SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Ebola vírus, hemoragická horúčka

Stručný prehľad Vírus ebola Táto, vírusom ebola vyvolávná, hemoragická, čiže krvácania vyvolávajúca horúčka, vstúpila po prvýkrát do povedomia svetovej verejnosti v roku 1976 v Zaire, od roku 1997 Demokratická Republika Kongo. Je

Stručný prehľad

Vírus ebola

Táto, vírusom ebola vyvolávná, hemoragická, čiže krvácania vyvolávajúca horúčka, vstúpila po prvýkrát do povedomia svetovej verejnosti v roku 1976 v Zaire, od roku 1997 Demokratická Republika Kongo. Je vyvolávaná filovírusmi, čiže jednopovrazcovými RNA-vírusmi. Prenos z človeka na človeka sa uskutočňuje telovými tekutinami chorých. V 50% - 80% prípadov ochorenie končí smrteľne. Vyskytuje sa iba v Afrike, a tam najmä v Demokratickej Republike Kongo, v Kongu-Brazzaville, v Sudáne, Gabune, na Pobreží Slonoviny alebo v Ugande. Lieky alebo očkovania proti vírusu neexistujú.

Ďalšia epidémia eboly vypukla na začiatku októbra 2000 v okolí mesta Gulu s okolo 43 000 obyvateľmi na severe Ugandy. Táto epidémia si vyžiadala 169 smrteľných obetí, pri spolu 423 chorých. Pritom sú zohľadnené aj prípady, ktoré sa vyskytli aj mimo Gulu, napr. v Masindi s 27 chorými a 19 zomrelými. Posledná známa epidémia eboly bola hlásená WHO vo februári 2003 z dedín Kelle a Mbomo, ležiacich ca. 800 km severne od hlavného mesta Konga-Brazzaville. Vtedy bolo podľa hlásenia WHO od 15. apríla 2003 až doteraz 140 infikovaných so 123 mŕtvymi (= 88%).

Pre obzvlášť zaineresovaných podotýkame, že Uganda má okolo 20 mil. obyvateľov pri rozlohe 241 038 km2. Hlavným mestom je Kampala s okolo 774 000 obyvateľmi. Obzvlášť známym je Viktóriino jazero s rozlohou 62 940 km2. Najvyšším vrchom je Ruwenzori s výškou 5 119 m.

Republika Kogo-Brazzaville má rozlohu 342 000 km2, pri počte obyvateľov ca. 2,7 mil. Hlavným mestom je Brazzaville s okolo 600 000 obyvateľmi.

 

Všeobecné informácie

V roku 1976 vstúpilo toto ťažké infekčné ochorenie, kvôli epidémii v Zaire, po prvýkrát do povedomia svetovej verejnosti. Vtedy nebolo možné chorým ľuďom nijako pomôcť alebo ich vôbec vyliečiť. Aj dnes neexistuje žiadny prostriedok proti vírusu a tiež žiadne očkovanie.

Zdroj prvotnej nákazy je až dodnes neznámy, takže pre ľudí, ktorí v týchto regiónoch vnikajú do džungle, existuje nepredvídateľné riziko infekcie. Pod zdrojom nákazy rozumieme zvieratá, ktoré prechovávajú pôvodcu ochorenia bez toho, aby samé ochoreli. O takýchto zvietatách existujú rôzne špekulácie, od netopierov cez hlodavcov až po vtákov. Ale isté je, že prenášačmi ochorenia sú bezpochyby opice, predovšetkým šimpanzy, ktoré domorodci v rôznych regiónoch Afriky radi konzumujú.

 

Pôvodca ochorenia

Hemoragická, čiže krvácania vyvolávajúca horúčka, je prenášaná istou skupinou vírusov. Exustujú štyri rôzne rody vírusov, ktoré sú schopné vyvolávať hemoragickú horúčku: filovírusy, arenavírusy, flavivírusy a bunyavírusy. Najčastejšími hostiteľmi týchto vírusov sú hlodavce a hmyz (komáre a moskyty). Pri ebola víruse je, ako bolo spomínané, prirodzený hostiteľ zatiaľ neznámy. Ďalšie hemoragické ochorenia sú napr. žltá zimnica alebo horúčka dengue.

Ebola vírus je RNA-vírus z triedy filovírusov. Označujú sa ako filiae, ako „vlákna“, pretože pod elektrónovým mikroskopom vyzerajú ako veľmi tenké vlákna. Sú známe tri varianty tohto vírusu: ebola vírus, Margburg virus a reston vírus, zdá sa, že posledný vírus spôsobuje ochorenie len u opíc.

 

Z histórie, častosť

Názvy všetkých hemoragických horúčkovitých ochorení sú podľa internacionálneho dohovoru udeľované podľa regiónu prvého známeho výskytu. V tomto prípade podľa rieky Ebola v bývalom Zaire.

