SME

Horúčka lassa

Prehľad Horúčka lassa je vírusové ochorenie, často spojené s vnútornými krvácaniami, vyskytujúce sa v západnej Afrike. Prenos nastáva pri nedostatočných hygienických podmienkach, výkalmi alebo močom infikovaných potkanov ako aj úzkym kontakotm s

Prehľad Horúčka lassa je vírusové ochorenie, často spojené s vnútornými krvácaniami, vyskytujúce sa v západnej Afrike. Prenos nastáva pri nedostatočných hygienických podmienkach, výkalmi alebo močom infikovaných potkanov ako aj úzkym kontakotm s chorými, resp. s ich výlučkami alebo s ich krvou. Spolu treba v západnej Afrike rátať s asi 100 000 prípadmi ochorenia ročne. V Nemecku boli od roku 1969 známe len tri prípady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po inkubačnej dobe siedmych až dvanástich dní dochádza k stúpajúcej horúčke a k bolestiam hlavy a končatín. Nasleduje suchý kašeľ, bolesti hrdla a bolesti na hrudi ako aj brušné kŕče. Neliečená horúčka lassa vedie v ca. 40 % prípadov v dôsledku zlyhania obličiek alebo krvného obehu k smrti. Včasnou liečbou v nemocnici môže letalita klesnúť na približne 5 %. Očkovanie v súčasnosti zatiaľ neexistuje. Prevenčne by sa mali dodržiavať hygienické opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

 

Všeobecné informácie Horúčka lassa patrí k hemoragickým infekčným ochoreniam, to znamená k ochoreniam spojeným s vútorným krvácaním. Po prvýkrát bola zaznamenaná v Lassa, v Nigérii. Potom čo dve americké zdravotné sestry na misionárskej stanici v Lasse zomreli na neznáme horúčkovité ochorenie, bola tretia zdravotná sestra, ktorá vykazovala prvé príznaky nového ochorenia, dopravená do USA. Ochorenie prežila; ako pôvodca ochorenia bol identifikovaný dosiaľ neznámy vírus. Pretože toto ochorenie treba priraďovať k hemoragickým horúčkam, a tieto sa podľa inernacionálnej dohody pomenovávajú podľa miesta objavenia, bolo ochorenie nazvané horúčou lassa. Vyskytuje sa v tropických oblastiach západnej Afriky. Podľa miestnej situácie sa v západnej Afrike ráta s ca. 100 000 prípadni horúčky lassa ročne. Počas obdobia sucha od januára do apríla sa dá pozorovať častejší sezónny výskyt.

SkryťVypnúť reklamu

 

Pôvodca ochorenia Pôvodcom tejto infekčnej choroby je vírus lassa. Patrí do skupiny arenavírusov a je to RNA-vírus. “Rezervoárom” pôvodcu ochorenia je malý potkan, ktorý je rozšírený v mnohých afrických domácnostiach. Môže byť infikovaný vírusom bez toho, aby on sám ochorel.

 

Cesty šírenia infekcie Prenos pôvodcu nastáva prijatím zoschnutých výlučkov obsahujúcich vírus, ako napr. moč alebo výkaly infikovaných potkanov, resp. požitím kontaminovaných potravín. Vyskytujú sa však aj infekcie spôsobené kontaktom s krvou, slinami, močom, zvratkami alebo s výkalmi akútne chorých osôb, čiže prenosom z človeka na človeka.

 

Inkubačná doba Inkubačná doba horúčky lassa je sedem až 21 dní po infikovaní. Väčšinou sa však pohybuje medzi siedmymi a dvanástimi dňami.

SkryťVypnúť reklamu

 

Symptómy Ochorenie väčšinou začína naozaj celkom nešpecificky stúpajúcou horúčkou. U približne jednej polovice pacientov sú pozorované bolesti svalov a kĺbov, najmä v oblasti driekovej chrbtice. Na tretí až štvrtý deň sa objavuje suchý kašeľ so skutočne prudkými bolesťami hrdla, nasledovaný silnými bolesťami hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na bolesti v hrudnom koši.

