VYHOĎTE STARÉ TOPÁNKY A NEHANBITE SA ZA PALICU. BOLESŤ TREBA LIEČIŤ, KĹBY BEZ POHYBU PRESTANÚ FUNGOVAŤ

Hýbte sa. Odporúčajú to lekári

Aj choré kĺby potrebujú pohyb. Samozrejme, len do tej miery, kam to bolesť dovolí.

Pomôcky zabezpečia väčšiu samostatnosť, primeraný pohyb napomôže udržaniu aspoň čiastočnej funkčnosti kĺbov.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Najčastejšími diagnózami, ktoré vo vyššom veku bolestivo strpčujú pohyb, sú artrózy a artritídy. Bolestivé sú aj stavy po pádoch, ich dôsledky vo vyššom veku zhoršuje osteoporóza.

Bolesť je signálom, že niečo nie je v poriadku. „No pohyb potrebujú aj choré kĺby," upozorňuje gerontológ Štefan Krajčík. Aby kĺb naďalej fungoval, je nutné ho primerane zaťažovať.

Odľahčite kĺby

Hlavnou zásadou je cvičiť toľko, koľko bolesť dovolí. Existuje množstvo aktivít a pomôcok, pri ktorých sa kĺby odľahčia, bolesť sa tlmí a chorému človeku prospievajú. Fyzická záťaž pritom má vychádzať aj z doterajšej kondície. Náhle preťaženie sa môže skončiť ďalším poškodením.

Prvým krokom k odľahčeniu chorých kĺbov v každodennom živote je používanie topánok s podošvou, ktorá tlmí nárazy. Ďalším je zadováženie si opornej vychádzkovej palice. Namieste sú palice z predajní zdravotných pomôcok. Palička z dovolenkového obchodu so suvenírmi nezabezpečí potrebnú funkciu a, naopak, keďže nemá vhodné ukončenie, môže privodiť pád.

Nordická chôdza a špeciálny bicykel

Príkladom špeciálnej pohybovej aktivity, pri ktorej sú kĺby odľahčené, je nordická chôdza. „Do pohybu sa zapája svalstvo celého tela, špeciálne palice poskytujú oporu. Kĺby, chrbtica aj svaly sú menej a rovnomerne zaťažené, čo je dôležité pre ľudí, ktorí trpia artrózou, majú nadváhu, osteoporózu alebo sarkopéniu," hovorí praktický lekár Peter Lipták.

K vhodným aktivitám, ktoré odľahčujú kĺby, patrí bicyklovanie. Hmotnosť sa vďaka tomu, že človek pri tejto aktivite sedí, rozloží na väčšiu plochu. Na bicyklovanie sú vhodné ľahké trasy mimo rušných miest. Kto má problém s rovnováhou, môže využiť bicykel s troma kolesami. Objednať sa dá v predajni zdravotných pomôcok a určený je pre ľudí pri zníženej mobilite i kox〜artróze. V odôvodnených prípadoch trojkolku môže predpísať rehabilitačný lekár, inak výrobok slovenského producenta stojí 491 eur (14 790 korún).
K ďalším odporúčaným aktivitám patrí plávanie.

Hľadajte odbornú radu

Ľudia, ktorí majú veľké bolesti, môžu robiť niektoré cviky, ktorými zaťažujú svalstvo a posilňujú končatiny. S konkrétnou zostavou pomôže rehabilitačný pracovník alebo fyzioterapeut. Niektorí fyzioterapeuti ponúkajú návštevnú službu a spolupracujú s rodinou.

Získanie odbornej rady však môže byť ťažké. „Jedným z nedostatkov súčasnej starostlivosti je málo rozvinutá odborná konzultačná sieť," hovorí Krajčík.

Konzultácie sú pritom potrebné. Cviky, ktoré chorí ľudia alebo ich rodina nájdu v časopisoch alebo bežnej literatúre, nemusia byť bez ďalšej úpravy vhodné.

Mnohí chorí ľudia by navyše aj chceli začať cvičiť, no boja sa. Platí to najmä pre seniorov, ktorí už majú za sebou pád a ďalší pohyb u nich blokuje strach. Ak je to v pokročilom veku, často potom zbytočne skončia na geriatrických oddeleniach nemocníc.

Diagnózy v skratke

Osteoartróza (častejšie len artróza)

Je typickým predstaviteľom reumatických nezápalových chorôb.

Postihuje chrupavky, ochorenie sa vyskytuje častejšie vo vyššom veku. Chrupavky fungujú ako vankúšiky na konci kostí. Ak sa poškodia, poškodí to aj kĺb.

Choroba má dlhodobý priebeh a je bolestivá.

Artritída

Artritída je zápal kĺbu. Jedným z najzávažnejších zápalov kĺbov je reumatoidná artritída. Postihuje hlavne okraj kĺbového puzdra.

Zápal vedie k zvýšenému obsahu tekutiny v kĺbovej dutine a zhrubnutiu kĺbového puzdra.

Pohyb v kĺbe alebo len samotný dotyk postihnutého kĺbu vyvoláva bolesť.

Pretrvávanie zápalu môže napokon viesť k deformácii až zničeniu kĺbu.

Sarkopénia

Svalová hmota sa vekom zmenšuje, dochádza k jej strate – sarkopénii.

Spolu s poruchami rovnováhy je sarkopénia zodpovedná za pády.

Osteoporóza

Patrí k častým ochoreniam pohybového aparátu u starých ľudí, nazýva sa aj rednutím kostí.

Ide o ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pre ktoré ubúda kostná hmota, kosti oslabnú a ľahko sa polámu.

Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a zhruba každý šiesty muž vo veku nad päťdesiat rokov.

Zdroj: lekári, odborné internetové stránky

S vekom rastie riziko pádov

Niekoľko praktických rád, ako predchádzať zbytočnému nešťastiu.

BRATISLAVA. K príčinám rastúceho počtu pádov vo vyššom veku patria napríklad poruchy rovnováhy, horší zrak, utlmujúce lieky, oslabenie reflexov či poruchy chôdze vyvolané chorobami pohybového aparátu.

Odborníci upozorňujú, že preventívne opatrenia môžu počet pádov znížiť. Pacienti sú ušetrení bolesti, spoločnosť má menšie výdavky na zdravotníctvo. Nehovoriac o predchádzaní najzávažnejším dôsledkom - pády sú jednou z najčastejších príčin úrazov starých ľudí, ktoré sú piatou najčastejšou príčinou ich smrti.

Zmeňte návyky, upravte byt

1. Ak ste začali častejšie padať, choďte k praktickému lekárovi. Ten môže aj v spolupráci s odborníkmi nájsť príčinu - ochorenie, poškodenie zraku a podobne.

2. Skontrolujte, v čom chodíte. Nevhodné sú rozšliapané a voľné topánky, šľapky či topánky na vysokom opätku. Nechoďte len v ponožkách.

3. Zadovážte si dobré okuliare. Vhodnejšie je mať okuliare osobitne na čítanie a osobitne na diaľku, ako bifokálne okuliare.

4. Zvážte kúpu špeciálnej bielizne s chráničmi bedrových kĺbov. Dá sa vyprať, nedeformuje postavu.

5. Skontrolujte tabletky, ktoré užívate. Ozaj ste o všetkých povedali lekárovi?

6. Ak užívate lieky, nepite alkohol. Môže to vyvolať závraty a stratu rovnováhy.

7. Liečte chrípku, predchádzajte jej, napríklad očkovaním. Aj chrípka môže organizmus oslabiť natoľko, že zvýši náchylnosť na pády.

8. Dbajte na zdravú výživu. Aj vo vyššom veku kosti potrebujú vápnik a vitamín D.

9. Upravte svoje okolie. Odstráňte šmykľavé koberčeky, ako aj všetko, o čo sa dá potknúť (nízke stolčeky a podobne). Uprednostnite stabilný nábytok bez koliesok. Dbajte na dobré osvetlenie. Odporúčajú sa stowattové žiarovky.

So štvorkolkou na nákup

Pomôcky, ktoré uľahčia pohyb, môžu predpísať odborní lekári.

BRATISLAVA. Vychádzková palica nemusí byť len symbolom staroby, ale aj účinným pomocníkom. V ponuke predajní či výdajní zdravotných pomôcok sa v súčasnosti dá nájsť celá paleta výrobkov. Okrem najlacnejších palíc sa dajú nájsť aj také, ktoré akceptujú trendy v móde. Pokiaľ takúto pomôcku predpíše odborný lekár (napríklad ortopéd), poisťovňa hradí 5,25 eura (zhruba 158 korún). Zvyšok treba doplatiť.

