ÁZIA. Ázia - svetadiel, ktorý v posledných rokoch bojoval so smrtiacimi vírusmi ako napríklad vírus vtáčej chrípky H5N1 a SARS - prijíma opatrenia na potlačenie nového vírusového ochorenia, prasacej chrípky.
Celkové počty prípadov prasacej chrípky v ázijsko-pacifickej oblasti a Austrálii:
NOVÝ ZÉLAND: úmrtia 0, potvrdené prípady 3, podozrivé prípady 11
AUSTRÁLIA: úmrtia 0, potvrdené prípady 0, podozrivé prípady 91
JUŽNÁ KÓREA: úmrtia 0, potvrdené prípady 0, podozrivé prípady 6
Prinášame niektoré podrobnosti o opatreniach, ktoré prijímajú krajiny v spomínanom regióne v reakcii na zdravotnú krízu:
AUSTRÁLIA
- Vláda schválila nové sprísnené právomoci na zadržiavanie a dezinfikovanie ľudí s podozrením na prasaciu chrípku. Posádky všetkých letov smerujúcich do Austrálie musia pri pristátí hlásiť podozrivé prípady.
- Na letiskách umiestňujú termoskenery (termokamery) a ďalší zdravotnícky personál, aby mohli kontrolovať prichádzajúcich pasažierov.
- Krajina má zásoby protivírusových liekov, ktoré stačia približne pre 41 percent z 21 miliónov obyvateľov. Austrália má 8,7 milióna dávok lieku Tamiflu a Relenza, ale aj obrovské zásoby chirurgických rúšok.
JUŽNÁ KÓREA
- Odporúča svojim občanom žijúcim v Mexiku, aby krajinu opustili, ak ich tam nezdržiavajú naliehavé záležitosti. Ministerstvo poľnohospodárstva zastavilo dovoz živých prasiat zo Severnej Ameriky.
- Zásoby lieku Tamiflu stačia pre 2,5 milióna ľudí a krajina sa snaží zvýšiť jeho zásoby tak, aby stačili pre desať percent z približne 49 miliónov obyvateľov.
HONGKONG
- Zatvorí školy, ak sa v nich potvrdí jeden alebo viac prípadov ochorenia a ak sa ukáže, že sa tam šíri prasacia chrípka.
- Podľa médií majú úrady 20 miliónov dávok lieku Tamiflu a ďalších protivírusových liečiv. Hongkong využíva skenery na všetkých miestach vstupu na svoje územie.
VIETNAM
- Návštevníci prichádzajúci z krajín postihnutých nákazlivou prasacou chrípkou budú izolovaní. Vietnamským štátnym príslušníkom sa neodporúča navštíviť oblasti, z ktorých hlásia prípady ochorenia.
Hočiminovo Mesto, s vyše ôsmimi miliónmi obyvateľov najväčšie mesto v krajine, má zásoby Tamiflu pre milión ľudí.
SINGAPUR
- Ministerský poradca Lee Kuan Yew prostredníctvom novín Strait Times oznámil, že občania vracajúci sa z Mexika budú umiestnení do karantény. "Nenechávame to na náhodu. Poučili sme sa zo SARS," uviedol.
- Termoskenery (termokamery) sú na letiskách aj v izolovaných častiach nemocníc, kde personál na niektorých oddeleniach pohotovosti nosí úplné ochranné oblečenie.
JAPONSKO
- Centrálna vláda má zásoby Tamiflu pre približne 22,5 milióna ľudí a zásoby lieku Relenza pre približne 2,68 milióna osôb. Celkové množstvo liečiv pokryje potreby takmer 20 percent obyvateľstva. Miestne samosprávy majú vlastné zásoby, ale čísla nie sú známe.
- Uskutočňuje sa kontrola pasažierov prichádzajúcich z Mexika, Kanady a USA na medzinárodné letiská.
NOVÝ ZÉLAND
- Predstavitelia štátneho zdravotníctva tvrdia, že majú "bohaté, dostačujúce" zásoby protivírusových liekov. Krajina si urobila zásoby po hrozbe epidémie vtáčej chrípky a stačia pre 25-30 percent zo 4,3 milióna obyvateľov. Nový Zéland zvýšil stupeň ohrozenia svojho národného pandemického plánu a skenermi kontroluje všetky lety zo Severnej Ameriky.
TAIWAN
- Súčasné zásoby liekov proti prasacej chrípke stačia pre desať percent z 23 miliónov obyvateľov Taiwanu. V núdzovej situácii môže krajina rozdať vyše milióna ochranných masiek na tvár.
MALAJZIA
- má zásoby lieku Tamiflu pre vyše dva milióny z 27-miliónovej populácie.
THAJSKO
- Vláda má v zásobe 320.000 dávok Tamiflu. Štátny farmaceutický podnik GPO dokáže v prípade potreby vyrobiť milión kapsúl lieku. Thajsko má približne 65 miliónov obyvateľov.
- Kontroly termoskenermi uskutočňujú na medzinárodných letiskách v Bangkoku, Chiang Mai, Phukete.
FILIPÍNY
- Vláda uviedla, že má v zásobe 600.000 kusov lieku Tamiflu pre 60.000 prípadných pacientov a kupuje ďalšie dávky v hodnote desať miliónov pesos (157.500 eur). To však stačí iba pre malý zlomok z 90-miliónovej filipínskej populácie.
- Letiská sú vybavené termoskenermi, najali si ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby dokázali zvládnuť prípady prasacej chrípky.
ČÍNA
- Čínsky štátny úrad riadiaci cestovný ruch nariadil turistickým kanceláriám, aby pozastavili cesty do Mexika. Ministerstvo obchodu venuje Mexiku päť miliónov dolárov (3,85 milióna eur) na pomoc v boji proti prasacej chrípke. Čínske úrady prikázali nemocniciam, aby okamžite nahlasovali podozrivé prípady prasacej chrípky. Oficiálne médiá sa zároveň zaviazali, že budú veľmi rýchlo zverejňovať a odhaľovať všetky prípady tohto ochorenia.
BANGLADÉŠ
- Cestujúci, predovšetkým prichádzajúci z krajín už postihnutých prasacou chrípkou, budú kontrolovaní termoskenermi (termokamerami).
INDONÉZIA
- Termoskenery nainštalovali celkovo na desiatich letiskách a v prístavoch a začali ich okamžite využívať.
- Krajina má v zásobe najmenej tri milióny kapsúl lieku Tamiflu.
INDIA
- Má v zásobe milión dávok Tamiflu, ktoré stačia pre vyše 142.000 ľudí. Vláda požiadala o ďalší milión dávok, ktoré podľa očakávania dostane do siedmich až desiatich dní.
- Na medzinárodných letiskách a v prístavoch vystupňovali kontroly a prehliadky.
ASEAN
- Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) má 500.000 dávok protivírusových liekov uskladnených v Singapure a ďalších 500.000 už rozdalo medzi členské štáty ASEANu.