BRATISLAVA. Iniciátor kampane - organizácia SPOSA (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom) chce v rámci osvety medzi ľuďmi organizovať viaceré podujatia pre verejnosť. Kampaň 1. apríla 2009 oficiálne otvorí operné predstavenie Madam Butterfly v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.
Približne každých 20 minút sa na svete narodí jedno dieťa s autizmom. Celkový počet pacientov sa odhaduje na tridsaťpäť miliónov. "Dnes je 66násobný počet ľudí trpiacich autizmom a z autizmu sa stáva globálna zdravotná kríza," hovorí predsedníčka spoločnosti SPOSA Mária Štubňová. Najdôležitejšia je pritom práve včasná diagnostika ochorenia.
Podľa psychiatra a priekopníka diagnostiky autizmu Jána Pečeňáka prvým znakom ochorenia môžu byť u detí poruchy reči. "Dieťa tiež nemusí udržiavať očný kontakt, nedíva sa na vás. Môže pripadať ľuďom ako hluché," vysvetlil. Podľa Pečeňáka je syndróm pre mnohých nesmierne atraktívny, keďže pacienti pôsobia na okolie ako géniovia. Slávnym autistom, géniom - Kimom Peekom sa inšpiroval aj Dustin Hoffman pri stvárnení postavy Raymonda vo filme Rain Man.
Odborníci sa zhodujú na tom, že na Slovensku je ešte stále nedostatok centier pre autistických pacientov. "V krajinách západnej Európy odborníci na liečbu tohto ochorenia prišli na účinné metódy, ako chaotický svet autistu konkretizovať a vyjasniť to, čo je pre autistov nepochopiteľné. Pre Slovensko je potrebné využívať takéto metódy. Deje sa to v špeciálnych zariadeniach, ktorých je ale strašne málo," konštatovala Andrea Šedibová, riaditeľka autistického centra Andreas.
Materské školy pre deti s autizmom sa nachádzajú v piatich slovenských mestách, absentujú tiež centrá pre dospelých autistov, špeciálne zariadenia pre deti do piatich rokov a odborníci, ktorí by vychádzali priamo do rodín. Špeciálne triedy pre žiakov sú podľa Šedibovej dostatočne pokryté na celom Slovensku. Povinnosť štátu postarať sa o dieťa však trvá len v čase povinnej školskej dochádzky. "To, čo nasleduje potom, je záležitosť sociálnej sféry, kde sociálnych zariadení pre ľudí s autizmom takmer niet," dodala. Chýbajú tiež dielne, kde by autisti mohli pracovať v prispôsobených, chránených podmienkach.
Osveta sa v spoločnosti podľa Šedibovej za posledných desať rokov zvýšila, no v uplynulých dvoch rokoch opäť stagnuje. "Akceptácia ľudí, ktorých nazývame postihnutí, je však na Slovensku ešte stále neporovnateľná so štátmi, ktoré sú už dávno členmi Európskej únie," dodala pre TASR.