BRATISLAVA. Dvadsaťročnej študentke z Martina pred mesiacom vyoperovali spolu s časťou pečene nádor veľký ako päsť. „Mala som iba pretrvávajúce bolesti v krížoch a len pár dní pred návštevou lekára som sa necítila dobre, ale inak som bola v poriadku,“ hovorí Táňa Valárová.
Paradoxne žije príkladne zdravo - k životu nepotrebuje alkohol ani cigarety, rada pije bylinkové čaje a venuje sa turistike. Zvyšok jej pečene sa časom obnoví, pretože tento ľudský orgán má ako jediný schopnosť dorásť. Obzvlášť u mladého a inak zdravého pacienta.
Karcinóm pečene je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie šiestym najčastejšie sa vys〜kytujúcim malígnym tumorom na svete a treťou hlavnou príčinou úmrtia onkologických pacientov. Každý rok diagnostikujú 600-tisíc nových prípadov.
Muži sú postihnutí trikrát častejšie ako ženy. „Najviac pacientov žije v Ázii a Afrike. Odhaduje sa, že asi polovica prípadov sa vyskytuje v Číne, nasleduje Japonsko,“ hovorí hepatológ Tomáš Šálek, riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Európa má pacientov s karcinómom pečene trikrát viac ako Spojené štáty americké.
Začína sa to žltačkou
Najčastejšou príčinou vzniku karcinómu sú chronické ochorenia pečene v súvislosti s hepatitídou B alebo C.
„V budúcnosti môžeme očakávať prudký nárast prípadov primárneho karcinómu pečene, pretože pribúda pacientov, ktorí s hepatitídou prežívajú desať až pätnásť rokov,“ povedal Šálek.
Poškodenie buniek pečeňového tkaniva, čiže cirhózu, a neskôr karcinóm môže spôsobiť aj nadmerná konzumácia alkoholu. K rizikovým faktorom patria aj obezita, cukrovka, fajčenie, dlhodobé užívanie anabolík či dlhotrvajúce pôsobenie aflatoxínov, čiže potravinových plesní.
Niekedy nemusí byť príčina jednoznačná, napríklad ako v Táninom prípade.
Nádor treba ničiť včas
Úspešnosť liečby závisí od štádia, do akého karcinóm dorástol. Prognóza sa výrazne zhoršuje v prípade pokročilých štádií, keď primárny karcinóm metastázuje aj do ďalších orgánov. Dôležitá je preto spoľahlivosť diagnostických metód.
Aj keď moderná medicína používa namiesto klasického röntgenu citlivejšie prístroje ako ultrazvuk, počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu, výraznejší pokrok prináša špecifická kontrastná látka. Vďaka nej sú snímky jasnejšie a majú väčšiu výpovednú hodnotu.
„Môžeme tak odhaliť aj nenápadné nádory na pečeni a dokonca zistiť, či ide o malígny typ,“ vysvetľuje Víťazoslav Belan, lekár z Rádiologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Pomocou kontrastnej látky, ktorú pichnú injekciou do žily, môžu lekári presne rozpoznať, lokalizovať a charakterizovať aj pečeňové lézie, čiže poškodené tkanivo orgánu, ktoré spôsobil karcinóm pečene, alebo metastázy. A tiež určiť, či je možná operácia.
Dôležitá je spolupráca
Nová kontrastná látka v kombinácii s magnetickou rezonanciou šetrí aj peniaze, pretože vďaka lepšiemu plánovaniu chirurgického zásahu sú operácie kratšie a náklady na pacienta môžu byť nižšie.
„Základnou podmienkou úspešnej liečby je kvalitná koordinovaná spolupráca štyroch odborníkov – rádiodiagnostika, chirurga, hepatológa a onkológa,“ hovorí Šálek.
Alžbeta Slováková
Rámec
Pečeň je dôležitá
Je centrálnym orgánom metabolizmu, spracováva zložky potravy, štiepi a vylučuje z tela toxíny a tiež produkuje vitálne dôležité bielkoviny,
kontroluje ukladanie cukrov a uvoľňuje glukózu, keď telo potrebuje energiu,
vytvára žlč, ktorá pomáha tráviť tuky a ovplyvňuje tak hladinu cholesterolu v krvi,
pečeň dospelého človeka váži 1200 až 1600 gramov a skladá sa z dvoch veľkých a dvoch malých lalokov,
ako jediný orgán ľudského organizmu sa dokáže regenerovať,
pečeňové bunky zásobuje kyslíkom v krvi tepna vedúca z pľúc a zložkami potravy žila z čreva,
k najčastejším ochoreniam pečene patria zápaly (vírusová hepatitída), chronické poškodenia (cirhóza), benígne a malígne nádory a choroby podmienené dedičnosťou alebo poruchou imunity organizmu,
najbežnejšou formou karcinómu pečene je hepatocelulárny karcinóm, ktorý je príčinou asi 90 percent primárnych malígnych nádorov orgánu,
o k formám liečby patrí rádioterapia, chemoterapia v intravenóznej forme aj tabletkami, etanolové injekcie, ale v prvom rade, ak je to možné, operatívny zákrok, niektoré prípady si vyžadujú transplantáciu pečene, na ktorú sa však dlho čaká.