Ako sme už vyššie uviedli, až do roku 2003 sa stalo známych sedem veľkých prepuknutí tohto ochorenia: 1976 v Sudáne a Zaire, 1977/78 v Zaire, 1979 a 1983 v Sudáne, 1995 v štátiku Kikwit v Zaire a ďalšie začalo v októbri roku 2000 v Ugande. Táto epidémia sa javí ako vôbec jedna z najväčších: až do 19. decembra roku 2000 ochorelo 421 ľudí, z ktorých 162 zomrelo. Posledná známa epidémia eboly bola hlásená WHO vo februári 2003 z dedín Kelle a Mbomo, ležiacich ca. 800 km severne od hlavného mesta Konga-Brazzaville. Vtedy bolo 97 infikovaných a 80 mŕtvych.

Počas epidémie v Zaire ochorelo v roku 1976 318 ľudí, z ktorých 280, teda 88% zomrelo. Počas epidémie 1995 v Zaire ochorelo ca. 300 osôb, z ktorých ca. 80%, čiže 240 zomrelo. Stále sú známe osamelé výskyty, nevyvolávajú však väčšinou nijakú väčšiu pozornosť verejnosti. Pri prepuknutí v roku 1979 v Sudáne bolo postihnutých relatívne málo ľudí; z 34 zomrelo 22.

Väčšina infekcií sa objavila v nemocniciach, v ktorých boli práve chorí liečení. To bolo zapríčinené najmä zlými hygienickými podmienkami v týchto nemocniciach, s nedostatočným zaopatrením dezinfekčnými prostriedkami ako aj s viacnásobným používaním operačných nástrojov a injekčných striekačiek. K tomu prišlo stále príliš veľmi neopatrné zaobchádzanie s chorými ľuďmi. Šíreniu choroby mohlo byť potom vždy relatívne dobre zabránené, akonáhle boli k dispozícii dostatočné hygienické a karanténne opatrenia a tie boli aj cielene stanovené.

 

Oblasti výskytu

Ebola vírus sa doposiaľ objavil len v Afrike, a tam v Demokratickej Republike Kongo (do 1997 Zair), v Kongu-Brazzaville, v Gabune, Sudáne, na Pobreží Slonoviny a v Ugande. Istú výnimku z toho tvorí v r. 1967 v Magdeburgu po prvýkrát prepuknutá, ebole podobná infekcia vedcov, ktorí sa nakazili mačiakmi zelenými, dovezenými ako pokusné zvieratá z Ugandy. Ochorenie rovnako prepuklo vo Frankfurte/Main a v Belehrade. Spolu bolo infikovaných 31 vedcov, sedem infikovaných zomrelo. Pritom sa 25 ľudí infikovalo priamo od mačiakov zelených, zvyšok už od chorých ľudí. Odvtedy sa táto hemoragická horúčka nazýva podľa jej prvého miesta výskytu horúčka Margburg. Horúčka Margburg sa pokladá za o niečo menej nebezpečnú než tú spôsobenú vírusom ebola.

 

Ťažkosti, symptómy

Symptómy hemoragickej horúčky začínajú 4 až 16 dní po infikovaní. U postihnutých sa objavuje horúčka, zimnica, bolesti hlavy a svalov, a úplne strácajú chuť do jedla. V ďalšom priebehu choroby sa vyskytuje zvracanie, hnačka, žalúdočné kŕče a silné bolesti hrudníka. Dochádza k ťažkým poruchám zrážanlivosti krvi a pacienti začínajú všade krvácať: v žalúdočno-črevnom trakte, pod kožou a rovnako aj z miest vpichov po injekciách. Na 5. až 7. deň ochorenia sa objavujú osýpkovité kožné vyrážky, ktoré sú však dobre viditeľné len na svetlejšej pokožke. Časté sú neurologické symptómy s ochrnutiami a psychózami. Smrť nastáva väčšinou okolo 9. dňa ochorenia.

 

Cesty šírenia infekcie

Ebola vírus sa prenáša veľmi úzkym kontaktom, a najmä pri kontake s telovými tekutinami chorej osoby. Pri doterajších vlnách choroby sa infikovali hlavne tie osoby, ktoré pracovali v nemocnici s chorými, osoby, ktoré boli ošetrované infikovanými injekčnými striekačkami alebo operačnými nástrojmi, alebo rodinní príslušníci, ktorí tieto osoby ošetrovali.

Ebola vírus sa môže, podobne ako vírus HIV, prenášať pohlavným stykom. V dôsledku veľmi úzkych rodinných vzťahov ľudí v týchto regiónoch sa mnohí nakazia aj pri pohrebných ceremóniách zomrelých na ebolu, pretože pri týchto ceremóniách často dochádza k úzkemu kontaktu s veľmi infekčným mŕtvym.

Výrazne však poukazujeme na to, že toto platí len pre nákazy z chorých na zdravých ľudí, cesty šírenia nákazy v džungli z (neznámych) primárnych prenášačov na človeka ešte stále nie sú známe. Pritom sa javia opice, ako sme už spomínali, ako druh medziprenášača, pretože sa ľudia vírusom častejšie nakazili po požití infikovaných opíc (šimpanzov).

Spravidla však nedochádza k žiadnej nákaze vírusom, ak je osoba síce infikovaná, ale ešte nevykazuje žiadne chorobné symptómy. Pacienti, ktorí infekciu prekonali, nepredstavujú viac žiadne nebezpečenstvo pre šírenie ebola vírusu. Vírusy sa dajú dokázať v genitálnych sekrétoch už len krátky čas po prekonanej chorobe. Nákaza kvapôčkovou infekciou dýchacími cestami sa pokladá za relatívne nepravdepodobnú. Opakované infekcie vírusom neboli doteraz pozorované.

 

Diagnóza

Prvé upozornenie tvoria klinické obrazy chorých osôb. Sérologickou cestou môžu byť dokázané špecifické protilátkay lgM a lgG. Elektromikroskopický dôkaz vírusu je však možný len v bezpečnostných laboratóriách stupňa 4. Iná možnosť pozostáva v zasiatí vírusu na určitých živných pôdach a pozorovaní, či sa tam vírus rozmnožuje. Metódy sú veľmi komplikované a drahé, a preto nemôžu byť prevádzané v rozvojových krajinách alebo sú prevádzané nedostatočne. Pretože sa spoľahlivá diagnostika zavádza spravidla až pomerne neskoro, dochádza opätovne k relatívne veľkým prepuknutiam choroby.

 

Liečenie, terapia

V súčasnosti neexistuje proti samotnému vírusu nijaké terapeutikum. Symptómy, resp. následky choroby musia však byť intenzívne lekársky liečené, tak napr. poruchy zrážanlivosti krvi. Pritom treba dodržiavať prísne hygienické opatrenia. V ideálnom prípade by liečba mala prebiehať na izolačných oddeleniach. Po laboratórnych infekciách v Anglicku sa uzdravili pacienti, ktorí dostali sérum od rekonvalescentov, čiže od osôb, ktorí infekciu prežili.

 

Úmrtnosť, letalita

V dôsledku veľmi rozdielnych počtov chorých a zomrelých možno udať úmrtnosť len v oblasti medzi 50% a 80%. Bývalý riaditeľ CDC (Center of Desease Control) v Atlante/USA a špecialista na ebolu Frederick A.Murphy hovorí dokonca o miere úmrtnosti až 90%.

 

Výhľad do budúcnosti, prognóza

Pretože hlavným problémom infekcie ebola vírusom je neobjasnený zdroj primárnej infekcie, podniká sa mnoho úsilia na jeho nájdenie. Počas posledných epidémií boli chytené exempláre mnohých zástupcov zvieracej populácie daných oblastí, a následne boli vyšetrené, či ako hlavný hostiteľ neprechovávajú vírus.

Bez priameho dôkazu hlavného, resp. primárneho hostiteľa ostávajú otázky typu: „Môže sa ebola vírus zahniezdiť u mnohých rozličných hostiteľov, alebo je možné, že žije v džungli bez špecifického hostiteľa?“ Existujú však aj dôkazy o tom, že sa ľudia nakazili po požití opičieho mäsa. Pretože tieto zvieratá samé tiež na túto chorobu zomierajú, neprichádzajú ako primárni hostitelia do úvahy.

Očkovanie proti ebola vírusu ešte neexistuje. Ale v renomovanom časopise Nature z 30. novembra 2000 sa píše o pokusoch vedcov National Instituts of Health USA, ktorým sa imunizáciou DNA podarilo proti pôvodcovi ochorenia imunizovať opice. Avšak aj v roku 2003 tu ešte neboli žiadne ďalšie pokroky.

 

Ebola ako biologická zbraň

Ebola vírus patrí pre človeka k vôbec najnebezpečnejším pôvodcom ochorenia. Avšak prenos vírusu nastáva takmer iba kontaktom s telesnými sekrétmi, a tu najmä krvou, chorých. Nákaza dýchacími cestami nie je vylúčená, pokladá sa však skôr za nepravdepodobnú. Považuje sa preto za extrémne nepravdepodobné, že ebola vírusy sú používané ako biologická zbraň. Opätovné, v Afrike vznikajúce epidémie eboly tam aj ostávajú stále relatívne obmedzenými javmi, so zlým medicínskym štandardom a často celkom nedostatočnou infraštruktúrou. Psychologické následky v priemyselných krajinách by však boli pustošivé v prípade, ak by sa do týchto krajín podarilo ilegálnou cestou dostať infikovaných ľudí. Pritom sa však musí zohľadniť, že títo ľudia sú ťažko chorí a ihneď by boli všade nápadní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Päť chýb pri zateplení strechy
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 449
 2. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 15 576
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 264
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 617
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 893
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 935
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 9 849
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 527
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 453
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 251
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb rokuje o lockdowne, podľa Naďa výrazne stúpa úmrtnosť (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.

Zasadá krízový štáb: Nemocnice sú potemkinove dediny, vravia lekári zo zasadnutia

Politici rokovanie odmietajú komentovať, kým sa neskončí.

Tlačová konferencia po mimoriadnom zasadnutí vlády.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kováčik pripomína, prečo treba udržať koalíciu

Hlavnou úlohou tejto vlády je nastolenie spravodlivosti.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Deľba práce v Slovane

A zatiaľ čo hráči vypadli odvšadiaľ odkiaľ sa dalo, fanúšikovia organizovali demonštráciu s výtržnosťami.