WASHINGTON.
"Diskutujeme o tom, či existuje lepší názov pre toto ochorenie, ktorý by neviedol k neprimeraným reakciám zo strany ľudí," vyhlásil Richard Besser, výkonný riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
"Nepomáha to výrobcom bravčového mäsa. Nepomáha to ľuďom, ktorí jedia bravčové mäso. A nepomáha to ľuďom, ktorí sa pýtajú, ako sa týmto ochorením môžu nakaziť," dodal Besser, podľa ktorého však americká vláda dosiaľ nerozhodla o konkrétnej zmene názvu ochorenia.
Podobný názor zastávajú aj americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová a minister poľnohospodárstva USA Tom Vilsack, ktorí sa na utorkovom tlačovom brífingu vyhýbali pomenovaniu "prasacia chrípka" a vírus, ktorý má DNA prasaťa, vtáka a človeka, označovali iba ako "vírus H1N1".
"Nejde o vírus, ktorý by sa prenášal konzumáciou jedla. Nie je správne označovať toto ochorenie ako prasacia chrípka," uviedol Vilsack.
Námestník izraelského ministra zdravotníctva Jaakov Litzman v pondelok uviedol, že Izrael bude prasaciu chrípku nazývať "mexická".
"Budeme ju volať mexická chrípka. Nebudeme ju nazývať prasacou," povedal Litzman, ortodoxný žid.
Na základe izraelských stravovacích pravidiel sú prasce považované za nečisté a bravčovina je zakázané jedlo. A to aj napriek tomu, že toto mäso, ktoré nie je kóšer, je dostupné v niektorých predajniach v Izraeli.
"Doteraz vírus nebol izolovaný u zvierat. Nie je teda odôvodnené nazývať toto ochorenie prasacou chrípkou," uviedol v pondelok vo vyhlásení Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat (OIE). Vírus podľa neho "zahŕňa charakteristické zložky prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu". Úrad zároveň vyzval, aby sa ochorenie na základe svojho geografického pôvodu označovalo ako "severoamerická chrípka".