SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

V prevádzkach ponúkajúcich čipsy či bagety sa bude môcť fajčiť

Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo v súvislosti s novelou zákona o ochrane nefajčiarov rôznorodé a neraz aj skresľujúce informácie pri vysvetľovaní niektorých pojmov.

BRATISLAVA.

Právna norma, ktorú už odobril parlament, zavádza povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach, kde sa pripravujú, vyrábajú a podávajú pokrmy. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku, alebo nefajčiarsku prevádzku. Ako rezort informuje na svojej webovej stránke, podľa potravinového kódexu je pokrm upravená potravina na bezprostredné požívanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako pre TASR objasnil profesor Peter Šimko z Výskumného ústavu potravinárskeho, pokrm je tepelne alebo kulinárne upravená potravina. Medzi potraviny vo všeobecnosti patrí všetko to, čo sa konzumuje za účelom odstránenia pocitu hladu a má výživovú hodnotu. Priblížil, že pokrmy sú produkty špecializovaných zariadení, ako napríklad jedálne či reštaurácie a vznikajú kulinárnou úpravou potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ chce majiteľ zariadenia predávať napríklad bagety vo vákuovom balení, nepredáva podľa Šimka pokrmy. Tie by sa z bagiet stali napríklad až po ich ďalšej kulinárnej úprave, "čo je, pravda, už absurdná extrapolácia problému". Priblížil, že medzi pokrmy nepatria tiež lupienky, oriešky či keksíky. Podľa potravinového kódexu sú oriešky, čipsy, slané tyčinky, pagáče, korbáčiky potraviny, čiže nejde o pokrm. Produkty studenej kuchyne napríklad utopence či nakladané syry, naopak, podľa Šimka pod kategóriu pokrmy spadajú, pretože ako vysvetlil, prešli kulinárnou úpravou.

Právna norma napokon nezavádza úplný zákaz fajčenia vo všetkých zariadeniach spoločného stravovania, ako to navrhovala poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Majitelia zariadení spoločného stravovania, kde sa podávajú pokrmy, tak budú musieť do septembra vybudovať nefajčiarske časti. Od ostatného priestoru majú byť stavebne oddelené, majú zaberať minimálne polovicu z rozlohy zariadenia a budú musieť byť umiestnené pri vstupe do zariadenia. V prípade, že sa majitelia nerozhodnú pre stavebné úpravy, musia zaviesť v takýchto zariadeniach úplný zákaz fajčenia. S výnimkou vybudovania častí pre nefajčiarov bude novela účinná od 1. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

"Zákon nám viac sťažuje ako pomáha. Všetci sme dúfali, že bude plošný zákaz pre všetky strediská, a tým by to bolo poriešené," myslí si Ján Palinský z Europenziónu Salaš na Zemplínskej Šírave. Podotkol, že norma skoro nič nerieši a prezident by ju nemal podpísať. Úplný zákaz fajčenia v hoteloch a reštauráciách by privítal aj riaditeľ hotela Remata v Ráztočne Miroslav Kratka. "Nový zákon bude mať v praxi veľké medzery. Určite sa nejakým spôsobom bude dať z neho opäť vykľučkovať," konštatoval. Objasnil, že hotel sa prispôsobí novele vybudovaním oddelených častí pre fajčiarov. "Aj tak sme tu doteraz nemali kaviareň," podotkol.

"Keď je niekto naučený chodiť do krčmy a baru, aj tak tam bude chodiť," uviedol riaditeľ hotela Havrania v Zázrivej Marián Čallo s tým, že fajčiar sa s týmto stavom nakoniec zmieri. Objasnil, že tento hotel už dva roky funguje ako nefajčiarsky a hostia s tým majú menší problém iba v zime. "Nemôžu však nič iné robiť. Rýchlo pofajčia a utekajú dnu," priblížil. Schválením novely sa podľa riaditeľa banskobystrického hotela Lux Patrika Bočkaya potvrdilo, že naša spoločnosť ešte nedozrela ku schopnosti urobiť radikálne rozhodnutie. "Jej interpretácia v konečnom dôsledku bude nepresná, zmätočná a nebude vytvárať jednoznačne rovnaké podmienky pre všetkých," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 175
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 619
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 8 952
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 814
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 499
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 913
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 629
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu