BRATISLAVA. Súčasné zdroje takéto zvýšenie neumožňujú. Naopak, zvýšenie miezd v súčasnosti by podľa asociácie spôsobilo ďalšie zadlžovanie zdravotníckych zariadení, čo by mohlo viesť k likvidácii niektorých z nich a tiež k obmedzeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti (ZS).
"Napriek reálnej potrebe výraznejšieho zvýšenia zdrojov zo ZP asociácia pri svojich požiadavkách voči zdravotným poisťovniam vychádza zo skutočnosti zníženia finančných zdrojov štátu a zdravotných poisťovní spôsobenej hospodárskou krízou. ANS v čase krízy očakáva rovnaký postoj od svojich sociálnych partnerov," uvádza sa v jej stanovisku.
Nové zmluvy čakajú od 1. apríla poskytovatelia od ZP Union. Aj keď rokovania medzi oboma stranami v súčasnosti pokračujú, hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová pre TASR uviedla, že súčasná finančná situácia a aktuálny vývoj slovenskej ekonomiky pri zachovaní počtu zmluvných poskytovateľov ZS poisťovni neumožňuje navýšenie cien a zvýšenie rozsahu uhrádzanej ZS v porovnaní s rokom 2008.
"Vo viacerých sektoroch národného hospodárstva dochádza k prepadu príjmov oproti roku 2008. V mnohých je prepad oproti roku 2008 o 20 až 30 percent. Aktuálny vývoj situácie v slovenskej ekonomike má, samozrejme, vážne dopady aj na zdroje, ktoré sú ZP k dispozícii," dodala. Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) má uzatvorené zmluvy do konca marca, rokovania s poskytovateľmi ZS ešte prebiehajú. Ako však pre TASR uviedla hovorkyňa SZP Martina Ostatníková, navýšenie cien o desať percent podľa všetkého v zmluvách nebude.
ZP Dôvera aj Apollo majú platné súčasné zmluvy a dohodnuté cenové podmienky do konca júna 2009. Dôvera podľa jej PR manažérky Zuzany Horníkovej s poskytovateľmi o nových zmluvách aj cenových podmienkach rokuje. "Na zdravotnú starostlivosť dáme všetky prostriedky, ktoré bude možné na tento účel v časoch krízy dať," uviedla pre TASR. Kvalitní a efektívni poskytovatelia nemusia mať podľa jej slov obavy. Úprava cien je však závislá od mnohých faktorov. "Nedá sa jednoznačne vylúčiť ani ich zvýšenie, no určite nebude také, aké sme boli schopní poskytovateľom dať uplynulé roky a aké poskytovatelia požadujú," dodala.
ZP Apollo bude nové zmluvy uzatvárať na základe disponibilného objemu zdrojov a rozpočtových prostriedkov na rok 2009. "Objem zdrojov na rok 2009 v týchto intenciách umožňuje len korekciu objemov z titulu navýšenia počtu poistencov pre zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, avšak pri nezmenených cenových podmienkach," konštatovala hovorkyňa poisťovne Radoslava Miklášová. V súčasnej situácii je podľa jej slov ťažké prognózovať ďalší vývoj a ZP nemôže vylúčiť, že negatívny vývoj na strane príjmov ovplyvní aj nákup zdravotnej starostlivosti.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bližšie uzatváranie nových zmlúv nekomentovala, nakoľko o zmluvách v súčasnosti s poskytovateľmi rokuje. O výsledkoch bude informovať až po ich ukončení. "Pri nákupe ZS na ďalšie obdobie bude VšZP zohľadňovať potreby svojich poistencov a reálne finančné možnosti aj s ohľadom na predpokladané nižšie príjmy v dôsledku krízy," uviedla hovorkyňa Petra Balážová.