Bratislava 4. novembra (TASR) - V októbri 2008 dosiahol počet hlásených ochorení na hepatitídu typu A 283 pacientov, čo je spolu za tento rok viac ako 540 prípadov. Zo všetkých typov žltačiek (A, B, C) vyskytujúcich sa na našom území má najčastejšie zastúpenie hepatitída typu A, ktorá tvorí takmer 65 percent z celkového počtu hlásených vírusových hepatitíd.
V posledných piatich rokoch (2003 až 2007) zaevidovali u nás celkom 2734 prípadov žltačiek typu A, čo predstavuje priemerný ročný výskyt 547 ochorení. "Tendencia jej výskytu bola klesajúca, pretože v roku 2004 bolo zaznamenaných vyše 700 prípadov, v roku 2006 to bolo 604 a o rok neskôr 384 prípadov," vysvetlila epidemiologička Jarmila Pertináčová z regionálneho Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
"Z dlhodobého pohľadu je trvale vysoký výskyt v Prešovskom a Košickom kraji, v ostatných sa vyskytuje v tzv. cyklických rokoch," vysvetlila. Dvoj- trojročné cykly sú napríklad na strednom Slovensku. V Trnavskom a Bratislavskom kraji sú šesťročné. Zvýšený výskyt ochorení je najmä v jesennom a zimnom období. Ochorenie sa najčastejšie objavuje v detských vekových skupinách, teda u detí od 1 - 4 roka a 5 - 9 roka," hovorí epidemiologička.
Prognóza ukazuje, že práve rok 2009 by mal byť v Bratislavskom kraji rokom epidemickým. "Už teraz sme prakticky dosiahli chorobnosť za minulý rok, hoci je len október," skonštatovala Pertináčová.
Žltačka podľa lekárov poškodzuje pečeň. Parazituje na pečeňových bunkách, čo vedie k poruchám funkcie orgánu. Je rezistentná a ľahko sa šíri. A to najmä rukami, prostredníctvom potravín, ktoré môžu vyústiť do epidémie. Takéto potravinové epidémie sú ľahko vystopovateľné.
Vírusy sú veľmi odolné voči vonkajšiemu prostrediu. "V zmrazenom stave prežívajú aj niekoľko rokov, v suchej stolici, na potravinách aj v 30-stupňových horúčavách," vysvetlila Pertináčová. Nebezpečenstvo predstavuje aj pitná voda v dovolenkových destináciách, ale tiež ľad vyrobený z takejto vody. Aby sa vírusy žltačky typu A v takejto vode zničili, treba ju minimálne prevárať päť minút.
Pre žltačku typu A je typický fekálno-orálny prenos, pri ktorom vírusy opúšťajú infikovaný organizmus stolicou, prípadne i močom a do ďalšieho jedinca vstupujú ústnou dutinou. Inkubačný čas sa u žltačky typu A pohybuje od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. Chorý často ani netuší, kedy a ako sa nakazil. Ochorenie spočiatku pripomína chrípku.