BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR navrhuje do roku 2010 zabezpečiť vznik tzv. ambulantných jednotiek srdcového zlyhávania v každom krajskom meste. V tomto roku by takéto jednotky mali vzniknúť v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Ako sa ďalej uvádza v Národnom programe prevencie ochorení srdca a ciev u dospelých, na tento účel by do roku 2011 malo poputovať 179.247 eur (5,4 milióna Sk).
Rezort chce tiež v rámci prevencie do roku 2011 zabezpečiť každoročne minimálne jednu kampaň s cieľom lepšieho chápania závažnosti rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení, ako aj možností ich odstraňovania. Ďalšia kampaň by mala ľudí informovať o príznakoch akútneho infarktu, mozgovej porážky, akútnej a kritickej končatinovej ischémie, akútnej proximálnej hlbokej venóznej trombózy a náhlej srdcovej smrti. MZ SR tým chce docieliť včasný príchod pacienta na špecializovanú lekársku diagnostiku a následnú terapiu.
Ako ďalej navrhuje ministerstvo, v tomto roku by sa mali novelizovať štandardy pre vykonávanie preventívnych vyšetrení ochorení srdca a ciev na úrovni prvého kontaktu. Vzniknúť by tiež mal register osôb s hypertenziou a vysokým kardiovaskulárnym rizikom, ako aj register pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním. Na konci každého roka experti následne vypracujú podrobnú správu, so zadefinovaním prípadnej zmeny konkrétnych opatrení.
Každý druhý Slovák zomiera na ochorenia srdca a ciev, pričom v roku 2007 podľahlo týmto chorobám takmer 30.000 ľudí. Tieto ochorenia sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti. Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia na jednom z najhorších miest v Európe. Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko a Bulharsko.