BRATISLAVA. Vrodené kožné anomálie, nápadné od narodenia, chcú dať rodičia deťom odstrániť už v prvých rokoch života. Obávajú sa najmä, ako by ich prijal detský kolektív. Malý pacient je však zrelý na takéto rekonštrukčné operácie až v istom veku. Dátum operácie sa stanovuje aj podľa rozsahu a umiestnenia veľkého znamienka.
S veľkými materskými znamienkami prichádzajú na kliniku plastickej chirurgie Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove jeden až dvaja noví pacienti ročne. „Môžu sa vyskytovať kdekoľvek na tele od tváre až po prsty na nohách. Najkomplikovanejšou verziou sú tzv. plavkové névy, keď je pigmentovou zmenou postih〜nutý celý trup čiže chrbát, brucho a dolné končatiny," vysvetľuje prednosta kliniky Jozef Fedeleš.
Materské znamienka vznikajú zmnožením pigmentu a melanocytov. Existuje veľké množstvo rozličných druhov znamienok, a každý má odlišný patologicko-anatomický (mikroskopický) obraz. Treba ich preto posudzovať individuálne.
S dieťaťom rastú aj jazvy So slnkom opatrne
Slnku sa treba zásadne vyhýbať v čase obeda a pri slnení používať kvalitné ochranné prípravky, ľudia
s bledou pokožkou a blond či ryšavými vlasmi s vyššími ochrannými faktormi. Nezabúdať natrieť si aj chrbty rúk, priehlavky, miesta za ušami a na väčšie znamienko aplikovať hrubšiu vrstvu prípravku alebo ho zakryť oblečením, pretože pri prelepovaní leukoplastom je znamienko mechanicky dráždené. Opaľovať sa treba postupne, obzvlášť nebezpečné pre kožu je prudké spálenie, špeciálne toto riziko platí pre znamienka, v ktorých pod vplyvom vysokej expozície ultrafialovým žiarením môžu neskôr začať prebiehať chorobné zmeny.
Nadmerne veľké materské znamienka môžu spôsobiť okrem psychickej traumy aj zdravotný problém. Lekári sa napriek tlaku rodičov snažia ich operácie oddialiť, aby sa neskôr rastúcemu dieťaťu nedeformovali pooperačné jazvy, ktoré si potom vyžadujú ďalšie chirurgické zásahy.
Aj keď plastickí chirurgovia sa snažia umiestňovať rezy optimálne, zohľadňujúc aj vek pacienta, napríklad jazva na tvári môže po čase, keď sa zvýši ťah kože, spôsobovať rôzne ťažkosti na očných viečkach, okolo úst či na nose.
„Ideálne je so zákrokmi začať medzi šiestym a desiatym rokom dieťaťa. Obdobie puberty vynechávame pre výrazné hormonálne zmeny v organizme. Vtedy operujeme len prípady, keď znamienko zmenilo viditeľne svoju veľkosť či farbu," hovorí Fedeleš. Pri voľbe naj〜vhodnejšieho veku sledujú lekári aj dedičné rastové predpoklady dieťaťa.
Hrozbou sú hormonálne zmeny Rekonštrukciu materského znamienka veľkého rozsahu zvyknú lekári ukončiť do osemnásteho roku života. Ak sa problém začne riešiť neskôr, hormonálne zmeny, najmä u mladých žien v tehotenstve, môžu vyprovokovať aj zmeny v bunkách kožnej anomálie.
„Materské znamienko väčšie ako tri krát tri centimetre predstavuje vyššie riziko vzniku onkologického problému, najmä pri mechanickom dráždení alebo vplyvom intenzívneho slnečného žiarenia," hovorí Fedeleš. Každý pacient musí preto chodiť každých šesť až dvanásť mesiacov na kontroly k onkodermatológovi.
Ako znamienka vznikajú
Niektoré znamienka sa tvoria aj vplyvom ultrafialového žiarenia ako reakcia kože, ktorá si z pigmentových buniek vytvára ochranu, u ľudí s bledou pokožkou sa to prejavuje aj tvorbou pieh. Na tvorbu znamienok vplývajú aj genetické predpoklady, klimatické podmienky a profesia - častejšie sa tvoria ľuďom pracujúcim pod priamym slnkom.
Niektorí malí pacienti chirurgický zákrok podstúpiť nemôžu. „Môžu mať problém so zrážanlivosťou krvi, ťažkosti so srdcom alebo inú anestéziologickú kontraindikáciu. Ak ide o šelest, ten vekom často odznie, vtedy sa chirurgický zákrok jednoducho odloží," povedal Fedeleš.
Aj po úspešnej rekonštrukcii postihnutej časti kože často zostávajú jazvy, ktoré môžu najmä v čase, keď sa mení počasie, bolieť a sťažovať tak pacientovi život.
Operácií musí byť niekoľko
Znamienka možno zbrúsiť alebo vyrezať. Pri väčších veľkostiach treba zákrok opakovať viackrát. „Znamienko sa postupne odstraňuje na okrajoch a rana sa prekrýva kožou z najbližšieho okolia," vysvetľuje plastický chirurg Jozef Fedeleš.
Po zahojení nasledujúca plastická operácia zmenší materské znamienko o ďalšiu časť a takto sa pomaly postupuje k stredu. Koža sa dá aj natiahnuť pomocou expanderu, silikónového balónika, ktorý sa umiestni do podkožia v okolí znamienka, a postupne sa plní fyziologickým roztokom. Vznikne tak dostatočné množstvo tkaniva, aby prekrylo defekt po odstránení veľkého znamienka.
Ak to situácia nedovolí, plastickí chirurgovia aplikujú na ranu po zákroku kožný transplantát. „Koža sa odoberá zo stehien, slabín, brucha, chrbta, ale aj spoza uší pacienta," hovorí plastický chirurg. Lekári zvažujú počet a typ operácií podľa konkrétneho prípadu. Rovnako umiestnenie rezov vo vzťahu k neskorším proporčným zmenám postihnutého miesta.
Nie všetky veľkoplošné materské znamienka sa dajú úplne odstrániť. Po každej operácii vzniká jazvovité tkanivo, ktoré môže napríklad v mieste kĺbu brániť pohybu. Citlivé sú tiež väčšie plochy na tele poznačené jazvami po viacerých operáciách, preto sa tieto deti zväčša nemôžu venovať pohybovým aktivitám.
Sledovať treba každú zmenu
Priveľká dávka slnečných lúčov je rizikom najmä pre materské znamienka, z ktorých sa môže rozvinúť malígny melanóm.
BRATISLAVA. Veľkoplošné materské znamienka trápia len asi percento populácie, väčšina ľudí má však na tele znamienka malých rozmerov, ktoré tiež môžu znamenať veľký problém.
Napriek osvete mnohí stále ešte podceňujú vplyv slnečného žiarenia a slnia sa cez obed bez ochrany. Nebezpečné je to najmä pre ľudí s blond alebo ryšavými vlasmi, modrými očami a svetlou pokožkou. Vyhliadky na onkologický problém sa zvyšujú, ak sa počas života stihli dva-trikrát spáliť tak, že mali pľuzgiere. Riskujú aj vášniví návštevníci solária.
„Treba sa chrániť prípravkami s vyšším ochranným faktorom. A znamienka nevystavovať zbytočne ultrafialovému žiareniu," hovorí Eva Minariková, primárka Dermatovenerologickej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice.
Rizikový typ znamienka je múdre si dať odstrániť. Najlepšie na jeseň alebo v zime, a čerstvú jazvu nevystavovať silnému žiareniu na dovolenke. „V prípade akútnej situácie však ročné obdobie nie je podstatné," hovorí lekárka. Takou sú akékoľvek zmeny znamienka. Môže rásť do plochy alebo výšky, meniť farbu, zlou informáciou je stmavnutie či zblednutie znamienka, vznik nepravidelných okrajov, asymetria pri optickom rozdelení na dve časti, bodky na povrchu alebo opuch či svrbenie znamienka. Absolútnym varovným signálom je spontánne krvácanie.
Podobné ťažkosti netreba podceňovať, malígny melanóm, jedno z vážnych onkologických ochorení, zasahuje často lymfatický systém a môže byť príčinou metastáz vo vnútorných orgánoch. „Človek by samovyšetrením mal pravidelne kontrolovať zmeny na materských znamienkach. No každé podozrivé znamienko by už mal zhodnotiť kožný lekár," upozorňuje Minariková. Dermatoskopiské zariadenie kožný útvar výrazne zväčší, takže vidno aj najmenšie odchýlky.