ATÉNY, BRATISLAVA. Svetový deň glaukómu sa v roku 2009 bude sláviť 12. marca a tento deň sa v uvedenom termíne bude pripomínať na celom svete stále.
Pre TASR to potvrdil koordinátor Svetového dňa glaukómu, oftalmológ George N. Lambrou z gréckych Atén. Pilotný projekt Svetového dňa glaukómu (World Glaucoma Day, WGD) sa konal 6. marca 2008 prvýkrát a Svetová glaukómová asociácia (World Glaucoma Association, WGA) ho považuje za úspech, keďže sa vo vyše 60 krajinách vrátane Slovenska konalo vyše 1000 podujatí preventívneho charakteru.
Z iniciatívy očných lekárov, pacientov, miestnych verejných činiteľov a za podpory médií sa v mnohých krajinách sveta organizujú aj v tomto roku podujatia, zamerané na zvýšenie povedomia ľudí o glaukóme, ktorý sa tiež nazýva zelený zákal.
Svetový deň glaukómu vyhlásila Svetová glaukómová asociácia a Svetová pacientska glaukómová organizácia (World Glaucoma Patient Association, WGPA) s tým, aby si ľudia viac uvedomili závažnosť tohto progresívneho ochorenia, postihujúceho všetky vekové kategórie. Zelený zákal začína väčšinou bez varovných príznakov a môže sa vyvinúť do pokročilých štádií, keď sa končí nezvratnou stratou videnia. Aj preto oční lekári kladú dôraz na preventívne prehliadky a ponúkajú počas Svetového dňa glaukómu možnosť dať si skontrolovať oči. Totiž až 50 percent ľudí v rozvinutých a okolo 90 percent v rozvojových krajinách, ktorí na ochorenie trpia, o tom ani vôbec nevedia. Pritom glaukóm je druhým najčastejším ochorením, ktoré zapríčiňuje slepotu. Keďže väčšina ľudí nevie o zrakovom ochorení, nemôže sa ani včas liečiť. Preto vyvstala potreba dostatočného informovania verejnosti o glaukóme. Najlepšou formou sú preventívne vyšetrenia. Potrebné je dať si odmerať vnútroočný tlak a vyšetriť zrakový nerv.
Glaukómová sekcia Slovenskej oftalmologickej spoločnosti sa v roku 2008 pripojila k iniciatíve WGA a WGPA. Vo viacerých mestách Slovenska ľudia mali možnosť dať si odmerať vnútroočný tlak.
Glaukóm je skupina ochorení, ktorú charakterizuje zvýšený vnútroočný tlak a následné zmeny vnútorných častí oka i poškodenia zrakového nervu, čo vedie k poruche videnia. Presná príčina vzniku ochorenia nie je známa. Preto sa pri diagnostike berie do úvahy viacero faktorov ako vyšší vek, krátkozrakosť, ďalekozrakosť či vysoký krvný tlak.
Ak však má niekto vysoký očný tlak, to ešte neznamená, že trpí glaukómom. Potrebné je aj vyšetrenie zrakového nervu a periférneho videnia. Liečba môže byť konzervatívna, chirurgická alebo laserová. Všetko závisí od toho, v akom štádiu odborní lekári ochorenie zachytia. Ak je začiatočné, dávajú sa kvapkové formy, ak ide o vyššie štádium a nepodarí sa im tlak upraviť konzervatívne a dochádza k progresii ochorenia, nasleduje laserová alebo chirurgická liečba. V pokročilejších formách však ani chirurgická liečba nemusí úplne zastaviť ochorenie.
Z dôvodu starnutia populácie špecialisti očakávajú celosvetové zvyšovanie výskytu glaukómu zo 60 miliónov v roku 2010 na 80 miliónov v roku 2020. Preto je dôležité venovať zdraviu očí zvýšenú pozornosť už teraz.
Na Slovensku máme aj Slovenský deň glaukómu, ktorý pripadá na 18. mája. Aj v ten deň v rámci preventívnych prehliadok oční špecialisti ponúkajú možnosť odmerania očného tlaku v mnohých mestách krajiny. Prvýkrát sa Slovenský deň glaukómu konal v roku 2007.