BRATISLAVA. Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, ktorá patrí k najťažším ochoreniam dýchacieho systému, považujú odborníci za jedno z najvážnejších civilizačných ochorení na svete. V súčasnosti je podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia, ročne na ňu umierajú takmer tri milióny ľudí, čo je približne rovnaký počet ako na AIDS.
„Ani prognóza nie je optimistická. Do roku 2020 sa počet zdvojnásobí a v rebríčku dôvodov úmrtí by mala figurovať už na treťom mieste,“ povedal Bohumil Matula, primár oddelenia funkčnej diagnostiky Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor v Nitre.
Na svete eviduje WHO 44 miliónov prípadov, v európskych krajinách trpí chorobou 4 až 10 percent populácie. Na Slovensku je situácia ešte horšia. „Chorobou u nás trpí 8 až 16 percent ľudí vo veku nad 40 rokov, čo súvisí s vysokým počtom fajčiarov. Presné číslo nepoznáme. Mnohí pacienti podceňujú symptómy a lekára vôbec nenavštívia a navyše sa toto ochorenie často diagnostikuje nesprávne ako astma,“ povedal Matula. Odhaduje sa, že až tri štvrtiny Európanov, ktorí trpia obštrukčnou chorobou pľúc, o svojom ochorení nevedia.
Jednoduché užívanie
Pre ochorenie je typická dráždivosť, ktorá spôsobuje zúženie dýchacích ciest a s tým súvisiace problémy s dýchaním. Zodpovedné sú za to receptory vegetatívneho nervového systému, cieľom liečby je preto ich zablokovanie - napätie svalstva sa zmierni a dýchacie cesty sa rozšíria.
Účinnou látkou s takýmto efektom je tiotropium, dokáže rozšíriť priedušky po dobu 24 hodín. Zmierňuje dýchavicu, zlepšuje pľúcne funkcie a redukuje dráždenie na kašeľ. „Vďaka jednoduchej aplikácii len raz denne dokážu pacienti dodržiavať liečebný režim, čím sa zvyšuje nádej na zlepšenie alebo aspoň stabilizovanie ich zdravotného stavu,“ povedal Matula.
Vo výskume aj Slováci
Overovacích štúdií sa pred príchodom na trh v roku 2002 zúčastnilo viac ako 10-tisíc pacientov a dnes sa touto látkou lieči 10 miliónov ľudí.
„Ochorenia pľúc majú často dlhoročný priebeh, preto padlo rozhodnutie zrealizovať štúdiu, ktorá by sledovala vývin ochorenia v dlhšom časovom horizonte,“ hovorí Ján Plutinský, pneumológ z nitrianskej nemocnice. Štúdia Uplift sledovala počas štyroch rokov 5 993 pacientov v 37 krajinách sveta. Zúčastnili sa jej aj štyri slovenské pracoviská v Nitre, Bratislave, Martine a Poprade.
„Slovensko bolo ohodnotené aj pre disciplinovanosť pacientov a tým dôveryhodnosť podávaných informácií,“ povedal Plutinský.
Výsledky boli prezentované na tohtoročnom kongrese Európskej pneumologickej spoločnosti. „Potvrdilo sa, že liek s účinnou látkou tiotropium odďaľuje vznik akútneho prepuknutia choroby, ktoré vedie k hospitalizácii, zlepšuje kvalitu života a dokonca znižuje riziko úmrtia o 16 percent,“ konštatuje Plutinský.
Otestujte sa
Príznaky zhoršenej činnosti pľúc mnohí pacienti nepovažujú za symptómy vážneho ochorenia. K lekárovi potom prichádzajú, až keď je chronická obštrukčná choroba pľúc v pokročilom štádiu a už došlo k ich vážnemu poškodeniu.
Mnohí sa musia vzdať práce a zvyšok života sú odkázaní na podporu dýchania pomocou respirátora. Transplantácia pľúc sa síce v zahraničí realizuje, na Slovensku však zatiaľ nie.
Ochorenie je doživotné a poškodenie systému nezvratné, ale čím skôr pacient príde k odborníkovi, tým viac si zvyšuje šance na predĺženie a zvýšenie kvality života.
Preto by mal každý zodpovedať päť základných otázok. Pri troch pozitívnych odpovediach okamžite požiadajte lekára o vyšetrenie pľúcnych funkcií.
Kašlete niekoľkokrát denne?
Vykašliavate často hlieny?
Zadýchate sa ľahšie ako vaši rovesníci?
Máte viac ako 40 rokov?
Fajčíte alebo ste bývalý fajčiar?
(bes)
Pacient už zvláda aj schody
Lieky dokážu pomôcť aj ťažko chorým fajčiarom, ktorí ledva dýchali.
„Pred štyrmi rokmi som začal pociťovať ťažkosti. Zhoršilo sa mi dýchanie, bol som často zahlienený a cítil som sa vyčerpaný. Dokonca som sa musel vzdať pravidelného cvičenia,“ hovorí 76-ročný Ľudovít Binder z Bratislavy.
Jeho diagnóza znela na stredne ťažký stupeň chronickej obštrukčnej choroby pľúc. „Už od deviatich rokov, som fajčil. Denne dvadsať až štyridsať cigariet. Musel som sa ich okamžite vzdať. To bolo hádam najťažšie,“ hovorí.
Najmä fajčiari
Pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, ktorá je celoživotným ochorením, sa výrazne obmedzuje prietok vzduchu v dýchacích cestách.
Dlhodobé nedostatočné okysličovanie ostatných orgánov môže viesť ku kardiovaskulárnym príhodám alebo iným postihom. Spôsobuje ju dlhodobé vdychovanie cudzorodých častíc, čiže napríklad práca v znečistenom prostredí, ale najmä fajčenie.
Dýchavica, kašeľ, únava
„Najčastejšími symptómami je dýchavica, kašeľ, vykašliavanie a únava aj pri bežných činnostiach,“ vysvetľuje lekárka z bratislavského Pneumoalergocentra Mária Drugdová.
Pacientom s týmto ochorením sa podávajú lieky na zlepšenie kvality dýchania a ak treba, kombinujú sa s protizápalovými kortikoidmi. Pri akútnych situáciách a záchvatoch kašľa môžu užiť takzvané záchranné lieky.
„Dôležitá je však i dobrá spolupráca pacienta a lekára, ktorý ho v prípade celoživotného ochorenia ošetruje dlhé roky. Pre obe strany je povzbudivé, ak sú k dispozícii účinné lieky, ktoré zdravotný stav očividne zlepšia,“ hovorí doktorka Drugdová.
Potvrdil to aj pán Binder. „Vykašliavam už len ráno, celý deň mám dych čistý, záchranné lieky už nepotrebujem. Prechladnutie a chrípku znášam ľahšie ako predtým. A bez ťažkostí chodím po schodoch, aj za električkou dokážem bežať,“ dodal.
Alžbeta Slováková
Pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc pociťujú ťažkosti pri dýchaní. ILUSTRAČNÉ FOTO – ISIFA |