SME

Profylaxia u dieťaťa

Všeobecné informácie. Profylaktické opatrenia, ktoré postihujú špeciálne deti, siahajú od správneho chovania sa matky v tehotenstve cez opatrenia v dojčenskom veku až k výchovným zásadám výživy zdravej pre zuby ako aj k správenj ústnej hygieny

Všeobecné informácie Profylaktické opatrenia, ktoré postihujú špeciálne deti, siahajú od správneho chovania sa matky v tehotenstve cez opatrenia v dojčenskom veku až k výchovným zásadám výživy zdravej pre zuby ako aj k správenj ústnej hygieny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Tehotenstvo Profylaxia sa u dieťaťa začína už počas tehotenstva matky, pretože sa v tomto čase u dieťaťa uskutočňuje tvorba zubov (tvoria sa zárodky zubov), a živiny, ktoré sú na to potrebné, sa musia prijímať v správnej potrave. Od 6. týždňa tehotenstva sa pritom začína tvorba zárodkov zubov, od 3. až 4. mesiaca tehotenstva sa do zubov ešte nenarodeného dieťaťa ukladajú minerálne soli.

SkryťVypnúť reklamu

 

Pre stavbu zubov sú tu dôležité nasledovné látky:

kalcium fosfor železo vitamíny stopové prvky, predovšetkým fluoridy bielkoviny  

Tieto látky sú obsiahnuté v nasledovných potravinách:

mlieko a mliečne výrobky (jogurt, syr, tvaroh, kyslé mlieko) obilniny (celozrnný chlieb, čierny a ražný chlieb, hrubozrnný chlieb, ovsené a iné vločky) zelenina ovocie šalát bylinky ryby  

Pritom nezáleží na jednotlivých množstvách prijatých potravín, ale skôr na výživnom zložení.

 

Dojčenský vek S prvým nadýchnutím dieťaťa sa začína aj osídlenie ústej dutiny novorodenca baktériami. Až do konca tretieho roku života si svoje miesto v ekosystéme ústnej dutiny nájde približne 250 druhov baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi týmito druhmi baktérií je pritom takmer vždy zastúpený druh baktérií spôsobujúci karies (druh baktérií produkujúci kyseliny), pretože sa väčšinou prenáša z úst matky do úst novorodenca. Ak sa tomuto prenosu zabráni alebo sa prísne obmedzí, môže sa náchylnosť na karies pri zuboch dieťaťa znížiť.

Cesty prenosu z matky na dieťa tvoria pritom väčšinou láskyplné gestá, ako bozkávanie alebo olizovanie lyžičky pri kŕmení. Ak sa matka tohto nechce vzdať, môže zubný lekár zistiť individuálne ohrozenie a dať prípadne návrhy na liečbu.

 

Mliečne zuby Mliečne zuby, ktoré sú takmer dokonalé už pri narodení dieťaťa, sa začínajú do ústnej dutiny prerezávať približne od 4. mesiaca života. Sprievodnými javmi tohto vlastne prirodzeného procesu pritom môžu byť:

SkryťVypnúť reklamu

horúčka zvracanie hnačka celkový nepokoj  

Včasné prerezávanie zubov je pritom spravidla rovnako na zváženie ako oneskorené prerezávanie.

 

Cmúľanie palca a pitie z fľašky Malo by sa už skoro začínať s tým, aby si deti zvykali skôr na „cumlík“ než na „cmúľanie palca“. Cmúľanie palca môže ešte po treťom roku života viesť k ťažkých vývojovým anomáliám, ktoré sa dajú znovu odstrániť len veľmi nákladnými a dlhodobými liečeniami. Okrem toho môžu značne sťažiť tak výslovnosť dieťaťa ako aj správne odhryzávanie a žuvanie. Teda – radšej dieťa navyknúť na dobrý cumeľ než ho nechať cumľať si palec!

V tejto súvislosti treba spomenúť aj ešte stále rozšírené „pitie z fľašky“ sladeného čaju, čiže stále cmúľanie fľašiek, ktoré sú naplnené sladeným čajom (často instantnými čajmi).

SkryťVypnúť reklamu

Pri tom sú zuby neustále omývané „cukrovou vodou“, čo môže viesť k značným zubným poškodeniam už v mladom detskom veku. Preto by sa mali používať výlučne čaje resp. nápoje bez cukru a mali by sa aj preskúmať- čo sa týka obsahu cukru - všetky instantné nápoje.

 

Výmena chrupu Výmena chrupu, pri ktorej sa mliečne zuby vystriedajú s takzvanými „trvalými zubami“, nastáva okolo 6. roku života. Asi o 3 roky neskôr je celkom zrelá a odolná aj zubná sklovina prerezaných zubov.

