ŽENEVA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok zvýšila úroveň pohotovosti v súvislosti so šírením prasacej chrípky z tretieho na štvrtý stupeň, čím signalizovala významné zvýšenie hrozby vypuknutia pandémie.
Ako uviedol pred novinármi predstaviteľ WHO pre oblasť zdravia, bezpečnosti a životného prostredia Keidži Fukuda, vyšší stupeň predstavuje "významný krok smerom k pandemickej chrípke", pandémia však v tejto chvíli "nie je považovaná za neodvratnú".
Vyjadril sa tak po pondelňajšom zasadaní rady zdravotníckych expertov, ktorí mali WHO odporučiť zvýšenie pohotovosti. Počet pravdepodobných obetí vírusu v Mexiku, ktoré je najhoršie postihnutou krajinou, medzitým dosiahol číslo 149.
Interaktívnu mapu s aktuálnym výskytom prasacej chrípky nájdete TU.
Systém pohotovosti WHO má šesť úrovní a štvrtý stupeň znamená, že organizácia zaznamenala "významné zvýšenie rizika pandémie". Agentúra OSN pritom zdôraznila, že nie je dôvod na cestovné obmedzenia, ktoré by nemali veľký účinok.
Fukuda však varoval, že vzhľadom na súčasnú mobilitu ľudí sú prasacou chrípkou potenciálne ohrozené všetky regióny sveta. "Myslím si, že v tejto dobe globálneho cestovania, kde sa ľudia presúvajú lietadlami tak rýchlo, nie je žiadna oblasť, do ktorej by sa tento vírus nemohol rozšíriť," povedal Fukuda. Pohyb vírusu by sa dal podľa neho ovplyvniť iba "veľmi drakonickými obmedzeniami v cestovaní".
Krízová komisia bola pri zvyšovaní stupňa pohotovosti opatrná, keďže zatiaľ nie sú dôkazy o "všeobecnom rozšírení" vírusu, hoci je splnené kritérium prenosu z človeka na človeka. Podľa Fukudu však odborníci nákazu považujú za príliš rozšírenú, aby ju bolo možné dostať pod kontrolu. Krajiny sa majú namiesto toho sústreďovať na zmierňovanie a prevenciu, dodal.
Pandémia by mohla byť mierna
Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že terajšie šírenie prasacej chrípky nemusí nevyhnutne prerásť do pandémie. Krajiny by sa však mali pripraviť na najhoršie.
"Krajiny by mali využiť príležitosť, aby sa pripravili na pandémiu," povedal novinárom námestník generálnej riaditeľky WHO Keidži Fukuda. Organizácia podľa neho obracia pozornosť najmä na potreby rozvojových krajín, ktoré epidémie obvykle zasiahnu najviac.
Podľa Fukudu je možné, že prípadná celosvetová pandémia by mohla byť mierna. Mierne sa však začala aj pandémia španielskej chrípky v roku 1918, pri ktorej zahynuli milióny ľudí, varoval. "Musíme pamätať na fakt, že šírenie chrípky nemôžeme predpovedať," povedal Fukuda.
Predstaviteľ WHO dodal, že je priskoro na presné určenie pôvodu ochorenia. Stále tiež neexistuje jasné vysvetlenie, prečo sú nakazení v Mexiku podľa všetkého vo vážnejšom stave než v iných krajinách.
Informácie s aktualitami WHO získate TU.
Počet potvrdených prípadov nakazenia človeka prasacou chrípkou sa v USA v pondelok zdvojnásobil na 40 a prvé nákazy tejto choroby zaznamenali aj v Británii a Španielsku. V Mexiku počet potvrdených a pravdepodobných úmrtí na prasaciu chrípku stúpol na 149, zatiaľ čo počet nakazených sa odhaduje na 1600. Nové nákazy potvrdili izrael a Nový Zéland.
Svetové trhy dnes už druhý deň zaznamenávajú prudký pokles obchodovania z obáv, že nákaza by mohla úplne zničiť krehké náznaky ekonomického zotavovania.
Nitrianska kafiléria je pripravená
Nitrianska kafiléria špecializovaná na spracovanie nebezpečných živočíšnych odpadov je v prípade potreby pripravená likvidovať aj zvieratá uhynuté či utratené pre prasaciu chrípku. V Nitre sa aj v minulosti spracovával odpad z dobytka nakazeného chorobou šialených kráv či vtákov uhynutých na vtáčiu chrípku. Podľa slov riaditeľa nitrianskej kafilérie Vladimíra Fila sa pri likvidácii nebezpečného biologického odpadu postupuje rovnako ako pri spaľovaní nenakazených uhynutých zvierat.
Živočíšny odpad sa likviduje jednotne. Musia súbežne fungovať tri faktory: teplota, tlak a doba spaľovania. Biologický odpad sa likviduje pri teplote 133 stupňov Celzia, tlaku 3 bary a dobe spaľovania 20 minút. Potom sa oficiálne pokladá za spracovaný a zlikvidovaný. Odváža sa do cementárne a tam sa definitívne spáli. Takouto technológiou sa spracováva aj odpad zo zvierat uhynutých na BSE, vtáčiu chrípku či mor ošípaných," uviedol Filo pre TASR.
