Zhrnutie Pod erektilnou dysfunkciou rozumieme neschopnosť mužského pohlavného údu dosiahnuť stoporenie, ktoré by bolo dostatočné a trvalo i dostatočne dlho na to, aby mohol byť penis zavedený do vagíny. Kvôli všeobecnému tabuizovaniu sexuálnych tém v našej spoločnosti sa väčšina postihnutých, ale často aj lekári, o tom ostýchajú otvorene hovoriť.
Podľa amerických štúdií je minimálne čiastočne postihnutých asi 50% viac ako 40-ročných mužov, príčom tento podiel s narastajúcim vekom stúpa. Príčiny sú rôznorodé; dôležitú úlohu zohrávajú psychické faktory, vnútorné ochorenia, hormonálne poruchy, nervové poškodenia a lieky. K presnému objasneniu príčiny erektilnej dysfunkcie je nutný dôkladný rozhovor s pacientom a vzápätí vykonanie náležitých špeciálnych vyšetrení. Liečba pozostáva zo psychickej starostlivosti, z prípravkov podporujúcich erekciu vo forme injekcií, tabletiek alebo z aplikátora do močovej rúry, ako aj z mechanických pomôcok. Medikamentózna liečba musí kvôli možným protireakciám a vedľajším účinkom prebiehať pod lekárskym dohľadom.
Všeobecné informácie Bez pochyby existuje len málo mužov, ktorí by mali zábrany hovoriť hoci aj na verejnosti o bronchitíde, malárii, chrípke a i. Avšak aj v spoločnostiach, ktoré samé pokladajú za spoločnosti bez predsudkov, existuje len málo mužov, ktorí by s rovnakou otvorenosťou hovorili o sexuálnych problémoch alebo vôbec o poruchách erekcie.
Dôvody takýchto porúch sú prevažne fyzického druhu. Z toho však často vyplývajú pridružené psychické poruchy, takže často, najmä pri dlhšom trvaní, musí byť liečené oboje.
Muži so sexuálnymi funkčnými poruchami vyhľadajú lekársku pomoc len s otáľaním. Spoľahlivé štatistické údaje pre Nemecko preto chýbajú. Americké výskumy však ukázali, že 39% 40-ročných, 48% 50-ročných, 47% 60-ročných, 67% 70-ročných a 75% 80-ročných mužov trpí erektilnou dysfunkciou. Požadovanie zdržanlivosti, lekárskej rady a pomoci, sa teda nevysvetľuje zriedkavým výskytom ťažkostí, ale ich nečasté vyžadovanie má skôr príčinu v tradičnom chápaní rolí, ktoré vidí sexuálnu aktivitu a mužské sebavedomie v úzkom vzťahu.
Náuka o mužskom organizme (andrológia) ako dcérska disciplína dermatológie alebo urológie sa zaoberá s rozpoznávaním a liečením takýchto sexuálnych porúch rovnakou mierou, akou to činí aj psychológia.