 

Röntgénová snímka detského chrupu; je vidno práve založené mliečne zuby

Čistenie zubov u detí Už vo veku 6-9 mesiacov, čiže od prerezania sa mliečnych zubov, by sa malo pri zuboch dieťaťa začať s pravidelným uvoľňovaním mäkkých povlakov, ktoré sa na zuboch usadzujú zo sladenej, kašovitej detskej výživy.

SkryťVypnúť reklamu

So samostatným čistením zubov by mali deti začínať vtedy, keď sú prerezané prvé mliečne stoličky. Rodičia musia na čistenie zubov svojich detí dávať pozor a prípadne ich dodatočne čistiť minimálne do školského veku.

Je veľmi dôležité, aby sa dieťaťu priblížil význam starostlivosti o zuby a význam ústnej hygieny už v prvých rokoch. V tomto čase sa pokladá základný kameň pre budúce správanie sa týkajúce sa starostlivosti o chrup.

Práve pre malé deti sa v tejto súvislosti ponúkajú mnohé výrobky ako knihy a kazety, ktoré dieťaťu priblížia význam správnej starostlivosti o chrup, pri čom mu napríklad formou hry vysvetlia vznik karies.

 

Detská zubná kefka Pri správnej detskej zubnej kefky by malo byť k dispozícii:

nekĺzavá rúčka: dieťa by ju malo vedieť dobre v pästi uchopiť krátka, zaokrúhlená hlava kefky mäkké, na konci zaoblené štetiny evetuálne farebné nápisy, ktoré približujú hravé používanie  

SkryťVypnúť reklamu

Tip: Pre mnoho detí je, práve v začiatkoch, lepšou voľbou elektrická zubná kefka, pretože sa ovláda značne jednoduchšie než obyčajná zubná kefka.

 

Detská zubná pasta Deti by mali vždy používať špeciálnu detskú zubnú pastu. Dôležitý je tu hlavne podiel fuoridu. Fluoridy sú prirodzeným stavebným prvkom tela, ktoré sa masovo podieľajú na tvorbe kostí a raste. V súvislosti s profylaxiou proti karies sa ukázalo, že dostatočné zásobenie tela fluoridmi značne znižuje výskyt zubného kazu.

 

Účinky fluoridov v tejto súvislosti sú:

Podpora remineralizácie zubnej skloviny po pôsobení kyselín, čím sa znižuje tvorenie štrbín. Zabránenie látkovej výmeny baktérií a tým aj produkcii kyselín poškodzujúcich zubnú sklovinu.  

SkryťVypnúť reklamu

Dostatočný prísun fluoridu je tak aj účinnou metódou profylaxie proti karies. Pretože denný príjem fluoridu pitnou vodou a stravou nie je pre zmysluplnú ochranu pred karies dostatočný, musí sa telu dodávať dodatočný fluorid. Jednou z možností je príjem fuoridu používaním zubných pást obsahujúcich fluorid.

Rozdiel od „dospeláckej zubnej pasty“ je v tom, že u detí je koncentrácia fluoridu prispôsobená príslušnému veku. Dieťa by si najprv (vek do 3 rokov) malo čistiť zuby len vodou alebo zubnou pastou bez fluoridu a tenzidov, pretože zo začiatku prehĺtava ešte priveľa peny.

Pre deti od 3 rokov existujú zubné pasty pre špeciálne požiadavky mliečnych zubov s nižším podielom fluoridu. Deti s trvalými zubami môžu používať zubné pasty s vyššími podielmi fluoridu.

SkryťVypnúť reklamu

Inštitúcia pre zubné, ústne a čelustné lekárstvo odporúča v zubných pastách nasledovné podiely fluoridu:

až do veku 6 rokov (vynímajúc prvý polrok života) používanie zubnej pasty s 500 ppm fluoridu od 6 rokov používanie zubnej pasty s 1000 –1500 ppm fluoridu Odporúčania však platia len, ak sa dodatočne nepodávajú fluoridové tablety.

 

Správne čistenie zubov Rodičia musia dieťa už veľmi skoro naučiť, ako si má správne čistiť zuby. Pritom sa dieťa musí najprv naučiť pozorovať v zrkadle tie zuby, ktoré si chce čistiť a priebeh čistenia aj stále v zrkadle sledovať. Rodičia resp. jeden z rodičov sa najlepšie vždy postaví za dieťa a pomáha mu správne viesť zubnú kefku tým, že drží päsť dieťaťa.

Následne je predstavená takzvaná metóda ŽVV, pomocou ktorej sa dieťa naučí čistiť zuby príslušne k vekovo podmieneným schopnostiam:

SkryťVypnúť reklamu

 

Ž = žuvacie plochy

Najprv sa „drhne“ len na žuvacích plochách sem a tam, pričom sa vždy začína na najzadnejšom zube: najprv vpravo dole, potom v pravo hore, potom vľavo dole a potom vľavo hore.

