BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol prednosta Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie na bratislavských Kramároch Anton Guth.
Podľa neho ľudia z pohodlnosti chrbtové svaly dlhodobo zanedbávajú a ich znížená funkčnosť sa následne prejavuje aj pri problémoch pri sedení. "Nie vždy máme správnu stoličku, nie vždy sme však schopní pri sedení správnu polohu zaujať a vydržať v nej. Zväčša sa nám chrbát ohlási bolesťami," konštatoval.
Guth odporučil aj pri sedavom zamestnaní v práci používanie fitlopty balančnej lopty, ktorá učí naše chrbtové svaly aktívnym udržiavaním trupu v rovnováhe opäť pracovať. "Fitlopta podporuje optimálny sklon panvy - naklopenie dopredu a tým, že nemá operadlo núti sediaceho permanentne zapájať do činnosti všetky svaly trupu a neustálym pohupovaním meniť proces zaťažovania a odľahčovania medzistavcových platničiek," vysvetlil. Aktívne dynamické sedenie pôsobí ako prevencia poškodenia chrbtice a pomáha k zlepšovaniu postoja tela.
"Ak sa na fitlopte natiahnete v kancelárii pri stole za ceruzkou, okamžite aktivizujete vnútorné svalstvo. Autonómne svaly okolo chrbtice totiž nezapneme na povel ako vonkajšie svaly chrbta," dodal.
Fitlopta podľa odborníka umožňuje ideálne sedieť v práci na nestabilnej ploche a aj v práci využívať prestávky na aktívne cvičenie. "Skúšanie sedenia na fitlopte v práci odporúčam len dovtedy, pokiaľ je sedenie na nej príjemné," dodal.
Výber správnej veľkosti fitlopty závisí od výšky postavy a od vzájomného pomeru horných a dolných končatín. Vzhľadom na priemernú výšku dospelej populácie je najpredávanejšou fitlopta s priemerom 65 centimetrov.