BRATISLAVA. Nezvratné klesanie funkcie obličiek až na desatinu pôvodného výkonu a napokon ich zlyhanie môže spôsobiť chronické ochorenie obličiek, označované tiež anglickou skratkou CKD.
„Príčinou môže byť ich zápalové ochorenie, akútna otrava toxickými látkami, dedičné predpoklady, ale najčastejším dôvodom je vysoký krvný tlak a cukrovka,“ hovorí Viera Spustová, prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti. Diabetes, pri ktorom dochádza k zápalom krvných ciev a častým zmenám v hladine cukru v krvi, spôsobuje takmer polovicu prípadov zlyhania obličiek. Vysoký krvný tlak zase nenápadne ničí artérie a kapiláry a pod vplyvom veľkého tlaku steny obličkových ciev praskajú a tvoria sa na nich jazvy.
Bezbolestná choroba
Na svete trpí chronickým ochorením obličiek podľa Svetovej zdravotníckej organizácie 500 miliónov ľudí. „Na Slovensku evidujeme 150-tisíc takýchto pacientov liečených medikamentózne, tritisíc absolvuje dialýzu a deväťsto je po trans〜plantácii obličiek,“ hovorí Martin Demeš, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu z Fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.
Je to však len vrchol ľadovca. Pretože ide o bezbolestný zdravotný problém, mnohí o svojom probléme vôbec nevedia. „Odhadujeme, že asi 750-tisíc Slovákov má neidentifikovaný niektorý zo stupňov poškodenia tohto orgánu,“ povedal Demeš.
Navyše lekári zaznamenávajú prudký nárast nových prípadov, medziročne predstavuje sedem percent.
„Kým v roku 1990 potrebovalo dialýzu 426-tisíc pacientov na svete, v budúcom roku ich bude dva a pol milióna,“ konštatuje Demeš.
Dôvodom je starnutie populácie, ale aj zvyšovanie vysokého krvného tlaku či hladiny cholesterolu a zhoršovanie stavu kardiovaskulárneho systému aj z dôvodu nadváhy už u mladších ľudí.
Vitamíny aj hormóny
Obličky sú dôležitým orgánom, pretože aktivujú vitamín D podstatný pre kvalitu kostí, uvoľňujú hormóny, ktoré regulujú tlak krvi, ovplyvňujú množstvo minerálov v organizme, čistia krv a pomáhajú odbúravať nadbytočnú vodu a škodlivé látky. Zdravé obličky dokážu denne prefiltrovať dvesto litrov krvi.
„Je to úžasný orgán, ktorého jedna z dôležitých funkcií je tvorba hormónu stimulujúceho produkciu červených krviniek,“ vysvetľuje Pavol Dlhopolček, nefrológ z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.
Ich tvorba preto úzko súvisí s fungujúcim cyklom medzi krvou, kostnou dreňou a obličkami. „Ak sa naruší, produkcia červených krviniek sa zníži a v krvi je menej hemoglobínu. Vzniká problém anémie,“ dopĺňa odborník.
Anémia útočí na srdce
Nedostatok hemoglobínu v krvi sa vyskytuje u polovice ľudí s chronickým ochorením obličiek ešte skôr, než potrebujú dialýzu. Trpí ním až 75 percent týchto pacientov v čase, keď s ňou začínajú. Anémia samotná podľa Dlhopolčeka negatívne ovplyvňuje zdravotný stav človeka: „Trpí stratou energie, dýchavičnosťou, poklesom hmotnosti, ale hlavne sa u neho zvyšuje riziko progresie jeho primárnej choroby a tým spätne rýchlejšieho zhoršovania funkcií obličiek.“
Najväčším problémom sú však kardiovaskulárne problémy. „Pri anémii musí srdce vynaložiť väčšiu námahu na dodávanie kyslíka do organizmu, čím sa môže poškodiť a napokon i zlyhať. Infarkt je preto najčastejšou príčinou smrti pacientov s chronickým ochorením obličiek,“ konštatuje lekár.
Rizikové faktory CKD
dlhoročná cukrovka a neliečený vysoký krvný tlak,
zápaly obličiek, močového mechúra, infekcie močových ciest,
dedičné ochorenie spojené s tvorbou cýst,
obličkové kamene a nádory, zväčšená prostata,
artérioskleróza – kôrnatenie ciev,
dlhodobé a nadmerné užívanie liekov proti bolesti,
stavy po operáciách
Komplikácie poškodenia obličiek
vysoký krvný tlak
anémia čiže znížená tvorba červených krviniek, keď sa zhoršuje zásobovanie kyslíkom všetkých orgánových systémov
srdcovo-cievne ochorenia, zvýšené riziko infarktu, cievnej mozgovej príhody a porúch prekrvenia nôh
obličkové ochorenie kostí, pre nedostatok vitamínu D mäknú a sú krehké, takže hrozí často úraz
poruchy hladín cholesterolu a tukov
vysoká hladina draslíka
vysoká hladiná kyseliny močovej v krvi
vyššie riziko infekcií pre oslabenú obranyschopnosť