BRATISLAVA. Bolesť okrem toho, že je nepríjemná, má výhodu, že upozorňuje na zdravotný problém. Postihnutý sa môže začať liečiť skôr, čím zvyšuje šance, že jeho zdravotný problém sa vyrieši.
Bolesti kĺbov nemajú len pacienti s reumatickými zápalovými ochoreniami, ale objavujú sa aj pri chrípke či zápale pečene. Veľkými bolesťami sa prejavujú aj degeneratívne zmeny na stavcoch chrbtice alebo kĺboch končatín, ktoré vzniknú ako následok nadmernej fyzickej záťaže.
Nebezpečná je práca s myšou i tenis
Chrupavka kĺby vyživuje aj chráni. Pri nadmernom zaťažení ako elasticko-pružná podložka tlmí nárazy pri pohybe.
Pri veľkom alebo chronicky sa opakujúcom preťažení sa na plochu pokrytú chrupavkou vyvíja nadmerný tlak a zvýšené trenie spôsobí stratu výživy a neskôr degeneráciu kĺbu či okolitého väziva. „Dôsledkom mechanických faktorov vzniká osteoartróza najmä na váhonosných čiže bedrových a kolenných kĺboch,“ vysvetľuje Stanislav Čakloš, chirurg z polikliniky na Šustekovej ulici v bratislavskej Petržalke.
Deštrukciami kĺbov trpia tenisti a golfoví hráči, ktorí majú problém najmä s lakťom a kolenom. „S poškodenými achilovkami prichádzajú najčastejšie hádzanári, volejbalisti, futbalisti a iní priaznivci kontaktných športov. Hokejisti sa v dôsledku špeciálneho postoja sťažujú na bolesti v slabinách,“ hovorí odborník.
Ublížiť môžu aj pravidelne sa opakujúce pracovné pohyby bez výraznej fyzickej námahy. Napríklad každodenná viachodinová manipulácia s myšou pri počítači spôsobuje chronický zápal šliach predlaktia aj ťažkosti s lakťovým kĺbom.
Stavce chrbtice sa zase deformujú pri nesprávnom sedení a kĺby nôh môže ničiť nevhodná obuv, nosenie ťažkých bremien či športová záťaž. K častým pacientom s chronickou bolesťou kĺbov patria aj ľudia po pracovných či športových úrazoch alebo dopravných nehodách.
Diagnostika vylúči reumatické ochorenie
Pre reumatické ochorenia je typický pocit stuhnutých kĺbov v rannom čase a symetrické opuchy na oboch stranách tela.
Pri degeneratívnych zmenách sa stuhnuté kĺby rozhýbu rýchlejšie a postihnuté miesta bolia skôr pri pohybe.
Zápalové ochorenie sa vylúči vyšetrením krvi. „Na chronický problém reumatického charakteru upozorní zvýšená sedimentácia alebo aj vyšší počet leukocytov. Vysoký výskyt kyseliny močovej zase prezradí zápal spôsobený dnou,“ hovorí Čakloš. Pri stanovení diagnózy musí chirurg spolupracovať s reu– matológom a ortopédom.
Ak sa potvrdí osteoartróza, najčastejšie sa lieči liekmi. Nesteroidné antireumatiká riešia bolesť i lokálny zápal spôsobený stratou elasticity chrupavky a zvýšeným trením kostí.
Lieky blokujú tvorbu enzýmu, ktorý sa podieľa na zápalovom procese. „Niektorí pacienti ich však zle tolerujú, majú tráviace ťažkosti,“ hovorí Čakloš. Podávajú sa preto aj analgetiká a kortikoidy.
Mnohým pacientom pomáha kúpeľná liečba – elektroliečba, laserová terapia, fyzikálna liečba, vírivky či masáže.
Pri ťažkej artróze, keď kĺb úplne stráca schopnosť pohybu, je nutná jeho výmena za umelý.
Progresívna liečba bolestivých kĺbov
K moderným metódam patrí liečba radiálnou rázovou vlnou vháňanou pod tlakom asi 6 barov. Systém vyvinuli vo Švajčiarsku a v Bratislave sa využíva takmer dva roky.
Vysoko energetické vlny naštartujú hojivý proces. „Nejde len o odstránenie bolesti kĺbov a okolitých svalov. Efekt je významnejší - rozpúšťajú sa vápnikové usadeniny v postihnutých šľachách, zvyšuje sa tvorba bielkovín, stimuluje sa bunková imunita, regenerujú a obnovujú sa bunky väzivového tkaniva a zlepší sa jeho prekrvenie. Sval tak získa späť stratenú silu,“ hovorí odborník. „Zároveň sa stimulujú nervové vlákna, čo je podstatné najmä pri bolestiach chrbta.“ Liečba preto môže pomôcť aj v prípade migrény najmä pri blokáde krčnej chrbtice. Pomáha aj všetkým pacientom s bolesťami ramenného kĺbu, lakťa, zápästia i prstov, slabín, kolena, holennej kosti, päty či Achillovej šľachy, ale aj chrbta, pleca a krčnej oblasti.
Nie je vhodná pre tehotné ženy, pacientov s nádorovým ochorením v mieste aplikácie, ľudí s poruchou zrážanlivosti krvi. Hrozí im tvorba modrín a krvácanie do tkaniva.
Pacienti s poškodenými kĺbmi trpia často bolesťami. Pomáha im aj tradičná kúpeľná liečba. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
Autor: Alžbeta Slováková