BRATISLAVA. Nadácia Výskum rakoviny (NVR) v piatok 6. marca v Ústave experimentálnej onkológie SAV v Bratislave, v predvečer Dňa výskumu rakoviny, slávnostne uvedie do prevádzky prístroje podporujúce výskum rakoviny. Prístroje NVR mohla zakúpiť aj vďaka darcom, ktorí na ne poskytli finančné príspevky. Výnosy zbierok na výskum rakoviny v roku 2008 predstavovali sumu 63.812 eur (1.922.400 Sk) a nadácia darcom i všetkým, čo ju aj morálne podporili, na svojej stránke poďakovala.
S iniciatívou vyhlásiť 7. marec za Deň výskumu rakoviny (Cancer Research Day) prišla NVR vo februári 2007 s cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu. Hlavné posolstvo dňa vyjadruje výzva: Podporte výskum rakoviny, podporíte šancu na včasné zistenie ochorenia aj jeho lepšiu liečbu. Osobitný deň venovaný len onkologickému výskumu má dva hlavné zámery: ukázať pacientom a ich rodinným príslušníkom, v čom konkrétnom im výskum pomáha, a presvedčiť aj lekárov, že ich spolupráca na výskume je nevyhnutná pre ďalšie napredovanie v boji s rakovinou.
Nadácia Výskum rakoviny je nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 1993. Jej hlavným cieľom je podpora a propagácia výskumu. Chce, aby sa prostredníctvom podpory prispievalo k skutočnosti, že nádorové ochorenia sa majú stať opakovane liečiteľné. Zároveň sa usiluje, aby laická i odborná verejnosť akceptovali vedu a výskum v onkológii ako neoddeliteľnú súčasť boja proti rakovine. NVR úzko spolupracuje s Ústavom experimentálnej onkológie SAV a s ďalšími významnými pracoviskami nielen v Bratislave, ale aj mimo hlavného mesta Slovenska.
Podľa najnovších výskumov zahraničných vedcov môže zdravší životný štýl - zdravšia výživa, viac pohybu a kontrola hmotnosti - pomôcť predchádzať tretine bežných prípadov rakoviny vo vyspelých krajinách a približne štvrtine prípadov v chudobnejších štátoch. V Londýne to 26. februára tohto roku povedal Michael Marmot, vedúci tímu vedcov z organizácií World Cancer Research Fund a American Institute for Cancer Research, keď prezentoval výsledky ich štúdie. Podieľalo sa na nej 23 odborníkov, ktorí analyzovali 12 bežných druhov rakoviny na celom svete a údaje o stravovaní, pohybe a hmotnosti ľudí zaradených do nej. Marmot poukázal na to, že v čase zverejnenia štúdie žije na celom svete približne 11 miliónov ľudí s diagnózou rakovina a ročne na rakovinové ochorenia zomiera osem miliónov ľudí. V niektorých krajinách by zdravšia výživa, viac pohybu a kontrola hmotnosti pomohli predchádzať vyše 40 percentám prípadov rakoviny hrubého čreva a prsníka, uvádza sa ďalej v štúdii. Odborníci v nej zároveň vyzvali vlády aj jednotlivcov, aby robili viac na zníženie každoročného počtu úmrtí na rakovinu na celom svete. "Rakovine však vo väčšine prípadov možno predchádzať," podčiarkol.