B. J., Svätý Jur
„Vymedzanie vecného bremena (práva prechodu cez pozemok suseda, keď na váš nie je priamy prístup) a práva a povinnosti s tým súvisiace sú upravené v paragrafoch 151n až 151 p Občianskeho zákonníka. Podľa citovaných ustanovení zákona vecné bremeno obmedzuje vlastníka nehnuteľnosti tak, že v prospech iného je povinný niečo znášať, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Osoba, ktorá je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnená užívať cudziu vec, teda osoba, v prospech ktorej je zriadené vecné bremeno (v danom prípade právo prechádzať cez pozemok), je povinná znášať primerané náklady na údržbu a opravy tejto veci. Ak vec užíva aj jej vlastník, je táto osoba povinná tieto náklady znášať podľa miery spolunžívania.
Pretože v našom právnom systéme je veľká zmluvná voľnosť, môžete akceptovať aj paušálne stanovenú sumu z titulu primeraných nákladov. Je však tiež možné, aby ste sa zmluvne dohodli, že budete uhrádzať určité percento zo skutočne vynaložených nákladov. To znamená, že v zmluve sa uvedie len výška percent, ktoré budete platiť, pričom aktuálna výška sumy za dohodnuté obdobie bude vychádzať z účtovných dokladov, ktoré preukazujú skutočne vynaložené náklady.
Odporúčame zakotviť do zmluvy ustanovenie, podľa ktorého budete mať právo nahliadnuť do účtovných dokladov. V zmluve treba tiež dohodnúť, v akom časovom intervale budete takto vypočítanú sumu platiť (napr. mesačne, štvrťročne).
Ak si v zmluve dohodnete jasné pravidlá hry, predídete tým mnohým susedským nedorozumeniam, ktoré sa často končia na súde.“ (redakcia)