Prehľad Čierny kašeľ je infekčné ochorenie spôsobované baktériami (Bordetella pertussis), ktoré môže mať hlavne u dojčiat život ohrozujúci priebeh. Popri celkových chorobných symptómoch sú typické prerývané záchvaty kašľu a viactýždenný chorobný priebeh. K obávaným komplikáciám patrí zastavenie dýchania u dojčiat a zápal pľúc. Liečba nastáva antibiotikami, profylaxia sa vyslovene odporúča novou, lepšie znášanou očkovacou látkou.
Definícia Čierny kašeľ je akútne bakteriálne infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spojené s charakteristickými, u dojčiat život ohrozujúcimi záchvatmi kašľu a kvôli veľmi vysokej miere nákazy môže napadnúť aj všetky osoby, ktoré nie sú imúnne.
Pôvodca ochorenia Čierny kašeľ je vyvolávaný baktériou Bordetella pertussis. Baktéria vylučuje špecifický jed, toxín pertussis, a tým podmieňuje chorobné symptómy. Bordetella pertussis sa zachytáva na slizniciach dýchacieho traktu a spôsobuje tu poškodenia buniek. Okrem toho vzniká zápal, ktorý vedie k tomu, že sa utvára hustý hlien, ktorý potom vedie k charakteristickým záchvatom kašľu.
Po prekonanom čiernom kašli vzniká dlhotrvajúca imunita.
Cesta šírenia nákazy Najčastejším zdrojom nákazy sú infikovaní ľudia, ktorí však ešte nevykazujú nijaké chorobné prejavy. Prenos nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže okrem iného kašľom, kýchaním, bozkávaním a používaním toho istého riadu. Pôvodca je extrémne infekčný. Asi 80 % kontaktných osôb pacienta, ktoré nie sú zaočkované, ochorejú. Často prenášajú aj dospelí bez symptómov chorobu na deti.
Častosť Na celom svete je ročne asi 51 miliónov prípadov čierneho kašľu, z ktorých ca 600 000 končí smrteľne. Väčšina týchto prípadov sa vyskytuje v rozvojových krajinách, v ktorých nie je zabezpečené preočkovanie obyvateľstva a, väčšinou z finančných dôvodov, nie sú k dispizícii žiadne lieky alebo nie v dostatočnom množstve. Väčšinou obetí sú deti, predovšetkým dojčatá. V súčasnosti opäť pribúda častosť tohto ochorenia aj vo vyspelých krajinách, pretože sa menej využíva existujúce ochranné očkovanie. To platí najmä pre Spolkovú Republiku Nemecko, hlavne preto, že v starej DDR uskutočňované povinné očkovanie už neexistuje.
Symptómy štádium catarrhale
Kýchanie, nádcha, niekedy zachrípnutie. Na začiatku takmer žiadna horúčka. Netypický kašeľ.
štádium convulsivum
Vývoj typických záchvatov kašľu. Viaceré (15 až 20), prerývané návaly kašľu s mučiacim výrazom tváre. Vykašliava sa hustý, sklovitý hlien.
štádium rekonvalescencie
Ľahké, už len zriedkavé záchvaty.
Čierny kašeľ malých dojčiat
Väčšinou mimoriadne ťažké priebehy. Záchvaty kašľu sú slabšie, namiesto toho môže dôjsť k náhlemu zastaveniu dýchania.
Komplikácie Najčastejšie sú u malých detí:
vydutiny v štruktúre pľúc zápal pľúc reaktivovanie predtým existujúcej tuberkulózy a zhoršenie nálezu zápal mozgu so záchvatmi kŕčov
Diagnóza Pri typických záchvatoch kašľa je ľahká. Dobrým náznakom je kašľanie v noci, pričom je jazyk vystrčený von. Vyprovokovanie kašľu tlakom vyšetrovacej špachtle na spodinu jazyka. Baktéria môže byť v počiatočnom štádiu infekcie dokázaná výterom hltana s následným farbením.
Terapia Antimikrobiálna terapia môže iba skrátiť dĺžku choroby, prepuknutiu choroby nemožno zabrániť. Možným antibiotikom je erythromycin. Ťažko choré dojčatá musia byť ošetrované nemocnične, pretože často nie sú schopné vykašliavať hlien, ktorý sa potom musí odsávať.
Očkovanie Očkovanie proti čiernemu kašľu je časťou podávaného očkovania DTP (D = diftéria, T = tetanus, P = pertussis) od troch mesiacov života.
Pred niekoľkými rokmi sa podával preparát s umrtvenými celými bunkami, ktorý síce poskytoval 85 % ochranu, ale u 20 % detí viedol k ľahkým a u 0,1 % ťažkým vedľajším účinkom. Boli zaznamenané aj niekoľké, veľmi zreidkavé prípady poškodenia mozgu. Napriek tomu pomohlo toto ochranné očkovanie silnej redukcii nákazy a vo väčšine prípadov predstavovalo účinnú ochranu detí. V súčasnosti sa namiesto toho používa oveľa lepšie znášaná očkovacia látka, v ktorej sa vyskytujú len niekoľké proteíny baktérie, ktoré boli vyrobené biotechnologicky.
Profylaxia Zabránenie nebezpečenstva nakazenia: žiadny kontakt s kašľajúcim človekom, to platí hlavne pre dojčatá. Obzvlášť sa odporúča: očkovanie.
Čo môžu robiť rodičia doma
Izolujte svoje dieťa, aby sa iné nenakazili. Postarajte sa o pokoj na lôžku, pokiaľ to aj dieťa je schopné dodržať. Dávajte svojmu dieťaťu čo najviac tekutín, aby sa hlien v pľúcach mohol lepšie rozpúšťať a vykašliavať. Pretože záchvaty kašľu prichádzajú najmä v noci, postarajte sa o chladný a vlhký vzduch v miestnosti. Môžete napríklad v izbe zavesiť vlhké uteráky. Nebezpečenstvo nákazy trvá až do odznenia symptómov. Nechajte svoje dieťa pokiaľ možno doma tak dlho. Ak je Vaše dieťa liečené antibiotikami, platí pre nebezpečenstvo nákazy päť dní od začiatku užívania.