BRATISLAVA. Hoci sezóna alergií sa ešte naplno nezačala, niektorí ľudia majú ťažkosti ešte pred príchodom jari. „V tomto čase kvitne napríklad lieska, na peľ ktorej niektorí pacienti už reagujú, a čoskoro bude čas aj pre alergiu na jelšu,“ hovorí Martin Hrubiško, primár oddelenia klinickej imunológie a alergiológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.
Okrem sezónnych alergií, ako sú reakcie organizmu na alergény v peli kvitnúcich rastlín, trpia pacienti aj inými, často celoročnými formami. Dráždia ich alergény v plesniach, roztočoch, srsti a slinách zvierat, moči hlodavcov, v hmyze aj v jedoch, ktoré vylučujú lietajúce druhy hmyzu, v ovocí, zelenine, orechoch, vajciach, mlieku, morských živočíchoch, niektorých liekoch, kovoch a kozmetických výrobkoch. alergia je odpoveďou imunitného systému alergika na látky z prostredia, na ktoré inak ostatní ľudia nereagujú.
Choroba vyspelých štátov
Svetová zdravotnícka organizácia označuje alergiu za šieste najčastejšie ochorenie. Podľa štúdie Európskej akadémie alergie a klinickej imunológie žije len v Európe 80 miliónov alergikov a predpokladá sa, že do roku 2015 bude alergikom každý druhý človek.
Najviac pacientov je v severozápadnej časti kontinentu, čiže vo vyspelých štátoch s vysokým štandardom života.
„V Nórsku trpí astmou ako jednou z foriem alergie až 20 percent obyvateľstva a vo Veľkej Británii je to dokonca 30 percent,“ hovorí Boris Hruškovič z imunologicko-alergiologickej ambulancie z polikliniky Tehelná v Bratislave.
Všetci alergikmi nebudú
Ešte v päťdesiatych rokoch tvorili alergici dve až tri percentá populácie. „Dnes je to viac ako štvrtina obyvateľstva. Tento prudký nárast za posledné desaťročia bol spôsobený aj obrovskými zmenami životného štýlu najmä v rozvinutých krajinách, ktorý nemal v histórii ľudstva obdobu,“ vysvetľuje Hrubiško.
Niektorí odborníci pesimisticky predpovedali, že ak bude trend pokračovať, o polstoročie sa bude niektorá z foriem alergií vyskytovať u každého človeka.
„Dnes už tento názor revidujeme. Predpokladom pre vznik alergie nie je len životný štýl a prostredie, v ktorom sa človek pohybuje, ale aj dedičnosť,“ hovorí Hrubiško.
Nárast počtu alergií sa v posledných rokoch spomaľuje.
„Dedičné princípy vylučujú tézu, že raz budeme všetci alergikmi,“ povedal Hrubiško. „Pomaly sa blížime k počtu, keď genetický predpoklad vývoja choroby v populácii dosiahne maximum.“
Riziko zvyšuje dedičnosť
Genetický predpoklad neznamená len šancu zdediť po mame modré oči, ale tiež celoživotné riziko možných ochorení vrátane alergie. Ak sú obaja rodičia v tomto smere zdraví, dieťa má iba 15-percentnú pravdepodobnosť, že bude alergikom. „Ak týmto ochorením trpí jeden z rodičov, šanca sa zvyšuje na 30 percent a ak sú alergici obaja rodičia, je až 70-percentná pravdepodobnosť vývoja ochorenia,“ vysvetľuje Hruškovič.
Pri dedičnom sklone k alergii, čiže pri atopii, sa môže rozvinúť atopický ekzém, peľová alergia a alergická astma. Riziko však zvyšujú ďalšie faktory. „Napríklad v prípade rozvoja astmy je to pohlavie chlapca, častejší výskyt respiračných vírusových ochorení počas detstva, znečistenie ovzdušia a prítomnosť alergénov v prostredí a tiež fakt, že matka je prvorodičkou a prežíva tehotenstvo v strese.“
Zabrániť vzniku ochorenia môže odolná črevná flóra, ktorá súvisí s obranyschopnosťou organizmu alebo kvalitná výživa, v ktorej nechýbajú antioxidanty, vitamíny a niektoré mastné kyseliny. Rozhodujúcim predpokladom pre dobrú imunitu dieťaťa je dostatočne dlhé dojčenie.
Ako na alergiu
Príznaky alergickej reakcie:
svrbenie oka, rezanie, pálenie a pocit cudzieho telesa v oku, opuch očí a slzenie,
svrbenie nosa, kýchanie, vodový výtok a opuch sliznice,
zvýšená tvorba hlienu v prieduškách a ich opuch, kŕče svalov tejto časti dýchacej sústavy,
ekzém čiže šupinatá suchá alebo zapálená a zhrubnutá koža a výskyt vyrážok na pokožke.
Ak ste alergikom:
nemeňte predpísané lieky, neprerušujte liečbu, ani keď príznaky choroby odznejú,
vyhýbajte sa kontaktu s alergénom, počas peľovej sezóny vetrajte byt len skoro ráno alebo večer, keď je ich koncentrácia vo vzduchu nižšia,
vymeňte doma matrace a periny za antialergické, odstráňte koberce a závesy,
pri silnej alergii, keď hrozí anafylaktický šok, noste so sebou adrenalínovú injekciu.