Nakupujú deti

Najlacnejším riešením, ako zväčšiť svoju stabilitu, sú klasické drevené palice. Pri recepte sa dopláca okolo dvoch eur (60 korún). Na potrebnú dĺžku sa upravujú zrezaním. Väčší komfort ponúkajú duralové nastaviteľné palice (doplatok môže byť okolo štyroch eur, teda zhruba 120 korún) alebo skladacie vychádzkové palice. Pri tejto pomôcke pacient dopláca viac ako desať eur (viac ako tristo korún).
Funkcia je vždy rovnaká. „Zabezpečujú oporu, zväčšujú stabilitu," hovorí odborná pracovníčka Bio G zdravotnícke pomôcky v Bratislave Dagmar Kočkovská. Výber závisí od vkusu a často od financií. „Niekto si môže a niekto nemôže dovoliť doplácať," vysvetľuje.

V mnohých prípadoch si pre paličku neprídu seniori, no zadovážia ju ich dospelé deti. Vychádzková palica sa ešte stále považuje viac za symbol staroby ako za pomôcku.

Francúzske barle

Pri závažnejších stupňoch chorôb pohybového aparátu alebo pri poúrazových stavoch vychádzková palica nestačí. Účinnejšou pomocou je francúzska barla, o ktorú sa možno oprieť celým predlaktím. Poisťovne pri tomto type opory hradia 8,13 eura (245 korún). Tak ako vychádzkovú palicu, aj francúzsku barlu predpisuje odborný lekár. Na výber je pritom viacero výrobkov, ktorých cena úhradu poisťovne neprevyšuje, netreba nič doplácať.

Pre pacientov bezprostredne po úraze sú určené nemecké (podpazušné) barly. Výrobky z dreva úplne hradí zdravotná poisťovňa, no po použití ich treba vrátiť do skladov poisťovne. Za odľahčené hliníkové podpazušné barly sa dopláca vyše štrnásť eur (viac ako 420 korún).

Sám pre potraviny

Seniorom, ktorým palička ani barla nestačia pri samostatnom pohybe, pomôžu chodúľky. Iné sú určené pre pohyb v miestnosti, iné navonok.

Bez doplatku možno dostať chodúľky s pevnou konštrukciou. Človek, ktorý ich používa, sa o chodúľku opiera a pri chôdzi ju posúva pred sebou. Za chodúľky s kĺbmi alebo kolieskami sa dopláca.
Účinnou pomôckou je takzvaná štvorkolka - oporný vozík s kolieskami s úložným košíkom a doskou na sadnutie, alebo na uloženie tácne s jedlom. Pomôcku využijú seniori, ktorí sa ťažko pohybujú, no napriek tomu si sami dokážu s takouto oporou zájsť nakúpiť.

Ak takúto štvorkolku predpíše rehabilitačný lekár a pomôcku schváli revízny lekár, môže ju aj v plnom rozsahu hradiť zdravotná poisťovňa. Inak si kúpa vyžaduje investíciu vo výške 88,81 eura (zhruba 2680 korún).

Začnite zľahka, no začnite

Ležiaci pacienti často vnímajú snahu okolia o ich cvičenie ako obťažovanie.

BRATISLAVA. Prvú informáciu o tom, ako treba pri chorobách pohybového aparátu či osteoporóze cvičiť a kde môžu pacientovi poradiť, by mal dať praktický lekár.

Ak lekár pohyb odporučí, fyzioterapeutka Jana Prokešová zo Stupavy radí ľahké kondičné cvičenie v ľahu, v sede i v stoji spojené s dychovým cvičením. Ak je vhodné a možné, odporúča aj skupinové cvičenie.
Ťažšie je motivovať k vhodnej pohybovej aktivite ležiacich seniorov. „Mávajú odmietavý postoj a pocit, že ich s cvičením obťažujú," hovorí Prokešová. Pri imobilných pacientoch sa volia aktivity veľmi individuálne podľa stavu. Do úvahy prichádza polohovanie, chôdza v chodúľke, vysádzanie do kresiel a ľahký, aktívne asistovaný kondičný tréning spojený s nácvikom sebaobsluhy.

Pri osteoporóze v staršom veku je v prvom stupni ochorenia zaradiť do denného programu najmä dlhšie denné prechádzky a pravidelné pätnásťminútové cvičenie. Vo vyšších štádiách by mali medikamentóznu liečbu dopĺňať rehabilitácia a fyzioterapia.

Pri páde je dôležité privolať pomoc. Akokoľvek

Účinným riešením pre privolanie pomoci sú linky záchrany, ktoré pošlú odborných pracovníkov. Kým niekto príde, zabráňte aspoň podchladeniu.

BRATISLAVA. Mnohé problémy, ktoré vznikajú po pádoch, súvisia s následným podchladením a nehybnosťou, keď človek nemôže vstať, hoci sa aj vážne nezranil. Praktické rady, čo robiť pri páde a najmä ako pádom predchádzať, zhrnulo v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva české občianske združenie GEMA (www.gerontocentrum.cz).

