BRATISLAVA. Ak niekto príde do kúpeľov s neliečenou hypertenziou, môže mu uškodiť teplý zábal, vodoliečba či perličkový kúpeľ. Preto kúpeľný lekár, ktorý preberá za pacienta na pár týždňov zodpovednosť, musí dobre zvážiť všetky základné hodnoty zdravotného stavu i prítomnosť choroby. Problémom sú však pacienti, ktorí ako samoplatcovia absolvujú v niektorých z kúpeľov iba liečebný pobyt. „Mnohým, žiaľ, chýba kompletná zdravotnícka dokumentácia, z ktorej sa ja ako lekár nedozviem, že človek prekonal povedzme rakovinu," hovorí Eva Psotiaková, vedúca lekárka klimatických kúpeľov Tatranské Matliare.
Onkologický pacient podľa nej môže ísť do kúpeľov až rok po absolvovaní liečby za predpokladu, že sa u neho neobjavili metastázy. „V opačnom prípade pri zatajení informácie mu môžu uškodiť teplé zábaly alebo elektroterapia, všetko procedúry, ktoré podporujú delenie buniek," dodáva Psotiaková.
Kúpeľný pobyt treba zvážiť
Rehabilitačný program v nadmorskej výške nad 800 metrov sa môže skončiť predčasne aj pre človeka s rozkolísanou hladinou cukru či po dvoch bajpasoch. Alebo pre staršieho človeka, čo nevie zhodnotiť svoje možnosti a neposlúchne lekára.
„Chodia sem už roky osemdesiatroční manželia. Upozorňovala som ich, aby po procedúre nechodili v horúčave von. Neposlúchli, vybrali sa na prechádzku a muž skončil na pohotovosti pre zlyhávanie srdca," spomína doktorka Psotiaková.
Niektorí pacienti zasa ani pri problémoch s astmou alebo vysokou hypertenziou neužívajú lieky. „Snažím sa ich problémy riešiť, ale kúpeľnému zariadeniu takéto lekárske služby poisťovňa nehradí," dodáva vedúca lekárka.
Každý reaguje na záťaž inak
Hoci prišli na vlastné trovy, seniori v kúpeľoch by mali dbať na to, čo im hovorí kúpeľný lekár. Niektoré procedúry totiž môžu predstavovať záťaž, ktorú nie sú všetci starší pacienti schopní zvládnuť.
„Je to individuálne. Niekto môže mať vcelku dobrú kondíciu, ale ľudia nad 65 či 70 rokov trpia neraz rôznymi chorobami, ktoré znižujú ich toleranciu na záťaž," vysvetľuje Vladimír Buran, lekársky riaditeľ kúpeľov Trenčianske Teplice. Ich schopnosť venovať sa pohybovým aktivitám, ktoré sú súčasťou liečby, často blokuje osteoporóza alebo osteoartróza.
Problémom sú aj ťažkosti so srdcom, prekonaný infarkt myokardu alebo nedostatočná činnosť srdca, ktorá spôsobuje ťažkosti s dýchaním a bolesti v hrudníku. Preto sa skladba procedúr počas kúpeľnej liečby prispôsobuje individuálnym možnostiam pacienta.
Kúpele od lekára
Ostatné znenie zákona o rozsahu zdravotníckej starostlivosti dalo praktickým lekárom väčšie kompetencie pri predpisovaní kúpeľnej liečby. Chirurgovia, kardiológovia či ortopédi sú vyťažení, preto ju neraz odporúča práve lekár prvého kontaktu. Najčastejším dôvodom pre kúpeľnú liečbu u dôchodcov sú problémy pohybového aparátu. „Väčšinou ide o syndróm bolesti či už chrbtice, alebo kĺbov, prípadne s artrózou. K frekventovaným patrí aj vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca," hovorí Tatiana Lacová, praktická lekárka z Bratislavy.
Títo pacienti majú zväčša diagnózu typu B, preto si musia platiť za ubytovanie a stravu, poisťovňa prepláca len procedúry. Ku kategórii A, kedy je pobyt v kúpeľoch hradený kompletne, patria v prvom rade pooperačné stavy.
„Sú to napríklad pacienti po chirurgickom zákroku na platničke či žlčníku, ale aj po úrazoch či zlomeninách," dopĺňa lekárka.
Muži tak často ako ženy do kúpeľov nechodia. Výnimkou sú prípady po operácii.
Ženy trpia hlavne bolesťami pohybového aparátu. „Je to aj v dôsledku zníženej hladiny estrogénov po menopauze, ktorá spôsobuje zhoršovanie stavu kostí - osteoporózu.
Kým odídete
Čo by ste mali vedieť:
kúpeľné procedúry sa poskytujú šesť dní v týždni okrem nedele a štátnych sviatkov,
absolvovanie všetkých lekárom stanovených procedúr je nevyhnutné na zlepšenie vášho zdravotného stavu,
kontrolujte si počet absolvovaných procedúr zaznamenaných v kúpeľnom preukaze,
správnosť údajov v kúpeľnom preukaze, ktorý dostanete na začiatku pobytu, potvrdíte podpisom,
pri zistení nedostatkov počas pobytu sa môžete obrátiť na ošetrujúceho lekára alebo na vedenie zariadenia.
