Všeobecné informácie Zubný kaz je jednou z najčastejších civilizačných chorôb. V čase Rímanov bolo postihnutých ca. 30 %, v 19. storočí 90 % a dnes nad 95 % obyvateľstva. Z medicínskeho pohľadu patrí zubný kaz k atypickým infekčným chorobám. To znamená, že zubný kaz nie je napr. ani nákazlivý, a bez straty prinajmenšom malej časti zuboviny, ani vyliečiteľný.
Preložené z latinčiny znamená „caries“ hnilobu a rozklad. V medicínskej oblasti sa tento pojem používa na opis poškodzujúcich kostných procesov. Takmer každý však hneď myslí na špeciálnu formu: „caries dentium“, zubný kaz, čiže poškodenie kostného útvaru.
Zuby napadnuté zubným kazom
Karies je strata zuboviny spôsobená bakteriálno-chemickými odvápňujúcimi a rozpúšťacími procesmi. Povrch zuba, to zn. v oblasti zubnej korunky sklovina a vo voľne uloženej oblasti zubného koreňa cement koreňa, sú stále vystavované vonkajším vplyvom. Kyseliny v ústach podmieňujú demineralizáciu, ukladajúce sa minerály remineralizáciu. Ak tieto striedajúce sa dynamické procesy stratia rovnováhu, spôsobí účinok kyseliny rozpúšťaním chemických väzieb defekt a pri ďalšom postupovaní poškodenie celej zuboviny.
Príčina Narušenie rovnováhy de- a remineralizácie povrchových vrstiev zuba je podmienené spolupôsobením viacerých faktorov. Iba jeden z týchto faktorov nie je sám schopný vyvolať kariózne poškodenie. Preto sa karies považuje za multifaktoriálny proces. Základné predpoklady, bez ktorých by sa vznik karies neuskutočnil, tvoria:
zubovina mikroorganizmy (baktérie premieňajú uhlohydráty na kyseliny) substrát (výživa, obzvlášť určité uhlohydráty ako napr. glukóza) čas (na bakteriálne osídlenie a rozmnožovanie ako aj tvorenie plakov)
Množstvo a zloženie slín sú ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú prostredie v ústach a tým rozšírenie karies. Zvýšené množstvo slín podmieňuje zriedenie a lepší odsun jedál. Zloženie slín má naproti tomu dôležitý význam pre neutralizovanie kyselín v ústnej dutine, pre antibakteriálny účinok a remineralizáciu.
Aktivita karies javí rozdiely aj v súvislosti s rasovou príslušnosťou, pohlavím, vekom, druhom a umiestnením zuba. V príslušnom porovnaní sú tak na tvorbu karies viac náchylnejší ľudia so svetlou pleťou, ženy, ako aj ľudia medzi 4-8, 11-19 resp. 55-65 rokmi.
V samotnej ústnej dutine sú častejšie postihované horné a dolné zuby, a na karies sú obzvlášť náchylné predovšetkým medzizubné priestory, vpadnutia v zubnom reliéfe a prechod zo zubnej korunky na zubný koreň obzvlášť náchylné na karies.
Profylaxia Pretože karies je choroba, ktorú na jednej strane nemožno bez straty zuboviny vyliečiť, na druhej strane sa jej dá profylaktickými opatreniami vynikajúco zabrániť, má pri karies profylaxia veľký význam.
Okrem čistenia zubov sem patrí správna výživa, flourizačné opatrenia ako i pravidelná návšteva zubného lekára.
Informácie o tom nájdete v našej kapitole o profylaxii.
Symptómy Karies je označenie choroby, ktorá sa prejavuje bielymi odvápnenými zónami, hnedastými fľakmi na sklovine, tmavými sfarbeniami alebo defektami / “dierami“ v zube. Rovnako môže byť príčinou pre uvoľnenie alebo stratu už existujúcich výplní.
Sprievodnými javmi pokročilého zubného kazu sú stále pretrvávajúce alebo sporadické bolesti a aj extrémna citlivosť zubov pri sladkých, horúcich alebo studených jedlách. Často sa však veľmi dlho neukazujú žiadne alebo len malé bolestivé symptómy.
Diagnóza Okrem vymenovaných nápaditostí sa však karies môže určiť až pri stomatologickom vyšetrení, vizuálnym kontaktom pri svetle prostredníctvom sondy, alebo na röntgénovej snímke. Rozlišujú sa rôzne rozšírenia karies, týkajúce sa tak plošnej veľkosti na zube, ako aj hĺbky do vnútra zuba:
iniciálny zubný kaz s intaktným povrchom – začiatok odvápňovania: biely nepriehľadný fľak na sklovine hnedastý fľak na sklovine existujúca lézia s prelomeným povrchom caries superficialis: defekt len v sklovine caries media: defekt až do zuboviny (dentínu) caries profunda: karies v oblasti blízko nervov caries sicca: starý, tmavý, ale tvrdý a nečinný zubný kaz
Počiatočné poškodenia sa dajú regenerovať pomocou minerálov, pričom existujúce poškodenia sa musia mechanicky vyčistiť a terapeuticky ošetriť.
