SME

Konzervácia zubov

Všeobecné informácie . Ku konzervácii zubov patria všetky profylaktické a terapeutické opatrenia, ktoré udržiavajú zub v jeho forme a funkcii resp. ho pomáhajú obnoviť bez toho, aby bol nahradený umelým produktom. Konzervačná stomatológia sa dá

Všeobecné informácie

Ku konzervácii zubov patria všetky profylaktické a terapeutické opatrenia, ktoré udržiavajú zub v jeho forme a funkcii resp. ho pomáhajú obnoviť bez toho, aby bol nahradený umelým produktom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konzervačná stomatológia sa dá rozdeliť na nasledovné konzervujúce oblasti:

profylaxia utesňovanie fisúr (- > pozri profylaxia a deti) profesionálne čistenie zubov (- > pozri profylaxia) reštauračné zubné lekárstvo terapia pomocou výplní korunkovanie (- > z časti patrí aj k stomatologickej protetike) endodontia (- > pozri liečbu koreňovného kanálika) parodontológia (- > pozri parodontopatie)  

SkryťVypnúť reklamu

Zubný lekár pri vyšetrení stanoví, ktoré zákroky sú na zachovanie zubu potrebné a možné a určí, prípadne spolu s pacientom, rozsah a druh liečenia.

 

Terapia pomocou výplní

amalgám – a zlatý vliatok

Výplne slúžia na uzatvorenie zubných defektov po odstránení karies a prípadne po liečbe zubného koreňa. Pomocou nich sú chránené citlivé oblasti zubu a je obnovená žucia funkcia ako i estetika.

Príslušne k polohe zubu v čelusti, ako aj k veľkosti a miesta defektu na zube existuje rada rôznych výplnných materiálov, ktoré sa ponúkajú pre optimálnu starostlivosť. V stručnosti sú to tieto:

umelé hmoty cementy amalgám zliatiny zlata a keramika  

Ktorý materiál sa kedy použije, sa riadi podľa požiadaviek na fyzikálne vlastnosti materiálu, uzatvorenie okrajov, pevnosť atď. ako i na estetiku a finančnú situáciu pacienta. Okrem toho sa pri rozhodovaní o výplni čiastočne musia zohľadniť individuálne skúsenosti ošetrujúceho lekára ako aj určité osobitosti pacienta, ako sú náchylnosť na alergie, vek, stav chrupu a i.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky materiály majú aj isté nevýhody, ktoré sa v jednotlivých prípadoch prediskutujú a musia sa zvážiť spolu s ošetrujúcim lekárom.

Spomíname, že lekársky výskum viedol v posledných rokoch k množstvu nových produktov, ktorých dlhodobé správanie ešte nemohlo byť konečne zhodnotené. Následne poskytneme krátke zhrnutie materiálov, ktoré sa pri rôznych terapiách používajú.

 

Malé výplne

umelé hmoty v oblasti predných zubov umelé hmoty v oblasti bočných zubov  amalgám umelé hmoty v oblasti bočných zubov cementy u detí a vo vlhkých oblastiach, napr. pod okrajom ďasna zlaté výplne v oblasti bočných zubov  

Veľké výplne

umelé hmoty v oblasti predných zubov alebo ako zubná konštrukcia pred ošetrením korunkou cementy ako zubná konštrukcia pred ošetrením korunkou umelé hmoty s keramickými časticami v oblasti bočných zubov amalgám v oblasti bočných zubov cemtenty u detí vliatky (inleje alebo onleje) zo zliatin zlata v oblasti bočných zubov vliatky (inleje) z umelej hmoty alebo keramiky v oblasti bočných zubov  

SkryťVypnúť reklamu

Umelé hmoty

Moderné umelé hmoty sú vďaka možnému prispôsobeniu na individuálnu farbu zubu kozmeticky veľmi výhodné. Majú vysoký stupeň priepustnosti svetla a reflexie, ktoré dobre napodobňujú lesk pravého zubu. Okrem toho je vďaka plastickému, formovateľnému materiálu možná priama modelácia v ústach.

Vytvrdzovanie prebieha studeným svetlom prostredníctvom špeciálnej lampy, takže výplň je možné zaťažovať hneď po dokončení. Staršie umelé hmoty, ktoré sú na trhu už dlhší čas, tvrdnú chemickou reakciou tým, že sa spolu zmiešajú dve zložky a vložia sa do defektu. Skúmanie prinieslo množstvo zložiek a variácii umelých látok, ktoré sa so svojou rôznou konzistenciou, pevnosťou resp. zaťažiteľnosťou môžu individuálne používať pre malé a veľké defekty tak v oblasti predných ako i bočných zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Základným predpokladom však je, že je uskutočnené absolútne vysušenie, pretože inak sa vytvrdenie nepodarí resp. výplň prípadne znovu vypadne. Kvôli tomu je spracovanie ako aj finančné náklady v porovnaní s inými plastickými materiálmi amalgámu a cementov vyššie.

