BRATISLAVA. Kríza zmenila aj priority niektorých zdravotníkov. Ani radikálne lekárske odbory už nežiadajú zvýšenie miezd. Na odplatu však chcú možnosť skoršieho odchodu do dôchodku a nižšie dane.
Včera s týmto návrhom prišlo Lekárske odborové združenie (LOZ).
Platy lekárov priemerný plat lekárov vo fakultných nemocniciach, ktoré patria štátu, sa pohybuje okolo 1460 eur (44tisíc korún); v zariadeniach samosprávnych krajov to je okolo 1244 eur (37 500 korún); nemocnice vlani zvýšili mzdy – fakultné od februára o desať percent, krajské od júna o sedem percent.
Väčšie z dvoch hlavných lekárskych odborových združení – slovenský odborový zväz zdravotníctva – naďalej trvá na zvyšovaní miezd. Jeho predseda Anton Szalay pre TASR povedal, že ich kolegovia si spoločný postup rozmysleli. V minulosti však práve LOZ vystupovalo radikálnejšie, v roku 2006 spustilo ostrý štrajk proti privatizácii zdravotníckych zariadení a za zvýšenie platov.
„Čoraz vyššie nároky na zabezpečenie nepretržitej prevádzky spojené s náročnosťou našej práce majú na náš organizmus dlhodobo negatívne následky,“ odôvodňuje požiadavku predseda LOZ Marián Kollár. Nárok na dôchodok chcú priamo naviazať na odslúžené roky a množstvo nadčasov.
Daňovú úľavu by odborári chceli pre prípad, že lekár na nadčasoch zarobí toľko, že sa mu zníži nezdaniteľné minimum.
Ministerstvo zdravotníctva víta „konštruktívny dialóg“ a postup združenia. „Čo sa týka ich požiadaviek, je to téma na otvorený dialóg,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Ministerstvo práce, ktoré má na starosti dôchodkovú legislatívu, však avizuje, že to nepôjde.
„Akékoľvek úpravy len vo vzťahu k zamestnancom v zdravotníctve by znamenali vytvorenie špecifického postavenia v systéme sociálneho poistenia,“ povedala Barbora Petrová z mediálneho odboru rezortu práce. Voči ostatným by to podľa nej bolo diskriminujúce.
Odborári už rokovali na tomto ministerstve. Kollár povedal, že dialóg sa začal „veľmi pozitívne“. Aj keď takto neskončí, zdravotníci už do štrajku nepôjdu. „Možno ako jediný segment v národnom hospodárstve nebudeme obmedzovať 'výrobu' ani množstvo svojej práce.“