LONDÝN.
Vyplýva to z obsahu štúdie, ktorú vypracovala Európska rakovinová organizácia (ECCO) na základe údajov o 13,5 milióna občanov z 23 štátov nášho kontinentu, u ktorých v období rokov 1978-2002 diagnostikovali toto ochorenie. Autori materiálu porovnávali poznatky z obdobia rokov 1988-1990 s údajmi z obdobia rokov 1997-1999.
Napriek pretrvávajúcim rozdielom medzi jednotlivými krajinami a skupinami pacientov je z podkladov zrejmé, že podiel úplne uzdravených pacientov s nádorovým ochorením pľúc sa v 90. rokoch minulého storočia zvýšil zo šiestich na osem percent. V prípade rakoviny žalúdka sa podiel vyliečených zvýšil z 15 na 18 a v prípade rakoviny hrubého čreva zo 42 na 49 percent. V prípade týchto ľudí je očakávaná dĺžka života rovnaká, ako u zvyšku populácie, konštatujú autori štúdie, ktorú v dnešnom vydaní zverejnil odborný magazín European Journal of Cancer.
Podiel vyliečených mužov, ktorí trpeli na akékoľvek nádorové ochorenie, je najvyšší na Islande, a to 47 percent. V rovnakom ženskom ukazovateli sú na tom najlepšie občianky Fínska a Francúzska s 59-percentným podielom vyliečených.
Tak u mužov, ako aj u žien sa najmenej občanov podarilo vyliečiť v Poľsku, u mužov predstavuje ich podiel iba čosi viac ako pätinu (21 percent), u žien 38 percent.
Rakovinu pľúc úplne zdolalo najviac občanov vo Francúzsku a v Španielsku, podiel vyliečených tu činí viac ako 10 percent. Najmenej, konkrétne menej ako päť percent občanov sa z tohto ochorenia vyliečilo v Česku, Dánsku a Poľsku.
Francúzsko je aj na čele krajín podľa úspešnosti terapie rakoviny hrubého čreva, z ktorej sa tu uzdravilo 49 percent pacientov, na opačnom konci rebríčka figurujú aj v tejto oblasti Česko, Poľsko a Slovinsko. Dostali sa pod hranicu 30 percent.
Vďaka včasnému odhaleniu ochorenia je Francúzsko mimoriadne úspešné aj pri liečení rakoviny prostaty. V danom prípade je podiel uzdravených pacientov v krajine galského kohúta viac ako 60 percent, naopak v Dánsku je to iba 14 percent.
Predovšetkým vo viacerých západoeurópskych a severských štátoch prinášajú svoje ovocie aj národné programy prevencie rakoviny prsníka. V prípade Česka, Poľska a Slovinska je úspešnosť lekárov v tejto oblasti v porovnaní s viacerými západoeurópskymi a škandinávskymi krajinami výrazne nižšia. Podiel uzdravených vo Fínsku, Francúzsku, Španielsku či Švédsku dosahuje v danom prípade takmer tri štvrtiny, v Česku, Poľsku či Slovinsku menej ako 60 percent.
"Dobrou správou je, že vo väčšine rakovinových ochorení sa v 80. a 90. rokoch zvýšil podiel tých, ktorí ich prekonali," komentoval obsah štúdie prezident Európskej rakovinovej organizácie Alexander Eggermont.
Podľa jeho slov sprístupnené údaje umožňujú pohľad na dopady absolvovaného vývoja diagnostiky a terapie na uzdravenie sa pacientov, ako aj konkretizáciu oblastí, do ktorých by sa mali sústrediť v blízkej budúcnosti finančné investície a ďalšie aktivity vedeckého výskumu.