BRATISLAVA. Tak ako je totiž možné po rodičoch zdediť hnedé vlasy či zelené oči, rovnako možno do vienka získať aj predispozíciu na alergiu.
Pokiaľ ani jeden z rodičov alergiu nemá, pravdepodobnosť výskytu ochorenia u dieťaťa je 15 percent. V prípade, že príznaky má jeden z rodičov, zvyšuje sa pravdepodobnosť na 30 percent. Dieťa, ktoré má oboch rodičov alergikov, má asi 70-percentnú pravdepodobnosť, že sa u neho ochorenie vyvinie. Predispozícia na alergiu však nie je podmienkou na to, aby sa ochorenie rozvinulo. Často k tomu ľudia prispievajú sami svojím životným štýlom.
Preto by mal každý rodič-alergik pozorne sledovať zdravotný stav svojho dieťaťa. Ochorenie je dedičné a môže sa prejaviť v ktoromkoľvek veku. Z toho dôvodu by tehotné ženy nemali konzumovať alergizujúce potraviny. Hrozbou totiž ostáva, že u novorodenca sa vytvorí vysoká hladina protilátok a pri ďalšom kontakte s alergénom sa u neho prejavia príznaky alergie.
Zaujímavosťou je, že alergiu je možné získať nielen dedičnosťou, ale aj transplantáciou kmeňových buniek. V prípade, že darca trpí alergiou, môže toto ochorenie získať aj príjemca. Dedičnosť či prípadná transplantácia však samy osebe nie sú spúšťačmi ochorenia. Svoj podiel zohráva dlhodobé pôsobenie alergénov na pacienta a jeho životný štýl.