SAN CRISTÓBAL DE LAS CASAS (Chiapas) a CANCÚN. Aj napriek tomu, že v Chiapas nebol doteraz potvrdený žiadny výskyt prasacej chrípky, obyvatelia aj turisti začínajú prepadať panike.
Preventívne opatrenia, ktoré podľa slov viacerých opýtaných stresujú najviac, totiž platia na území celého Mexika.
V metre v Mexico City.
FOTO - ČTK
„Reštaurácie a bary sú poloprázdne, čo je v tomto období nezvyklé," hovorí majiteľ baru Hugo Cameras (29). „Po uliciach chodí čoraz viac ľudí s rúškami na tvárach. Naozaj je to zlé, ľudia sa začínajú báť."
Video Reuters: Mexičania si dávajú rúšky, aby sa vyhli nákaze
Noviny, ktoré prinášajú správy o chrípke sa predávajú tak rýchlo ako nikdy predtým a „zohnať v lekárni rúšku je takmer nemožné."
V troch najväčších lekárniach v San Cristóbale predavačky odmietavo krútia hlavou, keď si pýtate „cubreboca". Miestni podozrievavo pozerajú na každého, kto zakašle a ako hovorí nariadenie, snažia sa nedotýkať. Zoznámiť sa s niekým sa teda musí zaobsíť bez dodnes nemysliteľného bozku na líce a objatia.
Turisti, ktorí sa až do nedele veselo opíjali v miestnych baroch, začínajú baliť kufre. „Moja rodina má v San Cristóbale hostel a dnes (pondelok) sa im odhlásili tri páry, ktoré mali rezervovaný pobyt až do stredy," hovorí Juana, ktorá pracuje v jednom z cancúnskych hotelov.
Turisti v Mexiku.
FOTO - SITA
„Myslím si však, že aj preto, že turizmus v San Cristobale je špecifický - nechodí sem toľko organizovaných zájazdov ako na iné miesta, väčšinou sú to dobrodružní jednotlivci, ktorí sa necítia bezpečne bez ochrany veľkej cestovnej agentúry alebo hotela."
Aj v tom je rozdiel medzi San Cristóbalom a Cancúnom. Veľké turistické centrum Cancún je napohľad dosť pokojné. „Akoby sa ľudia cítili bezpečnejšie vo veľkom vákuu sterilných hotelov," myslí si barman Cristian z letiskovej reštaurácie Mera.
„Neviem ako ostatní, ale ja ani moji kolegovia sa necítime ohrození. Samozrejme, dostali sme školenie a zaviedli sme opatrenia, ale zatiaľ sa nestresujem. Všetko čistíme silným dezinfekčným prostriedkom, nepoužívame látkové utierky, berieme vitamíny a ruku na zoznámenie ti nepodám."
Turisti, ktorí vchádzajú z príletovej haly poväčšine nemajú rúšky na tvári a rovnako pokojne sa tvária aj tí, čo odlietajú.
Väčší rozruch je na autobusovej stanici. Autobusy, ako najpoužívanejší verejný dopravný prostriedok v Mexiku, sú prísne kontrolované. Autobusový terminál v Cancúne od pondelka, posiela do každého prichádzajúceho autobusu lekára. Ten vykoná zbežnú prehliadku a každý cestujúci musí vyplniť dotazník - meno, vek a či nemá podozrivé príznaky.
„Začínam sa naozaj báť," hovorí 56-ročná Maria Dominga, ktorá žije v San Cristóbale ale v Cancúne má dcéru. „Doteraz som si myslela, že celé toto prekliatie je vecou hlavného mesta, ale...," dovyplňuje dotazník a ponáhľa sa preč. Pretože som si kýchla.
Obyvatelia obce si myslia, že od nich sa šíri nákaza prasacej chrípky
Obyvatelia obce La Gloria v Mexiku veria, že práve od nich sa do celého sveta začal šíriť vírus prasacej chrípky, hoci zdravotnícke úrady to odmietajú. Vyše 450 obyvateľov trpí dýchacími ťažkosťami spôsobenými zamoreným ovzduším zo skládky prasacieho odpadu pri neďalekej chovnej farmy, ktorej spolumajiteľom je americká firma.
Približne šestina obyvateľov trojtisícového mestečka v štáte Veracruz začala podľa vlastných slov už v marci pociťovať dýchacie ťažkosti. Príčinu vidia v šírení zamoreného vzduchu z osem kilometrov vzdialenej farmy v meste Xaltepec, ktorá leží v smere prevládajúcich vetrov.
Mexické úrady tvrdia, že ešte nestanovili pôvod prasacej chrípky, ktorá v krajine spôsobila smrť už 20 ľuďom.
Jeden z obyvateľov La Glorie, 34-ročný José Luís Martinez, sa médiám zdôveril, že vo chvíli, ako sa dozvedel o prepuknutí nákazy, tušil príčinu, pretože dedinčania pociťovali symptómy ako horúčka, kašeľ, bolesti hlavy, zvracanie a hnačka.
Polovica vidiečanov dochádza za prácou do hlavného mesta Mexika, čo zvyšuje pravdepodobnosť rozšírenia nákazy. Práve v mexickej metropole diagnostikovali najviac chorých na prasaciu chrípku.
Firma Grancaj Carrol de Mexica, ktorá prevádzkuje farmu a ďalších sedem ošipární v regióne, obvinenia odmieta. Jej hovorca povedal, že žiadne klinické testy nepreukázali nakazenie zvierat ani zamestnancov prasacou chrípkou.
Redaktori tlačovej agentúra AP, ktorí navštívili farmu, informovali, že im umožnili do nej vstúpiť len po dôkladnej očiste a v ochrannom odeve.
Mexické regionálne aj federálne zdravotnícke úrady odmietli, že by sa nákaza mohla šíriť z La Glorie. Upozornili, že z 30 vzoriek hlienu od obyvateľov bola len jedna pozitívna. Išlo o štvorročného chlapca, ktorý sa už z choroby zotavil.
Obyvatelia La Glorie sú presvedčení, že nákaza sa šíri z ich dediny.
FOTO - TASR
(tasr)