BRATISLAVA. Rotavírusová gastroenteritída je najčastejšou príčinou hnačiek u detí v prvých rokoch života. Očkovanie proti rotavírusom pre všetky zdravé dojčatá odporúčajú aj odborníci z Európskej spoločnosti pre detské infekčné ochorenia (ESPID) a Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN).
Toto ochorenie je najčastejšou príčinou hnačiek u najmenších detí, pričom prudký priebeh choroby môže mať až smrteľné dôsledky. V rozvojových krajinách je rotavírusová gastroenteritída treťou najčastejšou príčinou úmrtia z infekčných chorôb u detvákov do 5 rokov života.
"U nás k smrteľnému priebehu pri rotavírusových gastroenteritídach síce takmer neprichádza, ale v Európskej únii je až 200 takýchto smrteľných prípadov ročne," hovorí Pavol Šimurka, prednosta Detského oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Trenčíne, ktorý sa špecializuje na výskum rotavírusových gastroenteritíd na Slovensku.
V ekonomicky vyspelých štátoch je toto ochorenie významnou ekonomickou záťažou svojimi priamymi a nepriamymi nákladmi. Rotavírusová gastroenteritída je v EÚ príčinou najmenej 87.000 hospitalizácií. Jedno z piatich chorých detí je vyšetrené u lekára primárnej starostlivosti alebo pohotovostnej služby a jedno zo 65 si vyžaduje hospitalizáciu. Navyše, rotavírus je najčastejšou príčinou nozokomiálnych, teda nemocničných nákaz u detvákov.
Európska skupina lekárov a expertov z oblasti pediatrie, infektológie, virológie, epidemiológie, gastroenterológie a verejného zdravotníctva spracovala a vytvorila odporúčania pre očkovanie detí proti rotavírusovej infekcii. Jedným z nich je poskytnúť očkovanie proti rotavírusovej infekcii všetkým zdravým dojčatám v Európe. Odporúčania vznikli s aktívnym prispením dvoch európskych pediatrických spoločností - Európskej spoločnosti pre detské infekčné ochorenia a Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu.
Odporúčania majú slúžiť aj ako základ pre národné imunizačné programy krajín EÚ. Očkovanie proti rotavírusom možno zaradiť do väčšiny národných očkovacích schém štátov Európskej únie. Prvú dávku vakcíny sa odporúča podať medzi 6. a 12. týždňom a celé očkovanie ukončiť do šiestich mesiacov.