Keď deti vedia správne čistiť žuvacie plochy, čo je väčšinou vo veku ca. 1,5 roka, možno učiť ďalšiemu kroku.

 

V = vonkajšie plochy

Vonkajie plochy zubov sa čistia kruhovitými pohybmi pri ľahko otvorených ústach, na zuboch sa maľujú „kruhy a gule“.

Rovnaká schéma: najprv vpravo dole, potom v pravo hore, potom vľavo dole a potom vľavo hore. Staršie deti v predškolskom veku môžu začať s 3. krokom.

 

V = vnútorné plochy

Pri nich sa zubná kefka na vnútorných plochách vedie od „červeného k bielemu“, čiže od zubného ďasna v smere zuba.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaká schéma: najprv vpravo dole, potom v pravo hore, potom vľavo dole a potom vľavo hore. Všetky tri kroky po sebe dávajú detskú schému čistenia zubov.

 

Výživa

Práve téma sladkostí je veľmi dôležitým, ale aj ťažkým bodom pri zdravej výžive vhodnej pre zuby detí. Pritom ale nejde o to, aby sa deťom všeobecne sladkosti zakázali, čo častokrát len zvyšuje riziko, že budú tajne maškrtiť. Stačí ozrejmiť niektoré jednoduché pravidlá týkajúce sa sladkého a maškrtenia detí.

Pravidlá týkajúce sa sladkostí:

čistenie zubov po raňajkách predpoludnie bez cukru popoludní nemaškrtiť často malé porcie, radšej jednu veľkú porciu než mnoho malých rozdelených na dlhší čas po večernom čistení zubov už žiadne nápoje a potraviny obsahujúce cukor  

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie tipy pre rodičov:

najlepšie už v dojčenskom veku používať nesladenú stravu, aby si deti nezvykali hneď na sladkú chuť žiadna fľašková výživa s nápojmi obsahujúcimi cukor (napr. instantné čaje) mnoho potravín obsahuje skryté cukry: banány, nápoje s ovocnou dužinou, jogurt, müsli, výrobky s medom; aj kečup a chipsy zuby veľmíi poškodzujú žutie žuvačiek po jedle podporuje mechanické čistenie zubov a podporuje pozitívne pôsobiaci slinotok radšej niekedy „veľa“ sladkého naraz a najlepšie potom čistenie zubov, než tu a tam malú porciu aj výrobky určené očividne pre deti ako mliečne rezy alebo „Kinder-čokoláda“ obsahujú veľa cukru, na obale preto vždy zisťovať obsah cukru aj výrobky „bez prídavku cukru“ môžu obsahovať cukor odporúčajú sa sladkosti s logom „zubného mužíka s dáždnikom“, ktorý predstavuje produkty „priateľské k zubom“ Pozor aj pri kyslých druhoch ovocia: nadmerné požívanie môže napádať zubnú sklovinu. Preto by sa po požití ovocia a ovocných štiav vždy malo nejakú dobu s čistením zubov počkať, kým sa kyselina prirodzenou cestou – slinami – zneutralizuje.  

SkryťVypnúť reklamu

Fluorizácia Zásobovanie detských zubov fluórom pravidelným používaním detských pást ako aj používaním fluorizovanej soli v domácnosti je síce postačujúce, napriek tomu by sa to však malo prediskutovať so zubným lekárom, ktorý môže od určitého veku predpísať aj dodatočné opatrenia ako vysoko koncentrované fluorizované želé alebo používanie fluorizovaných lakov.

V niektorých prípadoch má zmysel aj liečba tabletkami na cmúľanie obsahujúcich fluorid, čo sa prediskutuje so stomatológom. (viď špeciálnu stránku – fluorizácia ústna hygiena).

 

Pravidelná kontrola u zubného lekára Odporúčajú sa polročné kontroly zubov u stomatológa už aj v detskom veku. Prvá návšteva zubára by sa mala konať už po úplnom prerezaní mliečnych zubov, čiže vo veku ca. 2 rokov. Pritom ide aj o to, zbaviť dieťa strachu zo zubného lekára resp. nedať strachu možnosť vôbec vzniku, čím sa dieťa pomaly a bez bolestí uvedie do dejov v zubárskej praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak rodičia s návštevou zubára čakajú, až kým dieťa po prvýkrát má bolesti zubov a je nutné ošetrenie vŕtačkou, tak sa práve položil základný kameň pre strach pred návštevami stomatológa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 109
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 972
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 884
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 853
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 931
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu