
Spoločník osamelých
Pes býva často jediným spoločníkom osamelých ľudí, niekedy aj terapeutom chorých, kvôli psovi začnú zdravšie žiť rodiny, ktoré predtým od televízora ani nevstali, ale aj profesionálne aktívni ľudia, ktorí nemali „ani minútu“ voľnú. Psychológovia upozorňujú na pozitívnu úlohu psa ako priateľa detí. Správne vedené dieťa sa naučí zmyslu pre zodpovednosť, pozitívnemu vnímaniu prírody a úcte k všetkému živému.
Je nehumánne obstarať si psa na stráženie záhrady, kam sa nevraciame denne, či mať psa pri rodinnom dome priviazaného na reťazi, nechať ho celý deň v byte, keď zavýjaním ruší okolie. Nezodpovedné voči spoluobčanom aj iným majiteľom psov je vybrať si agresívne bojové plemeno do husto zaľudneného prostredia a cvičiť ho na boj. Vtedy sa chov psa zmení z radosti na starosť, niekedy až nepríjemnosti a problémy. Preto sa aj v rôznych krajinách Európy momentálne vo veľkom diskutuje o zákaze chovu bojových plemien.
Šľachtic či oriešok?
Medzi plemenami čistokrvných psov či krížencami a „orieškami“ nie sú rozdiely v učenlivosti a inteligencii, ani v zmysle pre vernosť a oddanosť. Skôr vo využiteľnosti osobitých vlastností. Do bytov sú vhodnejšie krátkosrsté plemená a tie, ktoré sa strihajú. S dlhšou srsťou je viac práce, najmä po návrate z lesa či od vody.
Malé psy sú zdanlivo spratnejšie v byte, svoj menší vzrast však často nahradia vitálnejším pohybom a častejším štekaním. Je dobré poznať cez známych viacero druhov, prípadne svoje rozhodnutie konzultovať s poradcom chovu pre to-ktoré plemeno.
Pracovné, poľovnícke a športové plemená majú špeciálne nároky, spoločenských plemien je taká široká škála, že by si každý mohol vybrať aj do mesta. Neplatí však, že veľký pes v byte trpí. Keď má pocit spolunáležitosti do rodiny – svorky, častý sociálny kontakt, dostatočné kŕmenie a aspoň tri razy denne vychádzky, môže spokojný tých svojich šestnásť hodín denne prespať. Problémy s veľkým psom sú skôr v dopravných prostriedkoch a pri výbere dovolenky.
Výber psa môže uľahčiť aj návšteva útulku a venčenie odložených psíkov. Môžeme tak spoznať svojho favorita a vytvoriť si s ním základy vzťahu. Kríženci sú často vďačnejší za dobré zaobchádzanie a bývajú aj odolnejší voči chorobám. A navyše prijatím takéhoto psíka napravíme krivdu, ktorú spáchal niekto iný.
Trvalá zmena štýlu života
Po zvážení, či áno a akého psíka, sa musíme na jeho príchod pripraviť. Treba nachystať miesto na ležanie, ktoré nemá rušiť ráz bytu a pes tam bude mať dosť pokoja a prehľad, určiť miesto na vodu na pitie najlepšie v nerezovej nádobe dostatočne veľkej a stabilnej a nádobu na kŕmenie. Šteňaťu musíme pripraviť aj miesto na vyprázdňovanie s igelitovou plachtičkou prekrytou novinami a handrou. Pes by mal mať aj svoju hračku, lebo si náhradu nájde sám. Psa prinesieme pred víkendom alebo dňami voľna, aby sme sa mu mohli venovať a sami si zvykli na zmenený harmonogram najbližších mesiacov a rokov.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
FOTO – AUTOR