Počas sviatkov by sme mali mať v domácej lekárničke základnú prvú pomocpri rôznych tráviacich ťažkostiach. Ak trvajú, treba vyhľadať lekára.
BRATISLAVA. V lekárňach dostať voľne predajné lieky, ktoré pomôžu tlmiť zdravotné ťažkosti pri akejkoľvek diétnej chybe. Ak to niekto preženie s množstvom jedla a pociťuje ťažobu, mal by si nasadiť Orenzym.
„Je dobrý na vytrávenie, postihnutému sa rýchlo uľaví,“ hovorí Marta Grznárová, magistra Fakultnej lekárne v budove Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. „Ak má človek problém s nafukovaním a zastavenými vetrami, čo spôsobuje nepríjemné bolesti, účinný je Espumisan.“ Pri zápche je vhodný Guttalax a pri problémoch s hnačkou Endiex.
Bolesti bývajú kruté
Zažívacie ťažkosti sprevádzajú často akútne bolesti. Medzi najzákladnejšie lieky, ktoré pozná v súvislosti so žalúdočnými a črevnými problémami vari každý, patrí živočíšne uhlie. Absorbuje toxické látky a pomáha stabilizovať flóru tráviaceho systému.
Kto má však podráždený žlčník a ocitol sa vo fáze kolikovitých bolestí, potrebuje účinnejší prostriedok. „Osvedčené sú najmä lieky Fedichol a No-spa. Druhý je vhodný aj pri kŕčoch žalúdka,“ hovorí Grznárová.
Ľudia citliví na alergény by nemali zabudnúť na Claritine, ktorý tlmí akútne kožné reakcie na niektoré potraviny.
Ak trápi záha
Množstvo jedál náročných na strávenie môže spôsobiť prinajmenšom zvýšenú tvorbu a spätné vtekanie žalúdočných kyselín do pažeráka.
„S nepríjemným pálením si možno pomôcť liekmi obsahujúcimi anacidum, účinný je Anacid alebo Talcid,“ radí lekárnička. Zároveň sa treba vyvarovať chýb, ktoré tento stav provokujú – konzumácie citrusového ovocia, cukroviniek a najmä čokolády, pitia kofeínových či sýtených nápojov a fajčenia.
Nie je múdre jesť veľa najmä k večeru a s plným žalúdkom ísť spať. Vzpriamená poloha môže refluxu štiav do pažeráka zabrániť.
„Tradičným domácim prostriedkom, ak nemáme doma žiadny liek, je sóda bikarbóna. Pocit pálenia sa nemá zajedať suchým chlebom či pečivom, ako to niektorí odporúčajú. Tieto potraviny podporujú trávenie a problém skôr umocňujú, ako riešia,“ upozorňuje magistra.
Treba skúsiť aj čaje
Pri všetkých ťažkostiach si môžeme pomáhať aj prírodnými prostriedkami, najmä čajmi. „Na žalúdok je dobrý puškvorec, pri bolestiach upokojí podráždené časti tráviaceho traktu šalvia či repík,“ hovorí Grznárová.
Špeciálne zmesi byliniek pomáhajú aj pri hnačke či nadúvaní.
Piť čaje, ale aj nesýtené minerálky, je dôležité aj pre dopĺňanie tekutín. Pri opakovanom vracaní alebo akútnej hnačke trvajúcej niekoľko hodín dochádza k ich rýchlej strate. „Pre deti, starých ľudí alebo oslabených jedincov by to mohlo znamenať riziko celkového kolapsu organizmu.“ Fluidex dodá telu stratené minerály. Rovnako pomôže aj dávka kalcia alebo magnézia v podobe klasických či šumivých tabliet.
Problém nepodceňovať
Po odznení bolesti a vyriešení nepríjemných žalúdočných alebo črevných ťažkostí je dôležité chybu v stravovaní vyvážiť diétou, aby sa organizmus upokojil.
„Aspoň dva alebo tri dni treba prijať čo najviac tekutín, najlepší je čierny čaj bez cukru. A konzumovať len sucháre, maces, varené zemiaky alebo ryžu zmiešanú s mrkvou. Dovolený je najmä u detí banán, ktorý je ľahko stráviteľný a dostatočne zasýti,“ povedal Grznárová.
Ak sa stav nezlepšuje a akútne ťažkosti trvajú viac ako pol dňa, alebo sa objaví zvýšená teplota, treba vyhľadať pomoc lekára.
Na pohotovosti sa môže po prejedení s tráviacimi ťažkosťami ocitnúť aj dieťa. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |