O kvalite zdravotníckych zariadení rozhodne počet zachránených životov. Najlepšou nemocnicou bude tá, ktorej neumierajú pacienti a dobre sa o nich postará. Menej bude závisieť od názoru pacientov.
BRATISLAVA. Zdravotné poisťovne čoskoro vytvoria rebríčky slovenských nemocníc presné ako nikdy doteraz. Ministerstvo zdravotníctva totiž vypracovalo nový návod, ako nemocnice hodnotiť. O ich umiestnení v rebríčku rozhodne napríklad to, koľko životov dokážu zachrániť pri operáciách, či úmrtnosť pri pôrode. Menší význam teraz bude mať naopak názor pacientov.
Ministerstvo pripravilo rozšírený zoznam indikátorov kvality. Ten už tento týždeň prešiel Legislatívnou radou vlády, definitívne ho má potvrdiť kabinet.
Úspešné operácie a pôrody
Novinkou je väčší dôraz na štatistiky o úmrtnosti v nemocniciach. Ak má byť klinika označená za kvalitnú, musí dokázať zachrániť čo najviac životov.
Jedným z nových kritérií je napríklad aj úmrtnosť matiek v súvislosti s pôrodom. Podľa nových pravidiel bude nemocnica strácať body aj vtedy, keď bude mať vysoký počet pacientov s preležaninami.
Dôležitejšia bude aj prevencia. Čím viac preventívnych prehliadok zdravotnícke zariadenia vykonajú, tým vyššie v zozname sa dostanú. Pozornosť sa zameria najmä na gynekologické preventívne prehliadky a na kontroly detí.
Naopak, oproti starému zoznamu sa zúžili kritériá spokojnosti pacienta. Vypadol napríklad indikátor riešenia sťažností pacientov. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková vysvetľuje, že zmenu navrhli odborníci Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zdravotných poisťovní.
Pacientom dávajú zdravotnícki experti v celkovom hodnotení nemocníc len desať až pätnásťpercentnú váhu. Spokojnosť pacienta budú v nemocniciach zisťovať cez dotazník.
Prieskum z decembra minulého roka, ktorý vychádzal práve z názorov pacientov, za najlepšie slovenské nemocnice označil bratislavskú Fakultnú nemocnicu Milosrdní bratia, Národné rehabilitačné centrum v Kováčovej a Nemocnicu Košice-Šaca.
V decedmbri známkovali nemocnice pacienti. Pozrite si, ako skončila tá vaša
Novým kritériom je aj to, ako efektívne nemocnica využíva peniaze.
Poisťovne navyše zdravotnícke zariadenia zhodnotia aj podľa materiálno-technického vybavenia, personálneho zabezpečenia a dostupnosti, povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
O rušení nemocníc mlčia
Výsledkom hodnotenia majú byť rebríčky nemocníc. Poisťovne sa však bránia, že nasledovať bude rušenie menej kvalitných zariadení.
„Nepredpokladáme, že indikátory budú mať výrazný vplyv na redukciu zdravotníckych zariadení," povedala Zuzana Horníková, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera. „V krajnom prípade" však poisťovne redukciu nevylučujú.
Objektívnejšie hodnotenie?
Nemocnice sú s novými pravidlami spokojné. Hovoria, že takéto hodnotenie nemocníc bude bližšie k pravde a lepšie odrazí ich skutočný stav a rozdiely medzi nimi.
„Vítame iniciatívu ministerstva zdravotníctva. Veríme, že sa tým zlepší objektivita hodnotenia," hovorí Jaroslav Šajty, riaditeľ Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
Podobne sa vyjadrujú aj ostatní riaditelia nemocníc. Výhodou podľa nich je, že sa konečne zjednotia kritériá na posudzovanie nemocníc, ktoré sa doteraz medzi poisťovňami líšili.
Čo určí kvalitu nemocníc
- starostlivosť o zuby sa bude sledovať nielen u detí, ale aj u dospelých,
- pri všeobecných ambulanciách sa bude prihliadať na počet návštev lekára,
- sledovať sa bude úmrtnosť po srdcovocievnych ochoreniach,
- sledovať budú aj opakovanú hospitalizáciu do 30 a do 90 dní,
- hodnotiť sa má aj pomer operovaných pacientov ku všetkým hospitalizovaným.
Zdroj: MZ SR
Autor: Ján Krempaský