SME

Tisíca pacientka s transplantovanou obličkou je už doma

Jubilejná tisíca pacientka, ktorá v apríli tohto roka úspešne absolvovala transplantáciu obličiek na Urologickej klinike v Bratislave, je už doma a teší sa dobrému zdravotnému stavu.

BRATISLAVA. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave pri príležitosti 1000. transplantácie obličiek riaditeľ kliniky Ján Breza.

Odborníci sa zhodli, že číslo tisíc je veľmi dobrý výsledok ich práce, no napriek tomu je transplantácií stále málo. Problém je najmä s nedostatkom darcov. "Ročne máme 10 - 15 odmietnutí od rodín, čo je jedna desatina možných odobratí orgánov," uviedol riaditeľ Národného ústavu orgánových transplantácií Daniel Kuba, podľa ktorého treba odber orgánov vnímať pozitívne ako záchranu života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základom úspešnej transplantácie je podľa Brezu práve odber orgánov od mŕtvych darcov, no je ich málo. Počet operácií sa preto lekári snažia zvyšovať aj pomocou orgánov od živých donorov. Tieto operácie však podľa odborníkov problém nedostatku darcov nevyriešia. Breza tvrdí, že na Slovensku dobre funguje systém odberov a transplantácií i systém regionálnych a nemocničných transplantkoordinátorov. Problém je s nahlasovaním darcov.

Breza je presvedčený, že práve jeho zlepšením možno zvýšiť počet transplantácií. Nedostatky vyplývajú paradoxne ani nie tak z nevedomosti a odporu k odberom orgánov u laickej i lekárskej verejnosti, ale práve zo zlého finančného ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov, ktorých pri získavaní darcov motivuje viac-menej entuziazmus. "Keby tí ľudia vedeli, že za nahlásenie darcu dostanú zaplatené, tak nepochybujem o tom, že by tých darcov bolo viac," povedal pre TASR.

SkryťVypnúť reklamu

S jeho tvrdením súhlasí aj vedúca lekárka Centra pre transplantácie obličiek na bratislavských Kramároch Zuzana Žilinská. "Nahlasovanie treba finančne ohodnotiť, pretože na entuziazme to donekonečna fungovať nebude," poznamenala.

Odborníci dnes na tlačovej konferencii prezentovali aj výsledky 37-ročnej systematickej práce v oblasti transplantácií obličiek. Podľa Brezu najvýznamnejším výsledkom je prežívanie a fungovanie transplantovaných obličiek jeden rok po transplantácii, čo predstavuje vyše 90 percent. "A tiež prežívanie pacientov jeden a viac rokov po transplantácii. Prežívanie pacientov po jednom roku je viac ako 96 percent. Čiže, zo 100 transplantovaných pacientov prežije 96. Štyria síce zomrú v dôsledku viacerých príčin, ale tie výsledky sú aj tak nesmierne priaznivé," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistík dospeje do štádia definitívneho a nezvratného zlyhania obličiek asi 50 110 pacientov z milióna obyvateľov. U týchto nestačí konzervatívna liečba, ale potrebná je aktívna, ktorá spočíva v liečbe dialýzou a transplantácii obličky.

Napriek tomu, že dialýza je podľa Brezu "skvelá metóda, ktorá umožní pacientom prežiť", transplantácia je účinnejšia. "Frekvencia úmrtí po transplantácii je len štyri percentá, navyše, na rozdiel od dialýzy, dokáže krásne riešiť aj ďalšie problémy," poznamenal. Zmiernia sa ňou takmer všetky komplikácie uremického syndrómu, umožňuje pacientom podstatne vyššiu kvalitu života ako dialýza, lepšiu zdravotnú, pracovnú aj sexuálnu rehabilitáciu.

Prvá úspešná transplantácia obličky od mŕtveho darcu sa na Slovenku uskutočnila v júni 1972. Od toho istého roka sa datuje aj začiatok integrovaného dialyzačno-transplantačného programu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 211
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 978
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 543
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 924
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 408
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 319
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 166
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu