BRATISLAVA. Najčastejším želaním dlhodobo chorých a zomierajúcich detí sú okrem zdravia notebooky, internet či DVD prehrávače. "Je to spojené s tým, že sú často zavreté v nemocničnej izbe a nemajú možnosť komunikovať s okolím, takže si najviac želajú notebooky s internetom, aby sa mohli zahrať hry, pozdraviť rodinu alebo na DVD prehrávačoch pozrieť filmy a rozprávky," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave s témou O čom snívajú choré deti predsedníčka občianskeho združenia (OZ) Želaj si Soňa Rebrová.
Ako uviedla, počet želaní od začiatku pôsobenia združenia, ktoré vzniklo v roku 2006 a ktorého cieľom je plnenie želaní dlhodobo chorých a zomierajúcich detí, stúpa. "V predminulom roku to bolo 20 až 25 želaní, minulý rok 120 a do dnešného dňa už máme 30 želaní," informovala s tým, že na plnenie týchto snov sú však okrem vôle potrebné aj peniaze. "Tento rok budeme mať samostatnú mediálnu kampaň, ktorá sa týka dvoch percent z daní. Hlas spotu prepožičala Oľga Feldeková," dodala Rebrová.
"Mnohí lekári hovoria, že hlavná príčina chorôb je stres. A tak si myslím, že zbaviť stresu dieťa a spraviť mu radosť, splniť mu želanie, to je naším poslaním," povedala pre TASR Feldeková, ktorá si myslí, že liek-smiech pomôže. "Keď už nevieme pomôcť ináč, nie sme lekári, tak aspoň takýmto spôsobom, že im splníme želania," dodala.
Podľa predsedníčky OZ píšu želania za deti najčastejšie rodičia, ktorí im chcú urobiť radosť. Rovnakú možnosť majú aj iní príbuzní, kamaráti, lekári či zdravotné sestry. "Stačí vyplniť formulár na internete, kde je potrebné okrem detského želania uviesť aj vek, meno dieťaťa, kontakt na rodinu, ale aj chorobu a zdravotnícke zariadenie, kde sa dieťa lieči," vysvetlila členka OZ Miloslava Podmajerská.
Na združenie sa deti alebo tí, ktorí im chcú urobiť radosť, môžu obrátiť so želaním o stretnutie s nejakou osobnosťou, tiež si môžu priať darček v podobe hračky, mp3 prehrávača, ale rovnako môžu napísať, kam by sa chceli pozrieť. "Podaril sa nám splniť napríklad let helikoptérou, stretnutie so skupinou Kelly Family, alebo sme mali dieťa, ktoré sa prebralo z kómy, keď počúvalo skupinu Iné Kafe, tak jeho snom bolo sa s nimi stretnúť, čo sme aj sprostredkovali," priblížila Rebrová, podľa ktorej sú u detí okrem hračiek a techniky veľmi obľúbené práve stretnutia s osobnosťami z oblasti hudby či športu.
"My nie sme lekári, ale chceme aspoň plniť sny detí, aby deň splneného želania bol pre ne nezabudnuteľným dňom, v ktorom si ani na chvíľu nespomenú na svoju chorobu," vysvetlila hlavnú myšlienku združenia jeho členka Renáta Kreheľová.