BRATISLAVA. Pre delikátnosť témy sa ešte nedávno o rakovine hrubého čreva a konečníka skôr šepkalo. Kolorektálny karcinóm pritom patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny. Ohrozuje najmä staršiu populáciu - ak sa ľudia dlhé roky nesprávne stravovali, porušia si mikroklímu aj povrch vnútorných stien dolnej časti tráviaceho systému.
V členských štátoch Svetovej zdravotníckej organizácie podľa posledných oficiálnych údajov z roku 2007 diagnostikovali 12,4 milióna nových prípadov rakoviny a kolorektálny karcinóm bol na treťom mieste po rakovine pľúc a prsníka.
fôhlkf
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Predstavuje to 1,15 milióna pacientov. Ukazujú sa aj výrazné regionálne rozdiely, prevažujú obyvatelia vyspelých a bohatých krajín," hovorí riaditeľka slovenskej kancelárie WHO Darina Sedláková.
V Európskej únii podľa Sedlákovej zaregistrovali v roku 2006 až 140-tisíc nových prípadov kolorektálneho karcinómu u žien a 170-tisíc u mužov. „Bol príčinou úmrtia 146-tisíc ľudí." U žien prevažuje problém s hrubým črevom, u mužov s konečníkom.
Ako test získať
Objednať sa dá na bezplatnej infolinke 0800 800 183 alebo bezplatným korešpondenčným lístkom (vkladaným do niektorých časopisov), prípadne na internetových stránkach www.europacolon.sk či www.krca.sk.
Skryté krvácanie treba odhaliť Ak sa problém včas odhalí, až polovica pacientov prežije viac ako päť rokov. Najmä v krajinách, ktoré robia masový skríning, čiže cielene vyhľadávajú menej závažné štádiá a formy ochorenia na pohľad zdravých ľudí.
Kolorektálny karcinóm sa musí chirurgicky odstrániť. „Pri prvých štádiách má pacient po probléme, pri neskorších, keď zhubné tkanivo prerastie prostredie čreva, prípadne zasiahne lymfatický systém, je nevyhnutná rádioterapia, chemoterapia alebo liečba biologickými látkami," vysvetľuje Jozef Mardiak zo Slovenskej onkologickej spoločnosti.
Pravidelné prehliadky majú podľa onkológa svoj veľký význam. Môžu odhaliť aj prekancerózne stavy - polypy, ktoré riziko výskytu karcinómu zvyšujú tri- až šesťkrát.
Pozitívny test na skryté krvácanie zo stolice malo podľa štatistiky Všeobecnej zdravotnej poisťovne 3,7 percenta testovaných. Každý rok vynakladá na liečbu zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka milión 100-tisíc eur, a preto bude vyšetrenie aj naďalej preplácať.
Zásadný je zdravý životný štýl
Aj keď štát prijme účinné legislatívne opatrenia, zorganizuje celoplošný skríning vybranej časti obyvateľstva a zaručí cez sieť zdravotných poisťovní pravidelne špeciálne vyšetrenia ako kolonoskopiu, dôležitá je najmä primárna prevencia čiže aktívny postoj človeka ku svojmu zdraviu.
„Podstatný, podobne ako aj pri prevencii iných závažných ochorení, je zdravý životný štýl. Každý človek by sa mal snažiť eliminovať rizikové faktory. Najmä nevhodnú výživu a absenciu pohybu," upozorňuje Sedláková.
Kolorektálny karcinóm
Rizikové skupiny:
príbuzní pacientov, ktorým diagnostikovali kolorektálny karcinóm, ženy, ktoré mali či majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice, ľudia s nezhubnými ochoreniami hrubého čreva, diabetici, ľudia starší ako 50 rokov, fajčiari obézni ľudia. Príznaky ochorenia:
zmena pravidelnosti stolice, hnačka alebo zápcha, tráviace problémy (kŕče, nadúvanie), bolesti brucha, bolestivé uvoľňovanie vetrov, tmavé sfarbenie stolice alebo jej vyprázdňovanie v tenkom prúžku, prítomnosť krvi v stolici, krvácanie z konečníka, svrbenie, opuch, anémia, únava, celková slabosť, nechuť do jedla, strata hmotnosti. Ako ochoreniu predchádzať:
obmedziť konzumáciu údenín a červeného mäsa, znížiť pitie piva, zvyšuje riziko rakoviny konečníka, zvýšiť fyzickú aktivitu, pri výskyte tohto druhu rakoviny v rodine navštíviť odborného lekára, všímať si zmeny funkcií tráviaceho systému, bolesť na chorobu neupozorní. (bes)