Tiesňové tlačidlá

Ak ste sa poranili alebo cítite bolesť, pokúste sa najskôr privolať pomoc. Bez toho, že by ste menili polohu.
Veľkým pomocníkom v takejto situácii sú linky záchrany. Odbornú pomoc vtedy možno privolať stlačením tiesňového tlačidla (v Bratislave to umožňuje napríklad služba Konvalinka).

Ak nemáte možnosť privolať pomoc, opatrne sa presuňte k najbližšej stabilnej stoličke, posteli či kreslu a snažte sa posadiť. Oddýchnite si a až po chvíli sa skúste zdvihnúť, a pri neustálom pridržiavaní dôjsť k telefónu, oknu či dverám. Zabúchajte na stenu susedom alebo sa inak pokúste na seba upozorniť a privolať pomoc.

Presuňte sa na koberec

Ak sa vám nič z toho nepodarí, pokúste sa zostať pokojný a zostaňte ležať na mieste.
Najlepšie tam, kde je dlážka prikrytá kobercom, prípadne si skúste pritiahnuť prikrývku alebo niečo, čím by ste sa vedeli prikryť a predísť podchladeniu.
Oddychujte, kým niekto príde domov alebo kým sa opäť rozhodnete pokúsiť sa o privolanie pomoci.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 2. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 3. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy
 4. Talent - vzdelanie - úspech
 5. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám
 6. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára
 7. Košice vo veľkom finále!
 8. Motorkári sú šťastnejší ľudia. Prečo je to tak?
 9. Dovolenka s deťmi v Grécku: Najlepšie hotely pre rodiny
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 5 – 6,6 % p.a.
 1. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 2. Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy
 3. Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC
 4. Bude rok 2018 rokom kryptomien?
 5. Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii
 6. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 7. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy
 8. Sú lieky na erekciu minulosťou?
 9. Objavujte svet s Našim finančným družstvom - USA
 10. Diskusia o budúcnosti Európy na EU v Bratislave
 1. Motorkári sú šťastnejší ľudia. Prečo je to tak? 14 555
 2. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 14 368
 3. Máte radi zázvorový čaj? Táto slovenská firma s ním prišla prvá 8 429
 4. Tento ťažký kvíz o zdravom bývaní zvládne iba 1 z 10 ľudí 8 240
 5. Prepojenie Smokovcov s Lomnicou pomôže obom strediskám 7 861
 6. Košice vo veľkom finále! 7 708
 7. Dovolenka s deťmi v Grécku: Najlepšie hotely pre rodiny 7 049
 8. Online test: Aké bude Vaše zdravie o pár rokov? 6 523
 9. Unikátna liečba kĺbov odstráni nielen bolesť, ale aj jej príčinu 5 993
 10. Volkswagen v Ženeve: kruh sa uzatvára 5 369

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Haraszti: Vzdávam hold statočným investigatívnym novinárom zo Slovenska

Príhovor Miklósa Harasztiho na slávnostnom odovzdávaní Európskej novinárskej ceny (European Press Prize) v Budapešti 14. marca 2018.

KULTÚRA

OTO, anketa, ktorá zabrúsila do totálneho suterénu

Čo sme mohli vidieť v televízii. Pardon, toto nie je vtipné.

KOMENTÁRE

Ako vyzerá nová trauma Richarda Vašečku

Zvyšuje sa šanca, že budúca vláda do roka neimploduje pre kultúrnu vojnu.

SVET

Ruské voľby sa skončili, prezidentom zostáva Vladimir Putin

Podľa exit pollu získal 73,9 % hlasov.

Neprehliadnite tiež

Ak cukor škodí, prečo je v poriadku jesť sladké ovocie?

Pre zdravie je rozhodujúce, v akej podobe je prijatý cukor.

Bunky učenia prestanú pribúdať v trinástich rokoch. Štúdia vedcov zaskočila

Nové bunky v hipokampe v dospelosti pribúdajú iba zriedkavo.

Migréna. Ako vzniká, aké sú prejavy a vhodná liečba

Bolesť je pulzujúca a trvá aj dni. Migréna sa od bežnej bolesti hlavy líši.

Čo je ALS, choroba ktorou Hawking trpel pol storočia

Slávny fyzik sa napriek diagnóze dožil nezvyčajne vysokého veku.

Sójová výživa môže vplývať na pohlavné orgány bábätiek

Rozdiely vo vývoji spôsobuje látka podobná estrogénu.