Bratislava. Uviedla pre TASR stomatologička Irena Lacková.
Zárodky budúceho chrupu dieťaťa sa zakladajú už počas vnútromaternicového vývinu v tele matky. "Vo vznikajúcich kostiach sa zakladá horná a dolná čeľusť, mliečne aj trvalé zuby. Veľkosť a tvar čeľustí a zubov sú dané geneticky a pod kvalitu chrupu dieťaťa sa výrazne podpisuje výživa matky počas tehotnosti bohatá na minerály, ktoré podporujú stavbu kostí a zubov," vysvetlila. Do procesu tvorby môže negatívne zasiahnuť užívanie liekov, ktoré poškodzujú tvorbu skloviny.
Dedičnosti podlieha aj počet zubov. Niektoré zuby sa nezakladajú u všetkých jedincov. "Niektoré deti už nemajú vyvinuté dvojky, pretože im nenarástli, iné nemajú pätorky. Je to spôsobené vývojom ľudstva," spresnila Lacková. V dnešnej dobe už nie sú také potrebné, ako boli pred tisícročiami, keď jedol človek surovú, nevarenú a nemixovanú stravu.
Kvalitu chrupu dieťaťa podľa stomatologičky vo veľkej miere ovplyvňujú stereotypy, ktoré vládnu v rodine z generácie na generáciu. Sem patrí spôsob a rozmanitosť stravovania, častosť príjmu potravy, množstvo skonzumovanej zeleniny, sladkostí, jednoduchých cukrov, nápojov a pod.
Lacková tiež upozornila na rodičovský prístup, ktorý ohrozuje chrup detí. "Ak má matka výrazne poškodený chrup, s prítomnosťou povlakov, zápalmi ďasien, hlbokými kazmi, nevytiahnutými koreňmi, teda neošetrovaný chrup, v jej ústnej dutine sa nachádza množstvo tzv. kazotvorných baktérií, najčastejšie spreptococcus mutans," dodala.
Keďže ústna dutina dieťaťa pri narodení je sterilná, všetky baktérie, ktoré detské ústa "osídlia", sa do nich dostávajú z vonkajšieho sveta potravou, lyžičkou, bozkávaním na ústa. Tieto rodinné stereotypy považuje Lacková za "kameň úrazu", pretože ak majú príbuzní v ústach tzv. kazotvorné baktérie, bozkami vnášajú tieto baktérie do detských úst.
K ďalším rodičovským zlozvykom patrí oblizovanie cumľa, lyžičky, skúšanie teploty jedla. Podľa Lackovej takýmto správaním podporujeme prenos nežiaducich baktérií. "Nie je náhoda, že v kmeňoch černochov a Indiánov bolo bozkávanie dieťaťa do troch rokov na ústa tabu. Tam už dávno empiricky prišli na to, že kaz sa prenáša takýmto spôsobom, pretože zubný kaz je svojim spôsobom infekčná choroba," spresnila Lacková.
Odborníci vo Fínsku vyvinuli testy, ktorými sa dá zistiť množstvo streptokokových baktérií zo slín. Jednoducho realizovateľné testy sa robia v zubných ambulanciách, môžu sa robiť na celom chrupe, aj na jednotlivých zuboch. Výsledky testov po 48 hodinách určujú ďalší postup - dôkladné ošetrenie pokazených miest v chrupe, ústnu hygienu, výplach, prípadnú antibiotickú liečbu.
Vo svete už na trhu existujú žuvacie pastilky, ktoré obsahujú prírodné sladidlo xylytol. "Je to sladidlo vyrobené z kôry a triesok briez. Baktérie v ústach ho nevedia skvasiť na kyslé prostredie a postupne zanikajú. Takýmto spôsobom sa flóra, ktorá podporuje kazenie zubov, obráti a baktérie nie sú schopné v ústach prežiť," uzavrela stomatologička.