Zhrnutie O sterilite hovoríme, ak počas jedného roku nedôjde pri páre k tehotenstvu napriek nechránenému pohlavnému styku. Príčina je v 40% u ženy alebo u muža, v 20% u oboch.
Najzávažnejším dôvodom mužskej sterility je redukcia počtu spermií alebo ich funkčná schopnosť. U ženy to môžu byť hormonálne, psychické alebo organické zmeny, napr. nepriechodnosť vajíčkovodov po zápalových ochoreniach. Diagnostika zahŕňa vysvetlenie možných príčin a zakladá tým ďalšiu liečbu. Možná je hormonálna liečba, chirurgické odstránenie príčiny a metódy umelého oplodnenia.
Všeobecné informácie Deti sú pre mnohých ľudí vrcholom radosti a citovým naplnením. Napriek odlučovaniu ľudí, hlavne v centrách aglomerácie priemyselných národov, vidia mnohí ľudia zmysel svojho života napokon v partnerstve s deťmi. Preto je skutočnosť, že nemôžu mať deti, často ťažkou, neznesiteľnou záťažou. Pri asi 40% všetkých nechcene bezdetných párov je príčina u muža v 40 %, u ženy teda rovnako často a v 20 % u oboch. Pri posudzovaní úspechov liečby neplodnosti poukazujeme na to, že iba okolo 30% oplodnených vajíčok sa zahniezdi, a môže tým viesť k tehotenstvu.
Bezdetnosť je pre mnoho ľudí mimoriadne ťaživou predstavou. Aby sa týmto ľuďom pomohlo, vytvoril sa vedný odbor s trochu technologickým názvom „reprodukčné lekárstvo“. Tu sú možné diagnózy a poradenstvo. Okrem toho sa používajú nižšie predstavené metódy, aby sa postihnutým predsa len k dieťaťu pomohlo.
Príčiny Príčiny neplodnosti sú rozmanitého druhu a musia sa najprv diagnostikovať zvlášť u muža a zvlášť u ženy.
U muža
Musia sa oddeliť psychovegetatívne, resp. psychosomatické príčiny od tých čisto fyzických príčin.
V agronomických centrách je podiel neplodných mužov vyšší než vo vidieckych oblastiach; tu sa zdá, že stres a.i., teda psychické faktory, zohrávajú značnú úlohu. Okrem toho prichádzajú ako spúšťače do úvahy olovo, kadmium a arzén, ako i nedostatok vitamínov a stopových prvkov.
Ďalšia príčina je v tom, že je tvorených príliš málo a/alebo príliš málo pohyblivých spermií. Aj hormonálne poruchy môžu byť dôvodom pre narušenú plodnosť. Musíme brať samozrejme do úvahy aj skutočnosť, že muž eventuálne nie je schopný erekcie. Existuje pre to veľa dôvodov, napr. cievne uzavretie jednej alebo oboch penis zásobujúcich artérií. Samozrejme sa často nesmú oddeľovať fyzické príčiny od tých psychických., ktoré ich vyvolávajú. Preto sa nutne vyžadajú podrobné rozhovory a vyšetrenia u odborného dôverného lekára.
U ženy
Ako u muža, tak i u ženy často zohrávajú veľkú úlohu psychické faktory. Ďalším častým dôvodom pre narušenú fertilitu sú hormonálne poruchy. Tieto dôvody musia byť rozlíšené od iných fyzických dôvodov, ako napr. nepriechodnosť vajíčkovodov alebo vytváranie jaziev napr. po infekciách vo vajíčkovodoch. Aj u ženy sa vyžaduje intenzívne poradenstvo a diagnóza u odborného lekára, ktorému dôveruje.
Terapia Pri primárne psychických dôvodoch môžu pri túžbe po deťoch viesť k dobrým výsledkom akupunktúra, homeopatia, svojpomocné skupiny a samozrejme psychologické poradenstvo a pomoc. Pri fyzických príčinách nechcenej bezdetnosti musí byť spolu s lekárom rozhodnuté, po ktorých opatreniach sa musí siahnuť. Ak by tieto opatrenia nemali viesť k želanému dieťaťu, tak sa ponúkajú ďalšie možnosti, aby sa túžba po deťoch predsa len ešte vyplnila.
Hormonálna liečba
Liečba hormónmi pod prísnym lekárskym dohľadom vedie v 40 % k úspechu.
Homologická inseminácia
Pri nej sa sperma muža vloží, nie normálnym pohlavným stykom, ale umelo, do maternice jeho ženy. Táto metóda sa používa najmä vtedy, keď sperma muža neobsahuje nutný počet a/alebo pohyblivosť na „normálne“ oplodnenie. Dieťa je potom vlastným dieťaťom oboch partnerov.
Kvocient úspechu leží medzi ca. 5 – 10 %.
Heterogénna inseminácia
Ak by plodnosť muža nestačila, tak sa môže do maternice ženy umelo, teda bez pohlavného styku, vložiť sperma cudzieho plodného muža. V týchto prípadoch dieťa nie je viac vlastným dieťaťom partnera, ale už len matky.
Fertilizácia in vitro
Umelé oplodnenie metódou fertilizácie in vitro bolo prvýkrát úspešne nasadené v Erlangene. V Petriho miske sa spolu zlúčili vájíčko a spermia muža a napokon sa vložili žene. Vtedy narodený chlapec Oliver Wimmelbacher sa teší najlepšiemu zdraviu. Pri tejto reprodukčnej metóde sa žene pod ultrazvukovou kontrolou odoberie cez vagínu niekoľko vajíčok, ktoré sa mimo tela oplodnia spermou jej partnera alebo aj spermou iného cudzieho muža. Spermia vykoná oplodnenie takpovediac sama, to znamená, že sa nevstrekuje do vajíčka ako pri intracytoplazmatickej injekcii spermií. Dva dni po oplodnení sa oplodnené vajíčko vsádza do maternice ženy. Fertilizácia in vitro sa nasadzuje hlavne vtedy, keď je priechodnosť vajíčkovodov ženy narušená.
Intracytoplazmatická injekcia spermií
Pri tomto spôsobe reprodukčného lekárstva, ktorá bola zavedená v roku 1994 v Nemecku, sa ako pri fertilizácii in vitro odoberú pod ultrazvukovou kontrolou cez vagínu vajíčka. Teraz sa však každá jedna spermia vstrekuje pomocou mikropipety priamo do cytoplazmy vajíčka ženy a takto oplodnené vajíčka sa rovnako po dvoch dňoch implantujú do maternice ženy. Intracytoplazmatická injekcia spermií sa nasadzuje spravidla vtedy, keď sú spermie muža obmedzené vo svojom množstve a/alebo pohyblivosti. Podľa najnovších údajov sa kvocient úspechu tejto metódy pohybuje pri ca. 40 %. Podľa vyhodnotenia registra pôrodnosti mesta Mainz, vyžiadaného krajinou Rheinland-Pfalz (Porýnsko-Pfalcko) vyplynulo, že miera vývojových anomálií u detí splodených týmto spôsobom je ca. 16 %, a tým značne nad mieru, v porovnaní s deťmi splodených normálnou cestou (3 – 5 %). Tieto výsledky sú potvrdené francúzskymi a belgickými ale aj austrálskymi výskumníkmi.