Bratislava 9. februára (TASR) - V čase, keď je chrípka na vzostupe, mnohé deti pre chorobu oddychujú a ostávajú bez vyučovania. Prázdniny na konkrétnej škole v okrese či regióne vyhlasujú regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Ak v škole alebo v školskom zariadení chýba z dôvodu chrípky viac ako 15 percent detí z celkového počtu, skráti riaditeľ po konzultácii s príslušným RÚVZ vyučovaciu hodinu na 40 minút. Taktiež sa zdrží organizovania školských výletov, exkurzií, plaveckých výcvikov a ostatných hromadných školských podujatí.
Ak chýba viac ako 20 percent detí alebo žiakov, zruší riaditeľ po konzultácii s RÚVZ všetky záujmové krúžky a mimoškolské aktivity pri prudkom a perspektívnom náraste choroby. Ďalšou možnosťou je, že na základe odporúčania RÚVZ preruší výchovno-vzdelávací proces.
V minulom týždni boli na Slovensku chrípkové prázdniny vyhlásené v 23 materských školách (10 v Trnavskom kraji, 5 v Žilinskom, 4 v Nitrianskom, 3 v Banskobystrickom, jedna v Trenčianskom kraji). Prázdninovali aj žiaci z 21 základných škôl (5 v Košickom kraji, 4 v Žilinskom, po 3 v Trenčianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji, 2 v Prešovskom a jedna v Nitrianskom kraji), dvoch stredných škôl a jednej základnej umeleckej školy v Žilinskom kraji. V tomto kraji tiež uzavreli centrum voľného času. V liečebni pre dlhodobo chorých v okrese Hlohovec vydali zákaz návštev. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Miloslava Podmajerská, na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK zatiaľ chrípkové prázdniny vyhlásené neboli.
Podobná situácia bola aj v susednom Maďarsku. V uplynulom týždni tu ochorelo viac ako 30.000 ľudí. Vo viacerých nemocniciach v Budapešti a v ďalších maďarských mestách bol vyhlásený zákaz návštev a v niekoľkých školách pre chrípku vyhlásili nútené prázdniny. Väčšina európskych krajín hlási stredne vysokú až vysokú aktivitu chrípky. Klesajúci trend už mala chorobnosť v Írsku, Portugalsku a Anglicku.
Chrípka je vysoko nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších chorôb. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy. Najvyššia chorobnosť je práve do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.