BRATISLAVA. Rakovina kŕčka maternice je jediným onkologickým ochorením, ktorého pôvodcu presne poznáme. Je to ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa prenáša pohlavnou cestou.
Keď ženy dôsledne chodia na preventívne gynekologické prehliadky, nemá ochorenie šancu sa rozvinúť. Lekár môže už pri bežnom nebolestivom vyšetrení rozpoznať zmeny na tejto časti maternice v ešte liečiteľnom štádiu.
„Abnormality a predrakovinové štádiá potvrdí cytologické vyšetrenie, tzv. PAP test,“ hovorí Henrieta Šindlová, predsedníčka cytologickej sekcie Slovenskej spoločnosti patológov. Hoci zdravotné poisťovne preventívne prehliadky preplácajú, príde na ne podľa nej asi len 17 percent žien v produktívnom veku.
„Práve som sa stretla s prípadom 46-ročnej pacientky, ktorá svojho gynekológa ignorovala päť rokov. Teraz jej diagnostikovali neoperovateľný karcinóm kŕčka maternice a musí podstúpiť náročnú liečbu zatiaľ bez konkrétnych prognóz,“ hovorí Šindlová. „Nemuselo to tak byť. Pretože každá žena je manažérkou svojho zdravia, rovnako ako zdravia svojich detí.“
Spôsobujú aj iné choroby
Papilomavírusy sú tiež príčinou vzniku karcinómu konečníka a nádorov horných dýchacích ciest. „Poznáme asi 120 typov týchto vírusov, väčšina vymizne bez príznakov a liečby,“ povedal Martin Redecha z Gynekologicko-pôrodníckej a onkologickej ambulancie Fakultnej nemocnice v Petržalke. „Okrem rakoviny môžu spôsobiť síce menej vážne, ale nepríjemné problémy ako bradavice a kožné výrastky na pohlavných orgánoch u žien i mužov. Ľudstvo sprevádzajú už tisícročia a poznali ich už za Hippokrata.“
S genitálnymi vírusmi sa podľa gynekológa dostane do kontaktu až 80 percent žien, čo neznamená, že všetkým hrozí rakovina. „Spoluúčinkovať musia aj iné faktory, najmä oslabený imunitný systém.“ Prispieť však môže aj fajčenie, obezita, neskorá menopauza alebo žiadne tehotenstvo, ale aj prvý pohlavný styk pred 18. rokom života, striedanie sexuálnych partnerov či opakované sexuálne prenosné ochorenia.
Ženy umierajú mladé
Rozvoj choroby trvá desať i viac rokov, vtedy sa počiatočné štádiá dajú zistiť pri prehliadke. „Mnohé ženy takýto aktívny prístup k starostlivosti o svoje zdravie podceňujú. Preto máme na Slovensku každoročne okolo 550 nových prípadov rakoviny kŕčka maternice, minulý rok ich bolo dokonca 606. Viac ako 200 žien v produktívnom veku na toto ochorenie umiera,“ tvrdí Redecha.
Na svete podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ročne pribudne 2,3 milióna nových prípadov a z toho sa asi tretina skončí smrťou, ochorenie je treťou najčastejšou príčinou smrti žien.
Týka sa to najmä žien vo veku 35 až 45 rokov. „Výnimkou však nie sú ani 25-ročné či mladšie pacientky,“ hovorí gynekológ.
Pomôže skalpel alebo laser
Vysoko rizikové sú najmä papilomavírusy 16 a 18. Spôsobujú zmeny v bunkách výstelky kŕčka maternice, neskôr sa tieto abnormálne bunky môžu zmeniť na rakovinové. „Tento proces trvá dlhé roky, počas ktorých nemá žena žiadne príznaky, ale po rozvinutí ochorenia často krváca aj mimo menštruačného cyklu,“ vysvetľuje Redecha.
Pacientky mávajú bolesti brucha a dlhotrvajúci žltkastý a zapáchajúci výtok, ktorý býva neskôr krvavý či hnedý. Môžu mať aj poruchy močenia a stolice, problém s krvavým močom alebo krvácaním z konečníka. Trpia tiež nechutenstvom, chudnú, sú celkovo slabé a chronicky unavené.
Predrakovinové lézie sa odstraňujú elektrickou slučkou, tradične skalpelom, ale aj zmrazením a laserom.
Pre karcinóm sa môžu chirurgicky odstrániť aj maternica, vaječníky a vnútorné lymfatické uzliny. Ak sa rakovina šíri aj do ďalších tkanív, predpisuje sa rádioterapia alebo chemoterapia.
Vakcína má už jeden rok
Vírus, ktorý spôsobuje rakovinu kŕčka maternice, izolovali pred vyše dvadsiatimi rokmi, vakcínu však dostal svet až pred rokom.
Papilomavírus izoloval v osemdesiatych rokoch minulého storočia nemecký vedec Harold Zur Hausen. Tento rok za objav súvislosti medzi vírusmi a rakovinou kŕčka maternice dostal Nobelovu cenu za medicínu. Umožnil totiž vývoj vakcíny, ktorá ovplyvňuje životy a zdravie miliónov žien na svete.
Aj keď prehliadky u gynekológa môžu počet prípadov rakoviny kŕčka maternice obmedziť, nie je možné, aby lekári každý rok skontrolovali všetky ženy. Riešenie preto vedci videli v prevencii, čiže v očkovaní proti tomuto vírusu. Až pred rokom však objavili účinnú vakcínu, ktorá je dostatočnou ochranou najmä pre mladšie ženy.
Najskôr očkovanie, potom sex
Ideálne je očkovať dievčatá ešte predtým, ako začnú sexuálne žiť. Odborníci odporúčajú očkovanie pred 12 rokom života. Na trhu je dvojvalentná, ale aj štvorvalentná vakcína, ktorá chráni nielen pred rakovinou kŕčka maternice, ale aj pred vznikom genitálnych bradavíc. Pozostáva z troch dávok, každá stojí 3 992 korún.
Dievčatám v 12. roku života preplatia zdravotné poisťovne desať percent z ceny. Union za poistenky narodené v roku 1996 prepláca až 3 102 korún a Dôvera od 30 do 70 percent z ceny podľa dĺžky poistenia.
V USA milióny, u nás tisíce
V 23 krajinách sveta zaradili vakcináciu do imunizačného programu, v 16 štátoch sa očkovanie čiastočne alebo úplne prepláca zo zdrojov verejného zdravotníctva. Sú to Belgicko, Luxembursko, Švajčiarsko, Dánsko, Nemecko, Švédsko, Taliansko, Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Španielsko, Austrália, Kajmanské ostrovy, USA, Kanada a Nový Zéland.
Za rok, odkedy vakcína existuje, sa dalo na svete zaočkovať asi 10 miliónov žien, len v USA ich bolo 6 miliónov. Na Slovensku sa pre účinnú prevenciu rozhodlo zatiaľ šesť a pol tisíca žien, prípadne matiek dospievajúcich dcér.
(bes)
Očkovanie môže ženu účinne ochrániť. ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA |