BRATISLAVA. Rotavírusová infekcia, ktorá postihne celý tráviaci systém, narúša imunitu a poškodzuje epitel ako ochrannú vrstvu v črevách. Spôsobuje typicky časté hnačky.
„Charakteristickým prejavom na rozdiel od bežnej hnačky, zapríčinenej povedzme dietetickou chybou, je aj prudký nástup ťažkostí, vysoká horúčka, pocit nevoľnosti a zvracanie. Malí pacienti trpia plynatosťou a staršie deti sa zvyknú sťažovať aj na bolesti bruška,“ hovorí Pavol Šimurka, prednosta Pediatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Najčastejšie sa podobné príznaky objavia u detí vo veku od šiestich mesiacov po päť rokov. Dospelí si ich na sebe ani nemusia všimnúť, môžu však byť nebezpečnými prenášačmi choroby.
Hrozí poškodenie orgánov
Až 90 percent pacientov s týmto ochorením sú deti do troch rokov, ale najviac ohrozené sú batoľatá do jedného roka, ktoré už nechránia protilátky z materinského mlieka, alebo ide o jedincov s poruchou imunity. Rizikové sú aj deti predčasne narodené alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Silné hnačky spojené s horúčkou môžu spôsobiť odvodnenie organizmu. „Veľká dehydratácia by mohla dokonca poškodiť nervovú sústavu a prípadne aj spôsobiť mozgovú obrnu a tým oneskorený vývoj. Celková nerovnováha organizmu má vplyv na činnosť vnútorných orgánov a poškodenie obličiek,“ hovorí Šimurka.
V našom zdravotnom systéme s rýchlou záchrannou službou v posledných rokoch taký dramatický priebeh dehydratácie u dieťaťa nezaznamenali, ale podľa odborníka v niekoľkých krajinách západnej Európy sa vyskytli.
Liečia sa infúziami
Pacienti s rotavírusovou infekciou sa väčšinou úspešne vyliečia v domácom prostredí, choroba po piatich až ôsmich dňoch odznie. „Po ústupe ťažkostí je istý čas možná intolerancia laktózy, takže dieťa bude horšie prijímať mlieko,“ povedal pediater.
Pre dehydratáciu, teda masívnu stratu tekutín a minerálov, musia asi každé siedme dieťa hospitalizovať. Lieky sa podľa Šimurku nepodávajú, lebo problém neriešia, len infúzie, ktoré vyburcujú činnosť pečene a obličiek, čím sa škodlivé látky začnú vylučovať v moči von z tela.
Hospitalizácia trvá bežne tri až štyri dni, až kým sa organizmus nestabilizuje, potom však malý pacient potrebuje ešte asi jeden- až dvojtýždňovú domácu starostlivosť.
Ochorenie prekoná takmer každé dieťa do päť rokov, no nie vždy s výraznými ťažkosťami. Potom si organizmus vytvorí protilátky, preto ďalšia nákaza rotavírusom má len mierny priebeh a v dospelosti môže byť bez príznakov.
Vakcína aspoň pre rizikové
Nepríjemnej infekcii sa dá predísť očkovaním. Vakcína sa skladá z dvoch alebo troch dávok a každá stojí 2700 korún.
„Očkovanie treba ukončiť do pol roka dieťaťa, keď sa začína rizikové obdobie,“ upozorňuje Šimurka. „Najväčší zmysel má, ba dokonca je podľa mňa nevyhnutné, u detí, ktoré sa narodili s rázštepom, poruchou srdca, oka alebo inou vrodenou chybou a čaká ich pre operáciu pobyt v nemocnici.“
Vírus je vysoko infekčný a deti sa napriek hygienickým opatreniam často nakazia aj v nemocnici. „Je múdrejšie problému predchádzať, oslabený organizmus malého pacienta nevystavovať infekcii a dieťa takýmto zážitkom zbytočne netraumatizovať,“ hovorí doktor.
Čo vieme o rotavíruse
l Spôsobuje závažné
l Spôsobuje závažné
ochorenie tráviaceho
traktu spojené s prudkým
nástupom nevoľnosti,
vysokými horúčkami,
hnačkou a rizikom veľkej straty tekutín a minerálov, ktorá je nebezpečná
najmä pre malé deti,
l pri izbovej teplote
vydrží na povrchu
kontaminovaných
predmetov desať dní
a pri nižších teplotách ešte dlhšie, preto sa mu darí
v chladnejších mesiacoch
a počet nákaz sa zvyšuje
v období od decembra
do apríla,
l na nákazu jedného človeka stačí desať vírusových
častíc, v jednom mililitri
infikovaných výlučkov
sú ich pritom miliardy,
l odoláva dezinfekčným
prostriedkom, preto sa
v detskom kolektíve
nákaze, ak je infikované
čo i len jedno dieťa,
dá len ťažko zabrániť,
l očkovacia látka navodí
dieťaťu imunitu, ak sa vírus dostane do črevného
traktu, vytvorené protilátky ho neutralizujú a ochorenie nemá šancu sa rozvinúť.
S infekciou zápasí celý svet
Situácia na Slovenskuje podobná ako v iných štátoch Európskej únie.
BRATISLAVA. Zdrojom rotavírusovej infekcie sú všetci pacienti, u ktorých sa príznaky ešte neprejavili, alebo majú skrytý priebeh, aj tí, ktorí už vylučujú pri hnačke vírus stolicou.
„Ak prinesie nákazu dieťa do škôlky, onedlho možno očakávať lokálnu epidémiu, pretože k prenosu stačí dotyk s kontaminovanou hračkou či kľučkou na dverách,“ hovorí Mária Štefkovičová, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. „Rovnaká situácia nastane vo všetkých rodinách, najmä v prípade malých súrodencov nakazeného dieťaťa.“
Odolá aj alkoholu
Vírus odoláva bežnej dezinfekcii aj špeciálnym etanolovým prípravkom, aké používajú v nemocnici. Nestačí si umyť ruky mydlom, treba ich vystaviť prúdu vody čo najdlhšie.
„Asi štvrtina detí sa infikovala v nemocnici, kde boli pre iné zdravotné problémy,“ hovorí epidemiologička. „Ani pri vysokom štandarde hygienických zásad sa tomu nedá predísť.“
V nemocnici sa liečia len deti so závažným klinickým priebehom infekcie. „Pred rokmi sme si mysleli, že na Slovensku toto ochorenie nie je časté, ale rozširovanie diagnostických možností a ich uplatňovanie v teréne potvrdilo opak,“ povedala Štefkovičová. Štatistika z Trenčianskeho a ďalších okresov, kde epidemiologické laboratóriá úzko spolupracujú s infekčnými a detskými oddeleniami nemocníc, je podobná ako čísla z iných štátov Európskej únie.
Problém má najmä Afrika
V krajinách tretieho sveta tento dôvod hnačky a dehydratácie detských pacientov prevláda. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomrie po infekcii rotavírusmi na svete ročne asi 600-tisíc detí.
„Ide najmä o subsaharskú Afriku, ale i všetky oblasti s problematickým sociálnym a hygienickým štandardom, chronickým nedostatkom vody a nedostupnou lekárskou starostlivosťou,“ hovorí Štefkovičová.
Rotavírus u nás
l s infekciou skončí ročne
v nemocnici asi 1400 detí,
l je to osemkrát viac ako detí
so salmonelózou,
l rotavírusy spôsobujú
asi 40 percet prípadov
hnačkových ochorení.
|
Nákaza sa rýchlo šíri najmä v detských kolektívoch. SITA |