menu. Ako je to s meraním tlaku bez lekára? Testovali sme v praxi.

Automatické tlakomery už nie sú iba tovarom lekární, ale nájdete ich aj v predaniach spotrebnej elektroniky. Cena napovie, priplácať si za značku sa však neoplatí. Rozhodujú technológie a presnosť merania. Najvyššiu sľubujú tlakomery s manžetou na pažu, najpredávanejšie sú však modely, ktoré merajú tlak na zápästí. My sme sa pozreli na zúbky modelu BPM Wrist 7500 z dielní Topcomu. Výrobca sľubuje presné a spoľahlivé meranie. Ako sa prejavil v praxi?
Veľký displej, jednoduchá obsluha
Ak má byť meranie presné, treba vylúčiť chybu ľudského faktora. To si uvedomuje aj výrobca, ktorý tlakomer navrhol tak, aby sám rozoznal, kedy prebehlo meranie správne, a kedy nastala chyba. Ovládanie je triviálne. Tlakomer stačí zapnúť, zatlačiť tlačidlo pre meranie a o chvíľu sa na displeji objaví výsledok merania. Automat zaistí nafúknutie manžety, i jej vyprázdnenie. Človek sa nemusí starať absolútne o nič. Azda iba o to, aby sa podľa nameraných výsledkov riadil.
Veľké, farebne odlíšené tlačidlá zjednodušujú orientáciu a dvojcentimetrové cifry na displeji sú istotou, že vám pri čítaní výsledkov nebude vadiť ani slabý zrak. Čo však chýba je podsvietenie displeja. Aj keď je dostatočne kontrastný, pri nočnom meraní by podsvietenie v niektorých situáciách pomohlo.
Na nepohodu si budete musieť zvyknúť
Pri meraní tlaku na zápästí je dôležité, aby umiestnenie tlakomeru kopírovalo výšku srdca. O to sa pri testovanom modeli stará senzor, ktorý na displeji naznačí, ktorým smerom je nutné zápästie pootočiť. Keďže displej a senzor sú na vnútornej strane zápästia, poloha pri meraní nie je najpohodlnejšia. Senzor vás naviguje tak, aby ste zápästie vytočili čím viac do vonkajšej strany, čo pri prvých meraniach môže spôsobovať rozpaky a chyby v dýchaní. Namerané hodnoty tak nemusia byť najsprávnejšie.
Preto je dôležité nacvičiť si správnu polohu pri meraní. Výsledky by mali byť rovnaké na pravej i na ľavej ruke, takže ak toto pravidlo sedí aj u vás, sami zistíte, s ktorou rukou to ide ľahšie.
Ak senzor zaznamená správnu polohu, po zvukovom signále sa spustí samotné meranie. A to už je len zlomok od dosiahnutia výsledkov.
Pamäť napovie lekárovi aj vám
Prístroj je vybavený trojicou používateľských profilov, z ktorých každý dokáže na požiadanie zaznamenať až 40 posledných meraní s časovým údajom. Znamená to, že údaje sa nezapisujú automaticky, ale na požiadanie po kliknutí na tlačidlo M. Nemusíte si viesť žiadny denník, namerané hodnoty prezradia všetko potrebné vám, ale i lekárovi.
Do žurnálu sa zapisuje nameraný tep, systolický a diastolický tlak, údaje zostávajú uložené v pamäti aj po vybratí batérií. Aby však funkcia pracovala ako má, dôležité je po uvedení tlakomera do prevádzky nastaviť správny čas a dátum.
Rozozná arytmiu, upozorní na problémy
Technológia SmartSense sleduje počas merania všetky parametre a okrem vysokého tlaku dokáže odhaliť aj problémy s arytmiou srdca. V takýchto prípadoch sa na displeji zobrazí grafický symbol, ktorý naznačuje, že meranie tradičným spôsobom nemusí byť presné. Súčasne viete, že čosi nie je v poriadku a treba navštíviť lekára.

Dobrým pomocníkom je asistent, ktorý dokáže upozorniť na situácie, keď presiahnete limitné hranice určené lekárom. Pri každej liečbe je stanovená cieľová hladina tlaku, ktorú je možné vložiť priamo do tlakomeru. Ak ju prekročíte, digitálny asistent vás upozorní na to, aby ste sa krotili, alebo upravili užívanie liekov. Vždy sa však treba riadiť tým, čo káže lekár. Osobný asistent je ideálny pre starších používateľov.
Konfrontácia bez sklamaní
Keďže na trhu je široká ponuka zariadení s novšími i staršími čipmi, presnosť merania a spoľahlivosť sa môže podstatne líšiť. Výrobca v portfóliu udáva moderné funkcie inteligentného snímania a vyhodnocovania, takže sme neváhali siahnuť po konfrontácii nameraných údajov s kalibrovaným lekárskym prístrojom.
Hodnoty tlaku nameraného v mesačnom zázname žurnálu sme konfrontovali spolu s posledným meraním v ordinácii lekára. Priemerné hodnoty sa zhodovali s hodnotami nameranými profesionálnym prístrojom. Profil sledoval pacienta so stabilným, mierne zvýšeným tlakom.

Počas testu sme zažili situácie, kedy tlakomer upozorňoval na chybu merania, vážnejšie výkyvy v nameraných hodnotách sme neodhalili. Zistili sme, že k chybe dochádza zväčša chybou obsluhy, takže upozornenia sú na mieste.
Batérie trochu sklamali
Aj keď výrobca udáva, že dvojica alkalických batérií formátu AAA vystačí približne na 250 meraní, naše skúsenosti ukázali, že tento údaj je nadhodnotený a pohybuje sa kdesi na hranici 160. Takmer ročná výdrž pri každodennom meraní sa tak skrátila na necelú polovicu.
Zápästný plnoautomatický tlakomer Topcom BPM Wrist 7500 je vyzbrojený technológiami, ktoré zabránia falošným poplachom a zlým výsledkom meraní. Prístroj umožňuje ukladanie výsledkov merania, upozorní na arytmiu a vie aj to, kedy ste prekročili lekárom odporúčané hranice. V porovnaní s ponukou ostatných výrobcov ide o dobre vyzbrojený prístroj, ktorý kráča s dobou. Poloha zápästia pri meraní však nie je najpohodlnejšia. Na vyššom komforte by sa podpísalo tenšie a ľahšie vyhotovenie, takže pred kúpou si prístroj vyskúšajte.