BRATISLAVA. Jednou z výhod, ktoré Slovákom priniesol vstup Slovenska do Európskej únie, je aj možnosť využívať Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Od 1. januára 2006 sa na Slovensku vydáva v podobe plastovej kartičky a platí 5 rokov. Jeho predchodcom bol formulár E 111.
Preukaz garantuje slovenským poistencom prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti počas pobytu (napr. za účelom dovolenky, štúdia, pracovných ciest a pod.) v iných členských štátoch Európskej únie, Nórsku, Lichtenštajnsku, Islande a Švajčiarsku. Preukaz zabezpečí potrebnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú u zmluvných lekárov napojených na verejný systém v členskom štáte EÚ v takom rozsahu, aby sa poistenec nemusel vracať na územie SR skôr, ako pôvodne zamýšľal.
"Ak ale potrebná zdravotná starostlivosť v tom - ktorom štáte nie je poskytovaná z verejného zdravotného poistenia, musí ju poistenec uhradiť sám v takom rozsahu, ako ju hradia aj domáci obyvatelia toho štátu. Európsky preukaz zdravotného poistenia nekryje spoluúčasť ani priame platby pacienta. Presne pre takéto prípady slúži komerčné pripoistenie pokrývajúce podľa zmluvy výdavky, ktoré sú nad rámec verejného zdravotného poistenia," vysvetlila pre TASR Andrea Bakošová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
O vydanie preukazu musia požiadať poistenci svoju zdravotnú poisťovňu. Tlačivá nájdu na pobočkách poisťovní, ale aj na ich internetových stránkach. Preukaz sa nedá vybaviť za jeden deň. Ak potrebuje poistenec vycestovať do cudziny rýchlo, môže požiadať o vystavenie náhradného certifikátu k preukazu. ZP mu ho vydá bezplatne a na počkanie. Certifikát však platí iba tri mesiace.
Pri akejkoľvek zmene údajov je poistenec povinný nahlásiť ju svojej zdravotnej poisťovni do ôsmich kalendárnych dní od zmeny. Pri zmene bydliska netreba vystavovať nový európsky preukaz. "Pokiaľ sa ale zmení priezvisko, je potrebné vystaviť nový, pretože tento údaj je na preukaze vytlačený. Platný európsky preukaz musí obsahovať aktuálne informácie," uviedla Bakošová. Preukaz je pre všetky členské štáty únie rovnaký, jediná úprava môže byť tá, ktorú poisťovňa urobí na jeho zadnej strane. Môže tam umiestniť svoje logo a údaje na overenie preukazu. Každá poisťovňa má pritom iné.