Ako ďalej informoval, pri infekčných chorobách zvierat sa špeciálne opatrenia prijímajú skôr pri manipulácii a prevoze odpadu. Pri úradne vyhlásenej infekčnej nákaze sa prijímajú špeciálne opatrenia, ktoré nám určí veterinárna a potravinová správa podľa typu infekcie. Na ich základe potom vykonávame dezinfekciu, upravujeme používanie rôznych ochranných prostriedkov a prijímame ďalšie potrebné kroky, ktoré zamedzia šíreniu nákazy," vysvetlil Filo.
Kontajner so vzorkami vírusu prasacej chrípky vybuchol vo vlaku
Kontajner určený na prevoz vzoriek vírusu prasacej chrípky explodoval v noci nadnes vo vlaku vo Švajčiarsku, ale miestne úrady oznámili, že incident nepredstavuje nebezpečenstvo pre verejnosť.
Vzorky vírusu H1N1 prasacej chrípky, ktoré v Zürichu naložili do prepravného kontajnera a naplnili suchým ľadom, smerovali do švajčiarskeho Národného centra pre výskum chrípky v Ženeve. K explózii došlo pri železničnej stanici vo Fribourgu po tom, ako roztápajúci sa ľad, ktorý zle uložili, začal vytvárať tlak.
Polícia informovala, že pri incidente utrpeli dvaja ľudia menšie zranenia. Podľa švajčiarskych virológov nepredstavuje explózia riziko, pretože vírus nebol zmutovanou verziou kmeňa H1N1, ktorý v Mexiku spôsobil smrť najmenej 20 ľuďom.
Vlak so 61 pasažiermi zastavili na niekoľko hodín, aby dôsledne preskúmali, či hrozí nebezpečenstvo rozšírenia nákazy.
tasr
Počet pravdepodobných obetí prasacej chrípky stúpol na 152
Počet "pravdepodobných" obetí prasacej chrípky v Mexiku stúpol na 152, v pondelok v noci (v utorok ráno SELČ) o tom informoval mexický minister zdravotníctva José Ángel Córdova. Minister tiež po prvýkrát naznačil, že epidémia je možno na ústupe, nakoľko v sobotu nákaze podľahlo šesť ľudí, v nedeľu päť a v pondelok "iba" traja ľudia. Córdova varoval, že príčina smrti v spomínaných prípadoch zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, ale aj tak tieto čísla možno považovať za smerodajné. "Dnes sme dostali informácie o troch ďalších (úmrtiach)," uviedol pre vysielaciu spoločnosť Televisa.Prasacia chrípka ako príčina smrti bola zatiaľ potvrdená v 20 prípadoch. Pre podozrenie z nákazy je v Mexiku momentálne pod dohľadom 1 614 ľudí. Podľa Córdovu by sa v utorok mali začať využívať nové - rýchlejšie a efektívnejšie laboratórne testy.
Vypuknutie nákazy v Mexiku vyvolalo obavy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá varovala pred "významným nárastom nebezpečenstva pandémie". "Nachádzame sa v rozhodujúcom momente krízy. Počet (úmrtí) bude naďalej stúpať," povedal ešte skôr Córdova. Aj napriek opatreniam zameraným na zastavenie šírenia vírusu a výstrahám, podľa ktorých by sa návštevníci mali vyvarovať zbytočných návštev krajiny, minister trvá na tom, že Mexiko aj naďalej môže udržiavať obchodné a turistické vzťahy so zvyškom sveta. Avšak už boli potvrdené aj prvé prípady nákazy prasacej chrípky v Európe, konkrétne vo Veľkej Británii a Španielsku. Išlo o cestujúcich, ktorí sa vrátili z výletu v Mexiku.
"Vyučovanie v celej krajiny sa v utorok preruší a obnoví sa 6. mája," oznámil v pondelok Córdova. Školy v centre nákazy, v 20-miliónovom hlavnom meste Mexiko, zatvorili už v piatok.
sita
Ministerstvo zahraničných vecí odporúča zvážiť cesty do Mexika
Ministerstvo zahraničných vecí odporučilo obyvateľom Slovenska zvážiť cestovanie do Mexika, ktoré postihla epidémia prasacej chrípky. Slováci by sa podľa ministerstva mali vyvarovať predovšetkým ciest do hlavného mesta Mexico City. V prípade, že sa do Mexika Slováci rozhodnú predsa len ísť, úrad radí vyhnúť sa podávaniu rúk a nosiť ochranné rúška. Ministerstvo to dnes napísalo v tlačovom vyhlásení.
Okrem mexickej metropoly by sa Slováci podľa ministerstva radšej mali vyhnúť aj centrálnym štátom México a San Luis Potosí. Ak však Mexiko navštívia, ministerstvo odporučilo nepoužívať spoločné potraviny či príbory s inými ľuďmi, dodržiavať čo najviac hygienu, často si umývať ruky mydlom, dezinfikovať kľučky na dverách či telefóny, dbať na prísun vitamínov a pitný režim.
Slováci by sa ďalej v Mexiku okrem iného nemali stretávať s chorými, vyhýbať sa znečisteným priestorom a miestam s veľkou koncentráciou ľudí.
Na Slovensku sa zatiaľ podozrenie na výskyt prasacej chrípky neobjavilo a úrady nerozhodli o žiadnych mimoriadnych opatreniach. Ministerstvo zdravotníctva ubezpečovalo, že v prípade potreby je pripravených 700.000 dávok antivirotík.
ČTK