Existuje možnosť použitia umelej hmoty ako materiálu pre vliatok. Tieto po obrúsení a vyformovaní zubu v laboratóriu vopred zhotovené presne pasujúce umelé objekty tam po stvrdnutí dosahujú ešte väčšiu zaťažiteľnosť.

 

Amalgám

Amalgám je najdlhšie znamým a používaným materiálom na výplne, ktorý sa do zubu dáva vo formovateľnom stave. Jeho obsah ortuti priniesol v poslednej dobe podnety na diskusie týkajúce sa jeho bezchybnosti.

 

Cementy

Cementy sú anorganické látky, ktoré primiešaním prášku a tekutiny prechádzajú cez plastický stav do pevnej hmoty. Na dentálnom trhu existujú mnohé rôzne druhy. Všeobecné sú určené ako dočasné roztoky alebo v mliečnom chrupe. Okrem toho sú vhodné ako konštrukcia a na vkladanie koruniek a zlatých inlays, a aj ako podklad pre materiály výplne pri veľmi veľkých defektoch.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto takzvané spodné výplne slúžia na stabilizujúcu, teplo izolujúcu a chemickú ochranu zubného nervu, pričom krátko po vložení do zubného defektu sa poprípade môže objaviť bolesť v dôsledku nízkej hodnoty pH materiálu. Dlhodobá kompaktnosť prostredníctvom cementov nie je zaručená, pretože hlavne pri priamej žucej oblasti nastáva odieranie.

Čo sa týka farby, je možné isté prispôsobenie sa zubu, ale vyšším estetickým požiadavkám tento materiál výplní nevyhovuje.

 

Vliatky

Ako vliatky (inleje alebo onleje) sa označujú zubné výplne, ktoré si vyžadujú určité obrúsenie zubu a zhotovujú sa na mieru pomocou modelu vyrobeného zo zubného odliatku. Vykazujú značne dlhšiu trvanlivosť ako plastické výplne a vo svojom reliéfe sa môžu vložiť presnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Z materiálno-technického hľadiska sa ponúkajú možnosti vyrobenia vliatkov z kovu, väčšinou zo zliatin s vysokým obsahom zlata, z keramiky alebo umelej hmoty. Výhody a nevýhody vyplývajú z ich farby, tvrdosti alebo dimenzie a hĺbky obrúsenia zubu.

Keramika sa napríklad môže prirodzenému výzoru zubu veľmi pekne prispôsobiť vo farbe a povrchu, ale vykazuje veľmi veľkú tvrdosť a nepoddajnosť, ktorá môže viesť k odlupovaniu alebo odieraniu protiľahlého zubu. Zlaté inleje sa v porovnaní s cementom upevňujú na zube, naproti tomu sa inleje z umelej hmoty alebo keramiky s umelou hmotou, ktorá môže ťažko tvrdnúť, fixujú pod zubným ďasnom. Individuálny odhad prináleží v konečnom efekte stomatológovi v spolupráci s pacientom.

Treba ešte spomenúť, že vliatky, či už sú z umelej hmoty, keramiky alebo zliatin zlata, nie sú v Nemecku preplácané zákonnými zdravotnými poisťovňami, ale pokladajú sa za čisto súkromný výkon.

SkryťVypnúť reklamu

 

Zlaté výplne

Medzičasom vzácny druh výplne je zlatá výplň. Používala sa pri malých zubných defektoch a inaktívnych miestach, v súčasnosti ju však takmer celkom vytlačila umelá hmota. Pri tejto technike sa zlato po vrstvách priamo vkladalo do zubného defektu prostredníctvom techniky vyklepávania, a povrch sa na koniec na zube obrúsil.

 

Prognóza

Ako vo všetkých medicínskych oblastiach je aj konzervácia zubov často pokus na zachovanie chorých a/alebo stratou ohrozených zubov, zakladajúci na viacerých možnostiach. Podľa toho existujú niekedy rôzne názory na liečbu, ktoré však majú svoje opodstatnenie. Konzervácia zubov si môže zapísať veľký, štatisticky podloženú úspech, ktorý sa odzrkadľuje v značnom úbytku stareckej bezzubosti. Pre budúcnosť sa dá preto očakávať solídna, pozitívna prognóza, ktorá však nič nezmení na tom, že nejaký zub sa už niekedy jednoducho nedá zachrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 220
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 164
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 257
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 328
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 102
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 093
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 257
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 102
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu