BRATISLAVA. Pravidlá pre autolekárničky sa od 1. mája zmenia. Do platnosti totiž vstúpi vyhláška Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorá prináša obalové, ako aj obsahové zmeny.
Autolekárničky tak po novom budú oranžové, označené bielym krížom a doplnené o kartu prvej pomoci. Zmení sa tiež ich obsah, majú obsahovať štyri moduly, v ktorých budú samostatne uschované zdravotnícke pomôcky tak, aby pri jednotlivých úrazoch nabádali na správne použitie.
O novinkách v súvislosti s autolekárničkami si prečítajte aj v článku Kartu prvej pomoci si tlačiť netreba
Rezort počíta aj s prechodným obdobím pre lekárničky zakúpenými do 1. mája. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, takéto lekárničky nemusia ešte obsahovať kartu prvej pomoci a možno ich používať do dátumu spotreby.
Rezort tiež upozorňuje, že kartu nie je možné kúpiť samotne. "Bude súčasťou autolekárničiek, vyrobená podľa predlohy vo vyhláške," objasňuje MZ SR. Lekárničky vyrábané podľa doterajších predpisov možno uvádzať na trh najdlhšie do 31. júla, len ak je k nim od 1. mája bude pripojená karta prvej pomoci a budú označené dátumom výroby.
Karta prvej pomoci bude mať dve strany, pričom predná bude obsahovať informáciu o linkách tiesňového volania a obrázkové znaky, piktogramy život zachraňujúcich výkonov. Na zadnej strane karty v prípade potreby nájdu vodiči či spolujazdci postup na zastavenie krvácania, uvoľnenie dýchacích ciest, vonkajšiu masáž srdca, dýchanie z pľúc do pľúc a opis stabilizovanej polohy.
Odhaduje sa, že prvú pomoc dokáže správne poskytnúť len desať percent populácie. Karta má byť vyrobená z nepremokavého a prachuvzdorného materiálu tak, aby sa zachovala jej čitateľnosť počas celej doby používania lekárničky a musí deklarovať zhodu s vyhláškou.
Obsah autolekárničiek bude rozdelený do štyroch modulov, ktorých zloženie má postačiť na zvládnutie základných situácií. Prvý modul bude obsahovať pomôcky, dezinfekciu a prostriedky na ochranu záchrancu, druhý poslúži pri ošetrovaní malých odrenín, ďalší sa využije pri veľkých ranách, krvácaní i popáleninách a posledný poskytne pomôcky potrebné na ošetrenie zlomenín, ako aj poranení kĺbov. Nové členenie lekárničky zároveň umožní dokúpiť si každý modul zvlášť.
Dopravné nehody stáli v roku 2007 život 296 chodcov, pričom najčastejšie ľudia zahynuli pod kolesami automobilu alebo na následky zranení v nemocnici. Na cestách umierali aj vodiči alebo ich spolujazdci v automobiloch, v roku 2007 takto prišlo o život 287 ľudí. Ďalších takmer sto mŕtvych si vyžiadali ostatné nehody motorových a nemotorových vozidiel. Strety bicyklistov s automobilmi priniesli 60 obetí, ostatné nehody cyklistov ďalších 23 mŕtvych. Nehody pripravili o život aj 60 motocyklistov, aj tí najčastejšie zahynuli pod kolesami automobilov.