Približne dve tretiny chorých majú kŕče v bruchu, ktoré sú sprevádzané zvracaním. V ťažkých prípadoch sa môže vyskytnúť hemoragický zápal očných spojoviek, ako i opuchy na tvári a šiji. Pre prognózu sa to hodnotí ako nepriaznivé. U ca. 20 % pacientov treba očakávať zápal osrdcovníka. Krvný tlak je väčšinou znížený a môže dochádzať k zlyhaniu krvného obehu. Rovnako časté je aj zlyhanie obličiek. U približne jednej štvrtiny pacientov sa objavujú ťažké krvácania.

SkryťVypnúť reklamu

Či dôjde k uzdraveniu chorého, alebo či ochorenie skončí jeho smrťou, sa väčšinou rozhoduje medzi druhým a tretím týždňom choroby. Prognóza sa pri ťažkých prípadoch dá však len zle odhadnúť. Eventuálne sa na odhad prognózy môže použiť rozsah virémie, čiže počet vírusov v krvi, a určité laboratórne parametre ako napr. GOT. U tehotných žien je prognóza obzvlášť nepriaznivá. Viac ako 80 % pacientiek svoje dieťa stratí.

 

Diagnóza Diagnóza je stanovená dôkazom vírusov alebo dôkazom špecifických protilátok. Vírusy možno dokázať v krvi, hltanovej tekutine na výplach, v moči alebo vo vzorkách tkaniva. Kultivácia vírusov nastáva v tkanivových kultúrach alebo aj v mláďatách myší alebo morských prasiatok (bezpečnostné laboratórium!). Už niekoľko rokov je na dôkaz vírusov k dispozícii aj reťazová reakcia polymerázy (PCR). Od tretieho dňa choroby sa dajú dokázať aj špecifické protilátky imunoglobulín M a imunoglobulín G.

SkryťVypnúť reklamu

 

Komplikácie Komplikáciou v rámci zápalu mozgu spôsobeným vírusom lassa je poškodenie ôsmeho mozgového nervu, čím môže dôjsť k trvalému ohluchnutiu.

 

Terapia Liečba nastáva v prvom rade symptomaticky. U každého pacienta s podozrením na infekciu vírusom lassa by sa však malo dodatočne začať s intravenóznou terapiou ribavirínom. Ak sa s terapiou začne v prvých šiestich dňoch ochorenia, podarí sa pri orálnom podávaní znížiť letalitu o faktor tri a pri intravenóznom podávaní dokonca o faktor desať. Podávanie vysokých intravenóznych dávok rekonvalescentného séra, to je sérum od pacientov, ktorí prekonali infekciu vírusom lassa, môže priebeh ochorenia značne zlepšiť.

Čím skôr sa s liečbou začne, tým sú vyhliadky na uzdravenie liepšie. Vedúci virológ Inštitútu Bernharda Nochta v Hamburgu to vyjadril jasne: Počíta sa každý deň!

SkryťVypnúť reklamu

 

Letalita Letalita u pacientov, ktorí sú liečení v nemocniciach, sa pohybuje medzi piatimi a 20 %, pričom vyššie percentuálne čísla platia pre deti. Pri neliečenom ochorení sa letalita pohybuje až pri 40 %. Tieto hodnoty boli však získané u chorých v infekčných oblastiach, čiže u domorodcov. Či sa tieto hodnoty dajú preniesť aj na turistov, pracovníkov v rozvojových krajinách a i., je prinajmenšom hodné diskusie. Našťastie existuje na takéto výskumy príliš málo prípadov.

 

Prevencia, profylaxia Ochranné očkovanie proti horúčke lassa neexistuje. Výskumy v oblastiach, v ktorých sa ochorenie vyskytuje častejšie, ukazujú, že pacienti, ktorí ochoreli na horúčku lassa a ochorenie prekonali, sa síce môžu vírusom infikovať znovu, ale druhý raz už neochorejú.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšia profylaxia pozostáva z vyhýbania sa kontaktov s potkanmi a chorými osobami. Pacientov s horúčkou lassa treba prísne izolovať a kontaminované veci pacientov treba odborne odstrániť, aby sa zabránilo rozšíreniu ochorenia v nemocnici. Mala by sa nosiť ochranná maska na ústa, ochranné okuliare, rukavice a ochranné oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 252
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 230
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 304
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 387
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 940
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 143
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu