Prehľad Za vyvolanie zápalu čreva alebo enteridídy, ktorá väčšinou prichádza spolu s vodnatou hnačkou, sú v európskych šírkach zodpovedné okrem salmonel hlavne baktérie z rodu campylobakter. Campylobacter jejuni je pritom najčastejším zástupcom
Prehľad Za vyvolanie zápalu čreva alebo enteridídy, ktorá väčšinou prichádza spolu s vodnatou hnačkou, sú v európskych šírkach zodpovedné okrem salmonel hlavne baktérie z rodu campylobakter. Campylobacter jejuni je pritom najčastejším zástupcom a spôsobuje zápal obmedzený na črevo.
Zriedkavá infekcia Campylobacterom fetus naproti tomu vedie k ťažkému horúčkovitému, systematickému ochoreniu s rozmanitými klinickými chorobnými obrazmi, ako hnačka, zápal mozgových blán (mengitída), zápal vnútornej srdcovej blany (endokarditída) a zápal kĺbov (artritída). Väčšinou je dôvodom infekcie Campylobacterom fetus ochorenie, pri ktorom je imunitný systém pacienta silne oslabený, napr. infekcia vírusom HIV, nádorovné ochorenia.
Pôvodca ochorenia Baktérie rodu campylobakter sú podľa takzvaného farbenia podľa Grama (metóda vyvinutá v roku 1884 dánskym patológom Hansom Christophom Joachimom Gramom na mikroskopické určenie kmeňov baktérií) gramnegatívne, úzke, špirálovito zakrútené tyčinky. Patria do skupiny takzvaných aeróbov alebo aerobiontov (gréc. aeros = vzduch, bios = život), ktoré môžu rásť výlučne iba za prítomnosti kyslíka.
Cesty šírenia infekcie Prirodzenou „zásobárňou“ campylobaktéra sú pravdepodobne, ako aj pri salmonelách, rôzne zvieratá. Preto infekcia pôvodcami ochorenia nastáva prevažne potravinami živočíšneho pôvodu a pitnou vodou. Je možný aj priamy prenos baktérií z človeka na človeka takzvanou kontaktnou infekciou zo špiny, napr. v rodine alebo medzi deťmi v materskej škôlke. Choré osoby vylučujú pôvodcov ochorenia výkalmi.
Častejší výskyt zápalov čreva spôsobených campylobaktérom je pozorovaný v lete a na jeseň.
Inkubačná doba 2 –11 dní
Symptómy Campylobacter jejuni
Pri infekcii Campylobacterom jejuni dochádza po inkubačnej dobe k štádiu so všeobecným chorobným pocitom, bolesťami hlavy a vysokou horúčkou (až 40 °C), ktoré trvá asi jeden deň. Štvrtina pacientov má silne zvracia. V druhej fáze ochorenia sa vyskytujú kolikovité bolesti brucha a hnačky. Hnačky sú spravidla vodnaté, neskôr môžu byť zmiešané s hlienom a krvou.
Priemerná doba trvania choroby je asi jeden týždeň. Enteritída spôsobená campylobaktérom však môže v ťažkých prípadoch pretrvávať až osem týždňov.
Campylobacter fetus
Ochorenia Campylobacterom fetus sú príznačné ťažkým systematickým priebehom. Baktérie neostávajú len v čreve, ale sú prenášané krvou aj do iných orgánov tela a tam sa úsídľujú. Týmto spôsobom dochádza okrem hnačiek aj rôznym iným chorobným obrazom ako zápal mozgových blán (meningitída), zápal vnútornej srdcovej blany (endokarditída) a zápal kĺbov (artritída), zápal žíl (flebitída), abscesy (nahromadenie hnisu v tkanivách) a potraty (abort). Ochorenia sú väčšinou sprevádzané vysokou horúčkou.
Infekcie Campylobacterom fetus sa vyskytujú veľmi zriedka. Osoby, ktoré sa baktériou infikujú, majú vo väčšine prípadov oslabený imunitný systém, čo je spôsobené ťažkým primárnym ochorením. Spúšťačmi ochorenia sú napr. infekcia vírusom HIV, zhubné nádory alebo pokročilá cirhóza pečene pri alkoholizme.
Terapia Zápal čreva campylobaktérom spravidla prebieha samostante. Preto vo väčšine prípadov stačí, ak sa ochorenie lieči symptomaticky. Pritom sa liečia jednotlivé príznaky ochorenia bez toho, aby sa bojovalo proti príčinám. Je teda dôležité dostatočným príjimom tekutín a poprípade aj infúziami vyrovnať straty tekutín a solí spôsobené vodnatými hnačkami. Pri ťažkých priebehoch môže byť nutná antibiotická terapia Erythromycínom alebo Gentamycínom.
Infekcie Campylobacterom fetus musie byť v každom prípade liečené antibioticky. Vhodné prípravky sú pritom Erythromycín, Gentamycín alebo takzvnaé chinolóny (napr. Ciprofloxacín).
Prognóza Enteritída campylobakterom ostáva pre pacientov spravidla bez následkov. Len v zriedkavých prípadoch, najmä u osôb s oslabenou obranyschopnosťou, dochádza k sprievodnému zápalu kĺbov (reaktívna artritída), ktorá môže pretrvávať niekoľko týždňov.
Infekcia Campylobacterom fetus vykazuje naproti tomu kvôli väčšinou ťažkému primárnemu ochoreniu veľmi silné priebehy a nezriedka končí smrťou pacienta.