Zdroj: Dôvera
Pobyt môže predpísať lekár
Zákon určuje, koľko sa pri konkrétnej diagnóze dopláca za kúpele.
BRATISLAVA. Vlaňajšia zmena v zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti zvýšila dostupnosť kúpeľov pre viac pacientov. Potvrdzujú to skúsenosti napríklad zo Sliača či kúpeľov Nimnica, kde pribudli nielen kardiologickí pacienti, ale aj pacienti s komplikovaným diabetes. Zmeny evidovali aj poisťovne.
„Preradením niektorých diagnóz zo skupiny B do indikačnej skupiny A sme zaznamenali nárast počtu pacientov v kúpeľoch," povedala Andrea Bakošová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Zákonný doplatok
Dôvod nárastu pacientov je zrejmý. Za pobyt pri diagnózach zaradených v skupine A si tí, ktorí sa uspokoja so zákonným štandardom ubytovania, platia len poplatok 1,66 eura za deň.
„Keby som nemala odporúčanie od lekára, za pobyt by som denne zaplatila od dvadsať do šesťdesiat eur," hovorí penzistka Dobroslava Medvecová z Bratislavy. Teraz sa chystá po operácii do kúpeľov s diagnózou typu A. Poisťovňa jej hradí stravu aj ubytovanie v zákonom predpísanej „štandardnej izbe", teda v izbe s ďalšou pacientkou a sociálnym zariadením na chodbe. Keďže však chce bývať v izbe sama, k zákonnému poplatku si priplatí v jej prípade osem eur denne navyše za nadštandard.
Ak by jej diagnóza patrila do skupiny B, zo zákona by k úhrade pobytu od poisťovne v štandardnej izbe doplácala v hlavnej sezóne 7,30 eura na deň, mimo sezóny 4,98 eura na deň.
No v praxi, keďže izieb zákonom označených za štandard majú kúpele málo alebo ich nemajú vôbec, pacienti bežne za pobyt doplácajú nad rámec zákona. Doplatky sa v jednotlivých zariadeniach odlišujú.
Začať treba v ordinácii
Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje lekár špecialista alebo všeobecný lekár. Ako upozorňuje Všeobecná zdravotná poisťovňa, za vypísanie návrhu poistenec nič neplatí. Návrh lekár alebo poistenec doručí do zdravotnej poisťovne. Tam úhradu kúpeľnej starostlivosti schvaľuje revízny lekár. Ďalší postup je rozdielny v skupine A a v skupine B (diagnózy sú v týchto skupinách zaradené podľa závažnosti).
Ak vybrať, tak s predstihom
Pri skupine A schválený návrh poisťovňa postúpi kúpeľom, s ktorými má zmluvu. Poistenec si môže kúpele vybrať zo zoznamu poisťovne a napísať ich do návrhu ešte predtým, ako odíde do poisťovne. Ak sa návrh dostane do poisťovne v dostatočnom predstihu a v kúpeľoch je voľné miesto, pobyt môže dostať tam, kde si vybral. O schválení kúpeľnej starostlivosti pacienta informuje poisťovňa, na nástup ho vyzvú kúpele.
Pri diagnózach zo skupiny B si poistenec kúpele zo zoznamu vyberá až po schválení pobytu poisťovňou a sám si v kúpeľoch dohodne aj výšku doplatku nad rámec zákona. Poisťovňa pri týchto diagnózach totiž hradí len lekárske vyšetrenia a procedúry.
Halka Tytykalová, bes
Prázdne hotely oživí sezóna
V kúpeľoch zatiaľ nevedia, či sa kríza prejaví na ich tohtoročnej návštevnosti.
BRATISLAVA. Ak sú v súčasnosti niektoré ubytovacie zariadenia v slovenských kúpeľoch zatvorené, je to preto, že sa ešte nezačala sezóna. Viac klientov sa očakáva v apríli. Napríklad v kúpeľoch Číž bol koncom uplynulého týždňa otvorený len najväčší liečebný dom Rimava s kapacitou 154 lôžok.
„Najväčší záujem o pobyt v našich kúpeľoch je tradične v letnej sezóne. Lákadlom je novovybudovaný bazénový komplex," hovorí Dagmar Hlinková z kúpeľov Číž. V tomto období chodí aj veľa samoplatcov a otvárajú sa ďalšie liečebné domy.
„Prvé tri mesiace sú voľnejšie každý rok a rátame s tým," dodáva Hlinková.
Vo všeobecnosti sa očakáva, že v slovenských kúpeľoch ubudne českých a poľských klientov. Dôvodom má byť nevýhodný kurz eura a ich meny. „V súčasnosti nikto nevie odhadnúť, ako ovplyvní kríza cestovný ruch.
Veríme, že jej vplyv a prepad niektorých mien nebude mať na kúpele Piešťany taký negatívny efekt ako na iné podniky cestovného ruchu, vzhľadom na zameranie na medicínu a zdravotnícke služby," povedala hovorkyňa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany Jana Štefečková Beňačková.
(ht)