
Drôtené zásuvky sú prehľadné

Skriňa v rohu využije priestor, zrkadlá zväčšia miestnosť

Do hlbšej časti skrine umiestnime tyče na vešanie odevov.

FOTO - IVAN NITRIANSKY
Naši prastarí rodičia by sa čudovali, keby videli naše obydlia zapratané všetkým, čo potrebujeme a raz určite budeme potrebovať.
Azda iba pri sťahovaní zistíme, čo všetko naozaj máme. A keďže toho skutočne potrebujeme viac, než mali naši predkovia, riešime problém, kam v malom byte všetko uložiť, prehľadne a bez poškodenia.
Skrine v byte zaberajú po posteliach asi najviac priestoru a nie vždy sú v miestnosti vhodne zakomponované. Lepším riešením sú šatníky a veľkokapacitné úložné priestory na celej ploche steny. Často takýmto riešením využijeme „hluchý“ výklenok na konci chodby, haly alebo stenu mimo komunikačných zón. Do takto obstavaného priestoru vojde podstatne viac vecí, dokonca na skonštruovanie úložnej steny či vstavanej skrine spotrebujeme aj menej materiálu. Nepotrebujeme strop, dno ani bočnice.
Posuvné dvere šetria priestor
Základ tvorí obvodový rám z drevených hranolov, oceľových alebo hliníkových profilov. V ráme sú drážky, prípadne pánty na dvere. Dvere sú najvýraznejšou časťou diela. Nielenže zaberajú najväčšiu plochu a určujú aj farebnú harmóniu celej miestnosti, ale ich konštrukcia umožňuje pohodlný prístup k odloženým predmetom. Najčastejšie zaberajú celú šírku skrine a aj výšku majú zhodnú s výškou miestnosti. Klasické krídlové dvere zaberajú veľa miesta, ktoré v okolí skrine nemôžeme používať. Praktickejšie sú posuvné dvere zložené z dvoch, troch alebo viacerých dielov podľa šírky úložného priestoru. V ich hornej časti je upevnený závesný mechanizmus s kolieskami, ktorý umožňuje hladké plynulé posúvanie v horizontálnom smere. Drážka v spodnej časti rámu zamedzí vychyľovanie dverí a má vodiacu funkciu. Susedné dvere sú umiestnené v dvoch drážkach vedľa seba a zasúvajú sa za susedné dvere. Preto nemôžeme otvoriť naraz celú skriňu, môžeme však mať aj tesne pred ňou umiestnenú inú časť nábytku.
Lamelové dvere odkrývajú celú plochu
V skrini s takýmito dverami máme naraz prehľad o všetkom, čo ukrývajú jej útroby. Každé dvere pozostávajú z dvoch častí spojených pántami, pričom druhá vzdialenejšia časť sa pohybuje tiež v drážkach. Otvorené lamelové dvere potrebujú iba polovičný voľný priestor pred sebou v porovnaní s klasickými krídlovými dverami.
Dvere môžeme prispôsobiť povrchovou úpravou nábytku v miestnosti. Výber poskytuje všetky farebné odtiene lakovanej úpravy, dýhy rozličných drevín, imitáciu kovu aj rozličné štruktúry. Osobitným riešením je nalepenie zrkadla na pevný podklad, najčastejšie posuvných dverí. Je nielen praktické mať na skrini zrkadlo, v hale a na chodbách aj opticky zväčší priestor.
Variabilné odkladanie zvýši prehľadnosť
Základom úsporného a prehľadného odkladania predmetov do skriňovej steny je flexibilný systém poličiek, zásuviek a nosníkových tyčí na vešanie odevov. Tieto bývajú upevnené priamo do zadnej steny. Najlepšie riešenie je zavesiť držiaky do upevnených konzol s otvormi, keď podľa potreby môžeme kedykoľvek zmeniť výšku zavesenia držiakov a tým aj výšku umiestnenia políc či zásuviek. Aby boli skrine vzdušné a aby sme mali prehľad vo veciach, je lepšie vybrať si zásuvky z drôteného programu.
Hĺbku skrine určí účel jej využitia. Na vešanie by mala byť hlboká minimálne 60 centimetrov, na odkladanie bielizne, obuvi stačí polovičná hĺbka. Skriňu môžeme umiestniť aj do „mŕtveho“ rohu miestnosti. V takom prípade vyplní a využije nevyužitý priestor. Jej stredná, najhlbšia časť poslúži na vešanie a bočné zužujúce sa strany na odkladanie menších predmetov.
Návod na svojpomocné zhotovenie vstavaných skríň pre šikovných domácich majstrov s potrebným vybavením (vŕtačka, aj príklepová, okružná píla, prípadne aj horná fréza) vyšiel v Ikare s názvom Vstavané skrine. Montáž takýchto typov skríň ponúkajú mnohé firmy. Pred definitívnou objednávkou je dobré zistiť si referencie o realizovaných prácach, precíznosti vypracovania, povrchových úpravách a variabilnosti doplnkov vo vnútri a nedať sa nachytať na prípadne nižšiu cenu.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
FOTO - IVAN NITRIANSKY
A VSTAVANÉ SKRINE – IKAR