BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ako aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR považujú situáciu ohľadne neznámeho chrípkového vírusu na Slovensku zatiaľ za priaznivú. Ako ďalej rezort aj úrad informujú na svojich webových stránkach, v stredu 29. apríla bol nahlásený jeden suspektný prípad tzv. prasacej chrípky. O aktuálnom vývoji bude dnes doobeda informovať minister zdravotníctva Richard Raši a hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Pacientka, u ktorej je podozrenie na chrípku, je hospitalizovaná v Nitre a v súčasnosti sa čaká na výsledky ďalších testov. Predbežnú prítomnosť vírusu nepotvrdili. V medializovanom prípade manželov z Bratislavy, ktorí pricestovali z rizikovej oblasti a preventívne konzultovali možnosť nákazy, sa podľa ÚVZ SR nezistili žiadne klinické príznaky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvýšila v stredu pandemickú fázu zo stupňa 4 na 5, čo znamená potvrdené šírenie vírusu z človeka na človeka v najmenej dvoch krajinách jedného regiónu WHO.
"Epidemiologické údaje z postihnutých krajín a výsledky stredajšieho odborného stretnutia potvrdzujú šírenie infekcie vo viacerých krajinách daného regiónu," informovala TASR riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Objasnila, že toto rozhodnutie vyžaduje, aby členské štáty WHO v súlade s Medzinárodnými zdravotnými predpismi zvážili implementáciu plánov pripravenosti na pandémiu chrípky.
Prípady tzv. prasacej chrípky zaznamenali doteraz v Mexiku a Spojených štátoch amerických, kde si už vírus vyžiadal aj obete. Prítomnosť ochorenia hlásila aj Kanada, Veľká Británia, Španielsko, Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko a Izrael. Podľa generálneho riaditeľa Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Roberta Madelina budú aj v Európe zomierať ľudia v dôsledku globálneho prepuknutia prasacej chrípky. "Nepoznáme rozsah tejto pandémie. Ale Európa je pripravená lepšie ako kedykoľvek predtým," uviedol.
Madelin súčasne povedal, že vakcína proti vírusu prasacej chrípky by mohla byť pripravená v Európe do 100 dní. ÚVZ SR už kontaktoval na základe pokynu ministra zdravotníctva Richarda Rašiho potenciálne firmy, ktoré by mohli vyrábať vakcínu proti chrípke. Zatiaľ ide o predbežné opatrenie, ktoré bude spresnené po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR.