((vid))
„Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, kedy dochádza k vyhasínaniu funkcie vaječníkov. V tejto perióde dochádza k zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus, k psychickým zmenám ale i telesným. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie v živote ženy,“ ujasňuje gynekologička Radmila Sládičeková.
Menopauza nastáva u žien po 45-tom roku života. Rok po menopauze nastáva postmenopauza. Z tohto vyplýva, že v postmenopauze, resp. v estrogénom deficite, prežije žena takmer tretinu svojho života. Práve nedostatok estrogénov jej môže výrazne zhoršiť kvalitu nastávajúceho života. Preto je dôležité zaujímať sa o svoje zdravie ešte pred štyridsiatkou, veľmi dôležité.
Ženy v menopauze sú najviac ohrozené srdcovo – cievnymi ochoreniami, ktoré sú zároveň aj najčastejšou príčinou úmrtia. Prejavovať sa začnú po 55-tom roku života a podľa slov odborníčky udrú tak náhle a nečakane, že postihnutá osoba sa k lekárovi ani nedostane. „Priemerne každá druhá žena zomiera na ochorenia srdca a ciev,“ uvádza kardiologička Eva Gonsalvesová. Podľa jej slov na Slovensku zomrie 16-krát viac žien na toto ochorenie než na rakovinu prsníka, čo je dôsledok podceňovania prevencie.
Pri nedostatku estrogénov trpí žena návalmi tepla, potením, kolísavými náladami, neschopnosťou koncentrácie či poruchami menštruačného cyklu. Neskôr k týmto príznakom pribudnú aj tie, ktoré postihujú napríklad pošvovú sliznicu, či dolné močové cesty.
Najhrozivejšie sú však chronické príznaky ako napríklad poruchy metabolizmu tukov alebo kostí, čo vedie k osteoporóze. „O tom, že sa ťažkostiam spojeným s menopauzou dá predchádzať, som sa dozvedela, až keď nastali u mňa komplikácie, konkrétne silný zápas pankreasu,“ priznáva náhodná okoloidúca. „Je veľmi dôležité, aby žena chodila na preventívne prehliadky ku gynekológovi, pretože veľa problémov odborníci vedia s pacientmi prebrať, či ošetriť,“ dodáva Sládičeková.
Správnym nasadením hormonálnej substitučnej liečby sa spomenutým i nespomenutým ťažkostiam dá predísť. „Pre každú ženu sa dá cielene vybrať hormonálna substitučná liečba a to taká, aby neohrozovala život ženy,“ podotýka odborníčka. Zároveň dodáva, že hormonálna substitučná liečba sama osebe nespôsobuje rakovinu prsníka.
V priebehu obdobia hormonálnych výkyvov sa aj chuťové preferencie žien menia k horšiemu. „Správna životospráva je dôležitá už od malička. S ohľadom na menopauzu, by ženy mali začať zdravo žiť najneskôr v štyridsiatke,“ hovorí MUDr. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.
Ako ďalej dodáva, až 70 percent žien má v tomto veku nadhmotnosť, zvýšenú hladinu cholesterolu či zvýšený krvný tlak. „Zdravá životospráva a pravidelný pohyb určite prospeje aj nám aj nášmu organizmu“, dodáva na záver Jurkovičová.