Terapia Zubný lekár má podľa rozšírenia, lokalizácie a vážnosti obrazu karies rôzne možnosti, ako zub od karies „oslobodiť“ a opäť vytvoriť jeho formu a žuvaciu funkciu. Ak je to možné, tak sa ložisko karies odstráni pomocou zubnej vŕtačky. Tu sa najprv odporúča, až na výnimky pri čisto povrchových defektoch, lokálne znecitlivenie zubného nervu (anestézia).
Odstránenie karies s redukciou bolestí je v poslednej dobe pri malých zubných defektoch možné modernou, častejšie nasadzovanou laserovou technikou. Pre pacienta je na uváženie, že citlivosť je veľmi subjektívna a zubný lekár ju môže len odhadnúť. Okrem toho sa zubný kaz často zdá byť väčším, ako sa pred tým predpokladalo.
Pri karies v blízkosti nervu sú často potrebné nákladné zákroky, ktoré nerv dodatočne chránia. Ak by nevové tkanivo už v nejakej forme bolo postihnuté, tak si terapia ako prvé vyžaduje odstránenie zubného nervu s výpňou koreňového kanálika (výplň zubného koreňa). Vzniknutý defekt zubnej korunky sa príslušne ošetrí podľa jeho rozšírenia a polohy. Stabilita zuba, funkcionalita žuvania a estetika musia byť znovu uspokojivo vytvorené. K tomu sú k dispozícii rôzne plastické, najprv formovateľné alebo liate predformované výplňové materiály.
Všetky formy ošetrenia a všetky materiály však majú výhody a nevýhody. Zubnému lekárovi prislúcha poradenstvo ohľadom medicínsky možného resp. zmysluplného ošetrenia, zváženia a nakoniec rozhodnutie pri pozorovaní individuálnej zubnej situácie.
Rozsiahly prehľad o možnostiach ošetrenia v ústnej dutine nájdete v zubných protézach a zachovaní zubov.
Ak sú spolupríčinou karies sliny, tak ich zmena nesmie ostať terapeuticky nevyšetrená. Ich zloženie, ktoré rôznym spôsobom pôsobí ako prirodzená pomoc pri remineralizácii, je však ťažké ovplyvniť. Naproti tomu sa ich čistiaca funkcia môže zmeniť zvýšením množstva slín.
Intenzívne prežúvanie tvrdej potravy, ako je napr. celozrnný chlieb, ovocie, šalát alebo zelenina, podmieňuje vyššiu slinnatosť. Pri žutí žuvačiek však treba bezpodmienečne dbať na žuvačky bez cukru.
Prognóza Karies je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u každého pacienta so zubami. Aj zuby s výplňou alebo s korunou môžu znovu ochorieť na tom istom (recidíva) alebo na inom mieste. Okraje výplne alebo korunky slúžia popri prirodzených rizikových zónach v ústnej dutine pri nedostatočnej zubnej hygiene ako predilekčné miesta, to zn. – čo sa týka vzniku karies – sú veľmi ohrozené.
Ak však človek dodržiava dobrú ústnu hygienu, a ak sa prevádzajú pravidelné kontrolné vyšetrenia, a ak sú staré defekty zubných kazov optimálne ošetrené, môže zubný lekár dlhodobo udržiavať zuby v ich existujúcom stave. Ďalším dôležitým predpokladom však je, že neexistuje žiadne ochorenie parodoncia.
Karies ako chorobný obraz nie je podstatný. Len pri náchylnosti podmienenej formou zuba, zlými stravovacími návykmi a zlými návykmi starostlivosti o zuby sa vyskytuje častejšie. Oslabený imunitný systém tak nevyvoláva žiadne zubné kazy, ale podmieňuje ťažší priebeh.
Očkovanie, na ktoré sa v poslednom čase myslelo, sa doteraz ukázalo ako nemožné a nechá na seba čakať ešte aj v najbližšej budúcnosti. V súvislosti so vznikom karies a so všetkými jeho následkami je pre celkové obyvateľstvo dobrá prognóza. To sa odzrkadľuje v rastúcom počte zachovaných zubov v starobe resp. v značnom úbytku stareckej bezzubosti, ktorá bola obvyklá ešte v posledných desaťročiach. Len 0,8 % obyvateľstva má prirodzene zdravé zuby, avšak s rastúcou tendenciou.